Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков заяви в кулоарите на парламента, че действително е имало инициатива за сваляне на Рая Назарян от поста председател на парламента.
"Това, което стигна до нас - имаше такава инициатива, но след дълги разисквания решихме, че единственият начин да се преборим с модела на Пеевски, е доверието на българските граждани", каза Петков. И допълни, че на дневен ред е ПП-ДБ да се съсредоточат върху една ''сериозна предизборна кампания''. Не стана ясно от кого е дошла идеята за т.нар. заговор. "Аз държа на авторитета си и не споделям вътрешни разговори'', каза Петков.
По-късно днес пък президентът Румен Радев заяви, че не би назначил нов председател на парламента, ако заговорът срещу Рая Назарян бе успял. И подчерта, че не иска да бъде свързван с такива ''омерзителни неща'' като въпросната инициатива за смяната на Назарян.
А по повод избора на служебен премиер, държавният глава заяви, че все още не може да съобщи име, тъй като двама от потенциалните кандидати са в чужбина. От утре (четвъртък) в 17:00 ч. започват консултациите с парламентарните политически сили. Конституцията, по думите му, допуска срещите да се проведат без кандидат за служебен министър-председател.
В края на миналата седмица се появиха публикации в медиите, че е имало среща между представители на ПП-ДБ, ИТН и "Възраждане'', както и близки до Ахмед Доган депутати от ДПС. Целта е била да се намерят достатъчно гласове, за да може Назарян да бъде свалена от поста. Според промените в Конституцията президентът Румен Радев може да избере премиер от ограничен брой висши държавни служители, сред които е и председателят на парламента. Самата Назарян обаче заяви по време на среща с държавния глава, че ако бъде поканена за служебен премиер, ще откаже.
Вчера пък се появи информация за заседание по темата на парламентарната група на ПП-ДБ. Дясното обединение обаче не коментира дали са обсъждали смяната на председателя на НС.
''От няколко години ги гледам (ПП-ДБ - бел. р.) как се свиват по апартаменти, лаборатории, пък уж излизат публично да говорят, не обръщам внимание на такива неща'', коментира днес Бойко Борисов. ''Не виждам какво се е случило, за да се връщаме към този въпрос'', каза той за вълненията около предполагаемия заговор срещу Назарян.
Относно това кой трябва да заеме поста служебен премиер, Борисов с ирония заяви, че ''кандидати за премиер - бол''. И допълни, че за "ГЕРБ няма никакво значение кой ще е премиер".
Всъщност Румен Радев може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. Засега подуправителят на БНБ и бивш депутат на ДПС Петър Чобанов потвърди пред ''Сега'', че не изключва възможността да стане служебен министър-председател. Завъртя се и информация, че зам.-председателката на Сметната палата Горица Грънчарова също е съгласна. Засега обаче няма потвърждение.
Герберският лидер не отговори категорично на журналистически въпрос дали ГЕРБ са доволни от работата на настоящия служебен премиер Димитър Главчев. "Единственото, което можем да твърдим за управлението на Главчев, е, че никой не оспори изборите му. Това е факт'', отсече Борисов.
За тайни срещи и преговори заговори и председателят на ДПС Делян Пеевски. В кулоарите на парламента той подхвана любимата си тема, която напоследък не пропуска да засегне - за ''мистър Кеш''. Според Пеевски ПП-ДБ са се провели ''тайни срещи'' в офиса на председателя в оставка на ДаБГ Христо Иванов с автомобили, криене, прехвърляния. Доказателства той не предостави.
''Провалиха се в това да свалят Рая Назарян и се уплашиха от публичност'', твърдеше Пеевски. А на въпрос кой е инициаторът на тези срещи, той заяви: "Кирил Петков, Христо Иванов и баща им Радев - мистър Кеш". И продължи с това, че дясното обединение ''говорят с всички, опитват се да стигнат до някой "послушко", който да им сложи министри, за да има много кеш тази коалиция и да крадат''. ''Това е коалицията на Москва", обяви той.