Медия без
политическа реклама

Кабинетът проверява защо не идват обещаните милиони от "Лукойл"

Пак ще предложим потребителите да имат право да не плащат без касов бон, обяви министър-председателят

07 Авг. 2023

Правителството проверява защо не идват обещаните стотици милиони данъчни приходи от прехвърлянето у нас на икономическата дейност на "Лукойл България" и "Лукойл Нефтохим Бургас", от което се очакваха 700 млн. лв. Премиерът допълни, че е възложен анализ защо в бюджета не постъпват очакваните 700 млн.  лв.  приходи от "Лукойл". В хазната още м.г. постъпиха 90 млн. лв. авансово, но сега се изследва какво става с останалите обещани постъпления.

Кабинетът не се е отказало от спорната идея потребителите да може да отказват да плащат при неиздаден касов бон и възнамерява отново да я предложи с пакета от данъчни промени в проектобюджет 2024. Ще бъдат предложени и други забавени или осуетени намерения като въвеждане на възможност за плащане на обучението на талантливи българи в чужди университети.

Това са част от акцентите от продължило час и половина интервю с премиера акад. Николай Денков по зададени от граждани въпроси. В контролираното интервю нямаше остри въпроси, а част от критичните питания бяха комбинирани от водещия с мнения на хора на обратното мнение. Голяма част от питанията се оказаха насочени към сектора на образованието, като тези въпроси получиха и най-конкретните отговори. 

Премиерът Денков използва формата, за да доразкаже за трудностите в наследството, получено от служебното правителството. Подобна пресконференция Денков даде миналата седмица с участието на 5 министри, сега бяха дадени примери и със земеделското министерство, а отделни въпроси се оказваха уточняващи за вече разказани трудности като договора за доставка на газ с "Боташ" или отмяната на големите обществени поръчки за доставка на жп състав от транспортния министър Георги Гвоздейков. Денков се впусна надълго и нашироко в дообясняването на идеи като замяната на националния празник, евентуално въвеждане на закон за забрана на злоупотребата с национални символи и възможността за регламентиране на наказателно ниво на дезинформацията, като отговори дори и на въпрос за възможността за провеждане на кампании за популяризиране на четенето. 

Кампанията за популяризиране на членството в еврозоната ще започне през септември или октомври, обяви Денков. "Страховете, които се насаждат, до голяма степен са неоснователни. Разбира се, цените трябва да се кажат в евро поне 6 месеца предварително", изтъкна премиера. В отговор на въпрос за  проблемите пред присъединяването ни в Шенген той обясни, че Австрия има конкретен проблем с преминаващите през България и достигащите до границите й бежанци. "Работи се съвместно с Фронтекс и Европол да се ударят организаторите на каналите, има спад от 20 % спрямо м.г., но задачата е трудна", каза премиерът. На въпрос подкрепя ли решението на Конгреса на САЩ да обяви Черно море за зона от стратегически интерес Денков отговори, че милитаризацията е започнала още с анексирането на Крим и е факт още от тогава. "Тя не върви по линия на НАТО, идва от Изток. Нашата задача е да изграждаме структурите си и да бъде интегрирани в НАТО. НАТО е нашето бомбоубежище днес", каза Денков. 

Като приоритет за бюджет 2024 Денков посочи изчистването на големите разлики в заплащането в администрацията - намерение, обявено преди дни от финансовия министър Асен Василев. Не се разбра ще има ли ръст в отделни социални плащания като майчинството и детските добавки, какъвто бе конкретният въпрос. Като приоритет в работата на МВР премиерът посочи борбата с пътните произшествия и нетърпимостта към посегателства, като изтъкна, че от структурата се очаква да покаже повече резултати срещу отпуснатите 150 млн. лв. допълнително за заплати. Денков намекна, че може да се очаква реформа в службите за сигурност. Аз оглавявам съвета по сигурността към МС, който се оказа без действащ правилник. Оказва се и че нямам възможност да задвижа службите, да ги стимулирам за борбата с корупцията и чуждото влияние. Трябва да търсим решение за това както с НС, така и с президентството", каза Денков. 

Нефтеното пристанище "Росенец" е външна граница на целия ЕС. Ние трябва да гарантираме, че тази граница е защитена добре за преминаване на лица, стоки, за наркотици. От друга страна не трябва да създаваме проблеми пред работата на рафинерията. Целта ни е как да удостоверим, че българските граждани получават възможно най-ниските цени при отчитане на предимството от действащата дерогация за рафинерията, коментира Денков решението на НС за прекратяване на концесионния договор на пристанището.

 

ОБРАЗОВАНИЕ 

Близо 1/3 от разговора се оказа насочен към теми, близки до акад. Денков в качеството му на бивш образователен министър. Той обяви, че кабинетът ще предложи отново нереализираната идея за финансиране на обучението на талантливи българчета, които са приети в топ университети в чужбина, но при условие, че след това се ангажират да работят в България поне 3 г. "Имаше подкрепа за тази идея, включително и обществена, но тя бе блокирана от тогавашната политическа конфигурация", каза премиерът. Той обяви, че подкрепя друга промяна в сектора на академичното израстване - въвеждането на частичен случаен избор на научните журита в университетите. Денков счита за полезен разпоредения от служебния министър Сашо Пенов анализ за ефекта от действието на закона за развитие на академичния състав и мисли отново да постави на дневен ред идеята за минимални изисквания за академично израстване. В образованието предстои и размразяване на конкурсите на нови директори, които бяха блокирани заради обжалване на наредбата, по която да става това. Ще започнем пробно с 50-60 учлища от общо 600, в които предстои смяна на директорите, като ще положим усилия за ефективен контрол на генерирането на тестовете за конкурсите и видимост на концепциите за управление на тези училища, коментира премиерът. 

Ключови думи:

Николай Денков

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?