Взаимоотношенията между редовната и служебната власт родиха днес безпрецедентен сюжет. Всички областни управители поискаха да напуснат накуп - с изключение на пернишкия Людмил Веселинов, който не желае да остави поста си, и сливенския Минчо Афузов, излязъл в отпуск още при встъпването на новото правителство. Тръгват си и много от заместниците им.
Серия от заявления бяха подадени сутринта, а следобед пресслужбата на Министерски съвет обяви, че оставки са подали абсолютно всички губернатори, макар че по-късно Людмил Веселинов я опроверга. В отговор кабинетът "Денков" заподозря саботаж и обяви, че ще освобождава желаещите поетапно. Ситуацията е: едните си тръгват, другите не ги пускат.
Оставките са показни, някои от тях - придружени с доста остри обяснения, очевидно се цели кампания. Зрелищен е мотивът на областния управител на Пазарджик Трендафил Величков - тръгва си поради несъвместимост на личния му морал с този на премиера и представените в кабинета (ПП-ДБ, ГЕРБ) партии. Не остава назад и Георги Чалъков (Ямбол) - според него правителството е заченато в лъжа и обслужва чужди интереси.
По принцип всеки нов кабинет сменя областните управители. Но обикновено не става веднага, понякога процесът се точи месеци. Иначе ще настъпят неразбории по властовите вертикали и хоризонтали. Именно затова кабинетът сега видя саботаж. Това е второто подобно обвинение в рамките на няколко дни спрямо инсталирания до момента кадрови апарат на президента Радев.
МОТИВИ
"За повече от двадесет години обществена и политическа дейност знам, че политика се прави с чиста идеология, морал, кауза и екип. Не считам, че политическите ми разбирания, идеологията, каузите, в които вярвам, и за които работя, както и моралът ми, имат нещо общо с Вашите и тези на политическите партии, които представлявате!". Това написа в социалните мрежи Величков, преразказвайки свое писмо до премиера Николай Денков. Приближеният до Кирил Добрев областен управител моли да бъде освободен не следващото заседание на Министерски съвет.
"Нищо хубаво не ни чака с управляващи, заченали управление на основата на лъжата. Лъжата с която излъгаха своите избиратели, изтъквайки неясни мотиви, обслужващи чужди интереси нямащи нищо общо с добруването на България“, декларира ямболията Георги Чалъков.
"Разбиранията ми за политики и развитие на страната, респективно на област Добрич, не съвпадат с настоящото управление. Считам, че така е най-честно и за двете страни в процеса“, е мотивът на заемащия поста там Здравко Здравков.
Пловдивският областен управител Ангел Стоев също се обърна към премиера: „С назначаването на редовно правителство считам своя дълг към родината за изпълнен. За да дам възможност да бъде назначен човек, който има необходимите умения и е готов да следва политиката на партиите, които са ви назначили, заявявам желанието си да бъда освободен възможно най-бързо“.
Подобни бяха и мотивите на Афузов преди дни. Той е спряган за кандидат-кмет на Сливен.
"Надявам се приемникът ми да работи за просперитета на Видинска област, съблюдавайки законите на страната, при зачитане на реда и нормите на правовата държава“, се казва в заявлението на Огнян Асенов.
"Чест и почитания за всички. Никой не ме е обидил или задължил да напусна. Причините за решението ми са изцяло лични“, обяви Валери Димитров, областен управител на Монтана.
КОЙ НЕ ИСКА ДА СИ ВЪРВИ
След като правителство обяви, че всички областни управители напират да си тръгнат, споменатия Людмил Веселинов от Перник прати съобщение на медиите, че не възнамерява да прави нищо подобно. Той беше назначен от служебното правителство през 2022 г. По думите му, груповото оттегляне на останалите управители е недостойно и представлява "абдикиране на държавата от регионите".
Веселинов заявява, че служи на хората, а не отделни политици, и няма да остави областта си на произвола на съдбата. "Видял съм добро от досегашното правителство - дадоха ни средства за закупуване на Минна дирекция. Върнахме я на перничани. Оживихме я! Имали сме и препирни с Гълъб Донев - борих се срещу вдигане цената на водата, настоявах за изпускане на язовир "Студена", когато бе на ръба. Моята работа бе да представлявам държавата в Перник, защитавайки интересите на перничани. Не приемам идеята да пречим на новото българско правителство. Не смятам това за държавническо. Приемствеността е много важна в развитите държави. Инатливостта е признак на политическа немощ", разсъждава областният управител.
"ДЛЪЖНИ СА ДА ОСТАНАТ ЗАСЕГА!"
В правителствената позиция по повод казуса се казва: "В Министерския съвет постъпват заявления за напускане на областни управители и заместник областни управители от цялата страна. Акцията е безпрецедентна и поставя на изпитание изпълнението на законовите задължения на изпълнителната власт. Областните управители имат широкоспектърни функции, с които защитават обществения интерес. Те имат ангажимент да координират регионалното развитие от името на правителството, да упражняват контрол върху работата на териториалните структури на централната власт, да следят за законосъобразността в дейностите на местната власт и др. Постъпилите заявления за напускане ще бъдат разгледани поетапно. Министерският съвет ще вземе решение във връзка с всяко едно от тях своевременно, като дотогава всички областни управители и заместник областни управители са длъжни да изпълняват функциите си".
КУРИОЗИ
Сагата предложи и забавни моменти. Кюстендилският областен управител Александър Пандурски си остави вратичка - каза, че ако правителството реши да работи с човек като него, ще преразгледа решението си. Варненецът Марио Смърков пък се направи, че не иде реч за обща акция с колегите му - тръгвал си заради обществено неразбиране по казуса "Автомобили на крайбрежната алея" (върна возилата там, което срещна недоволството на хората).
"ЗДРАВЕ ЖЕЛАЕМ!"
Кадровият подбор на Радев ще остане в историята с това, че почти всичките му областни управители бяха или бивши членове на ДАНС, на МВР, или военни като него.
Това обяснява дружното действие днес, извършено сякаш по команда или поне по устав. Сред губернаторите имаше и недолюбвани от Корнелия Нинова социалисти.