Еднократна добавка в размер на 75 лв. ще получат всички пенсионери, които се ваксинират в следващите месеци или вече имат завършен курс на ваксинация с три дози. За тези, които вече са си поставили две дози (или една от ваксината на "Янсен"), стимул ще бъде изплатен след поставянето на трета доза. Това съобщиха от Министерския съвет, след като по-рано премиерът Кирил Петков обяви курс към икономическо стимулиране към ваксинация, съчетано с интензивна информационна кампания.
Новата програма ще започне от 1 януари и ще продължи до края на юни. Добавката ще се изплати със следващата пенсия, като информацията кой е ваксиниран и отговаря на условията ще се обмени служебно, обясни тази вечер пред БНТ управителят на НОИ Ивайло Иванов. Така няма да се налага възрастните да подават молби или да се редят пред гишета.
Обмисля се и възможността за намаляване на времето между поставянето на втора и бустерна доза в съответствие с вече възприети европейски практики. Личните лекари ще бъдат информирани за инициативата от Националната здравноосигурителна каса, допълват от правителствената пресслужба.
Ако в близките два месеца се ваксинират около 300 000 пенсионери над 65-годишна възраст, това ще облекчи значително болниците с оглед на очакваната нова ковид вълна, коментира Кирил Петков. Ваксинацията е доброволна и всеки има отговорност към здравето си, но като общество ние имаме отговорност да не се стигне отново до препълнени болници, огромни разходи за затворени бизнеси, липса на присъствено обучение за децата и превръщането на страната ни в ковид дестинация, каза той. "Време е за запретнем ръкави и да направим България нормална европейска държава", заяви в заключение министър-председателят.
КЪДЕ СМЕ НИЕ
700 341 българи на 60 и повече години имат в момента завършен курс на ваксинация - това е около 35% от хората в тази възрастова група у нас. Освен това е 37% от ваксинираните 1,87 млн. българи (става дума за хората със завършен курс на ваксинация).
Във възрастовата група 60-69 г. ваксинирани напълно са 356 120 души, в следващата - 70-79 г. са 264 056, а при 80-89 г. са 75 252. В България има и 4913 ваксинирани дълголетници на 90 и повече години.
Хората с поставена трета доза са 244 321, като при тях липсват данни за разпределението по възрастова група. Първоначално препоръката беше трета доза да се поставя на хора с компрометирана имунна система, някои хронични заболявания и възрастни над 65-годишна възраст.
ЗА КОГО Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ДОБАВКАТА
Стимулът за ваксинация се отнася за всички около 2 млн. пенсионери, независимо от възрастта. В момента възрастта за пенсиониране е 61 г. и 8 месеца за жените и 64 г. и 4 месеца за мъжете. От януари ще се увеличи на 61 г. и 10 месеца за жените, а за мъжете ще стане 64 г. и 5 месеца. Около една пета от новите пенсионери обаче се пенсионират на над 66-годишна възраст, тъй като преходът ги е оставил без достатъчно стаж. Разбира се, има и далеч по-млади пенсионери - у нас все още има категории в сектор "Сигурност", които се пенсионират на 53-54 г., а летателният и водолазен състав даже и на под 44-годишна възраст.
Как го правят по света?
КОНТЕКСТ
Петков неведнъж е заявявал, че ще направи максималното за ускоряване на изключително слабата ваксинация у нас.
"Премиерът Кирил Петков и правителството имат много интересни идеи за стимулиране на ваксинацията в страната", коментира по-рано пред Нова тв съветникът на здравния министър проф. Радка Аргирова. На уточняващ въпрос дали става въпрос за данъчни стимули, или даване на пари в брой, тя допълни, че ще се дават парични суми.
По последни данни малко над 27 процента от населението има завършен ваксинационен курс, а при много от хората вече е необходима и подсилваща доза.
В средата на декември премиерът Кирил Петков подписа заповед, с която в сградата на МС ще се влиза само със сертификат. Тя влиза в сила 40 дни след подписването ѝ. В образователното министерство също дадоха да се влиза в сградата без удостоверение за ваксина, преболедуване или отрицателен тест.