Днес се проведе втора поредна среща в рамките на преговорите между представители на ГЕРБ-СДС и ДБ за евентуално създаване на редовно правителство. За отбелязване е, че политиците все по-уверено споменават фразата "коалиционно споразумение", както и възможността за пълен, четиригодишен мандат. Същото направи впечатление и при другата среща за деня, която се проведе малко по-късно - между герберите и депутати от БСП.
Разговорите все така се водят при закрити врати и информацията идва през филтъра на партийните пресцентрове. На днешните срещи са били обсъдени антикорупционните мерки и държавният бюджет за 2025 г., както се разбира от идентични прессъобщения, разпратени от пиарите на трите формации.
Очаква се преговорите да продължат през следващите дни с разговори за отбрана и външна политика, транспорт и регионално развитие, енергетика и околна среда. Очакват се разговори и ИТН, от която герберите очакват подкрепа и участие в евентуален кабинет. Връчването на първия мандат, който се полага на ГЕРБ-СДС, се отлага за началото на следващата година, както се разбра от изявление на президента Румен Радев.
ГЕРБ и ДБ - с висока степен на съгласие за антикорупцията
По първата тема, която е особено щекотлива, политиците коментират лаконично, но с известен оптимизъм. "Обсъдените мерки за противодействие на корупцията се приемат от двете страни и има висока степен на съгласие да станат част от коалиционно споразумение с конкретни срокове, законодателни предложения и промени в политиките на изпълнителната власт за цял мандат на управление", съобщиха пресцентровете. В разговора са участвали Надежда Йорданова, Атанас Славов, Божидар Божанов, Людмила Илиева, Кристина Петкова и Радан Кънев от ДБ, както и Росен Желязков, Рая Назарян, Даниел Митов и Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС.
Малко повече информация се предоставя по другия, по-спешен въпрос – проектът на държавен бюджет на финансовото министерство, който предизвика сериозен отпор от различни страни заради огромно раздуване на разходите. В прессъобщенията се споменава, че политиците са обсъдили "потенциалните рискове, които крие той (проектобюджетът – бел.ред.) пред финансовата стабилност на държавата". Заради това ГЕРБ-СДС и ДБ ще потърсят за спешна среща министъра на финансите Людмила Петкова "с цел предоставяне на актуална информация и обсъждане на възможни мерки". Не се разбира дали ще се срещнат с Петкова заедно или поотделно.
"Изводът от срещата е, че е необходима стабилност на публичните финанси, бюджетна консолидация, с цел постигане на основната стратегическа цел пред страната - влизане в еврозоната. В по-дългосрочен план трябва да се положат усилия към балансиран бюджет в края на четиригодишен мандат на управление", обобщават политиците по темата за публичните финанси. В този разговор са се включили Теменужка Петкова, Красимир Вълчев, Томислав Дончев, Деница Сачева и Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, както и Мартин Димитров, Ивайло Мирчев, Георги Ганев, Радан Кънев и Владислав Панев от ДБ.
Вчера преговорният екип на Бойко Борисов разговаря с ДБ, като двете страни публикуваха идентични съобщения за това как са протекли разговорите -обсъдена е била "възможността за формирането на широко парламентарно мнозинство, подкрепящо редовно правителство с антикорупционен и проевропейски профил - с осигурена стабилност и без плаващи мнозинства", също както с БСП.
БСП също е склонна на сътрудничество
Следобеда се проведе срещата на герберските депутати с представители на БСП. Според пресцентъра на ГЕРБ двете формации са се обединили около виждането, че "България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от политическата и финансова криза, в която се намира през последните 4 години". Като теми, които ги събират заедно, се посочват "формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер".
"По време на разговорите двете страни постигнаха съгласие, че новото редовно правителство трябва да прекрати спиралата от избори и да гарантира приемането на балансиран бюджет, социалната сигурност на хората и спокойната инвестиционна среда в страната", пише в прессъобщението. Социалистите, сред които бяха депутатите Кирил Добрев, Манол Генов и Иван Иванов, са поставили въпроса за това "свръхбогатите да дават своя принос с цел намаляване на социалното неравенство". Не става ясно каква е била реакцията на герберите, които само са подчертали, че поставят като основен приоритет влизането на България в еврозоната.
Крайният резултат е, че ГЕРБ-СДС и БСП ще работят обсъдените мерки да залегнат в "споразумение, което да бъде основа на законодателната програма на Народното събрание".
ПП заподозря "отвличане на вниманието"
Междувременно съпредседателят на ПП Кирил Петков, чиято партия не участва в разговорите, заговори, че преговорите може да послужат за отвличане на вниманието от избора на главен прокурор. За поста се състезава единствено временно изпълняващият длъжността Борислав Сарафов.
"В политиката за съжаление най-големите проблеми се случват, докато отвличаш вниманието на публиката с нещо съвсем различно. Така поне правят "професионалните политици", а не такива като нас. Сега се фокусира вниманието на публиката върху преговорите за правителство. Докато това се случва, се забавя изборът на комисии, за да не може да мине законът за съдебната власт", твърди Петков във Фейсбук.
Според него, ако не се сформира парламентарната правна комисия тази седмица, тогава "рискът за закона за съдебната власт става огромен и Сарафов може да мине на 16 януари, защото между преговори и празници може да се окаже, че "не е имало техническо време"". Затова бившият премиер призовава да се внимава кога ще заработи комисията и кой ще я оглави.
"Време е обществеността да не се хваща на опитните фокусници, а всички заедно да следим и приоритизираме кое е важното за България и как се придвижва реално", смята Петков. Остава висящ въпросът дали включва сред "фокусниците" и коалиционните си партньори от ДБ.
Малко по-късно Лена Бориславова от ПП препубликува поста му, като добави от себе си, че "преговорите за правителство не трябва да стават повод за отлагане сформирането на правна комисия и приемането на законодателство за спирането на Сарафов и Чолаков от ВАС, които с всеки изминал ден доказват, че са верни на своите господари". Тя напомни, че Върховният административен съд (ВАС) отстрани двама районни кметове в София тази седмица от постовете им - Георги Кузмов и Ясен Русев, като го обяви за неправомерно.
Привечер Божидар Божанов от ДБ реагира на публикациите им, като написа във Фейсбук, че аргумент в подкрепа на редовно правителство е "нежеланието на Пеевски да има такова". "Пеевски иска избори. Казва го публично, а към същото заключение води и непубличната информация и нейния анализ. Всеки опит за правителство е срещу интереса на Пеевски, защото той е в изолация в този парламент, а поне половината му влияние идва от ролята му на брокер", казва Божанов по адрес на лидера на ДПС-НН. По думите му, този кабинет ще премахне инструментите на Пеевски за "упражняване на нелегитимна власт", като започне със спирането на процедурата за избор на главен прокурор. Затова, казва Божанов, спешно трябва да се формират парламентарни комисии, за да се разгледат промените в Закона за съдебната власт, и затова с неговите колеги са внесли предложения за избор на членове на комисиите още за тази седмица.