Медия без
политическа реклама

Кабинетът ще спасява туризма с безплатни почивки за ученици

Търсят се възможности за покриване на тестовете на туристите от чужбина

28 Май 2021Обновена
Проф. Николай Денков, Асен Василев и Стела Балтова дадоха днес брифинг за новите мерки за подкрепа на бизнеса.
Илияна Кирилова
Проф. Николай Денков, Асен Василев и Стела Балтова дадоха днес брифинг за новите мерки за подкрепа на бизнеса.

Служебният кабинет излезе с неочаквано предложение за разрешаване на проблемите в туризма. Подготвя се програма за безплатно летуване на ученици и учители, обяви просветният министър проф. Николай Денков. Тя е на стойност 15 млн. лв., като на лятна почивка ще могат да отидат 30 000 ученици. 500 лева е туристическият пакет за всеки участник - дете и придружаващ учител. 

"Ще дадем възможност 30 000 ученици - от първи до 11-и клас, да посетят по определен ред туристическите места и хотелите, през туристическите оператори", обяви Денков. Не става дума само за отдих, а и за компенсиране на дефицитите, натрупани през последните 2 години - ще се постараем да създадем среда за децата, с културни програми и др.", допълни той.

Програмата, наречена "Отново заедно", ще се реализира съвместно с министерствата на финансите и на туризма. Летният отдих ще бъде в малки групи при спазването на всички противоепидемични мерки. Пътуванията ще се осъществят след края на учебната година, която приключва официално на 23 юни за 1-3 клас и на 30 юни за 4-11 клас. 

Проф. Денков посочи, че учениците ще имат възможност да летуват по определен ред в хотели за 1 седмица. Очаква се програмата да бъде приета до края на учебната година, а в средата на юли да бъдат сключени първите договори. В началото на юли е планирано кандидатстването на първата вълна ученици, а ако средствата не бъдат изразходени - ще има и втора вълна кандидатстващи. Програмата ще продължи до 15 септември, или до изчерпване на средствата.

Училищата трябва да се самоорганизират заедно с родителите какви групи могат да сформират. Всяко училище ще може да се включи с не повече от 70 деца. От МОН вече е пуснато запитване каква е предварителната нагласа сред училищата. "Ще дадем възможност на училищата да кандидатстват и като подадат заявки, ако съответстват на условията, ще им се отпускат средства да сключват договори с туроператорите. Туристическите пакети ще включват придвижване, настаняване - на море или планина, застраховка, нощувки, храна, както и богата културна програма - арт дейности, обучения в народни танци, посещения в музеи и др.

За участие в "Отново заедно" ще могат да кандидатстват всички 2258 държавни и общински училища. Групите деца трябва да са подбрани по преценка на педагогическия персонал и със съгласието на родителите. Заявките ще бъдат удовлетворявани по реда на постъпването им до изчерпване на лимита на програмата.

Друга идея за подкрепа на туризма е да се покриват тестовете за пристигащите у нас чужденци, обяви Балтова.

По повод протестите на ресторантьори за спрени помощи, финансовият министър Асен Василев обясни, че част от тях естествено са отпаднали от подпомагането. Една не малка част от бизнеса имат обороти, които надхвърлят оборотите от 2019 г. Засегнати обаче са бизнеси, които разчитаха на чуждестранни туристи. Затова искаме да ги напълним, а не да им плащаме, за да стоят празни. Искаме оттук нататък помощите да се дават само на тези, които имат нужда от тях, а не на всички, обясни министърът на финансите.

 

ТЕЖКО НАСЛЕДСТВО

810 млн. лв. непредвидени разходи е направил кабинетът на Бойко Борисов от началото на тази година. От централния бюджет са взети 509 млн. лв., от буфера - още 283 млн. лв., а от бюджета на министерството на финансите - 22 млн. лв., обяви Асен Василев. С тези пари са платени ковид мерките и мерките за бизнеса за април и май. "Вместо да се актуализира бюджетът, когато през март става ясно, че ще трябва да се продължат мерките и за бизнеса, и за здравната система, и за пенсионерите, бюджетът не се актуализира, а започват да се дърпат всички налични буфери", обясни финансовият министър. 22-та млн. от МФ например за отишли за финансиране на мярката 60/40, въпреки че още миналата есен имаше критики към проектобюджета, че заложените средства за тази схема са много малко и ще стигнат само за първите три месеца на годината.

Друг е въпросът е каква част от тези непредвидени разходи са оправдани - от тях е плащано за църкви, на БНТ, на Фонда на фондовете и т.н., коментира министърът. Според него "структурно бюджетът къмто началото на май вече има сериозни проблеми и трябва да се дърпат пари от най-разнообразни места, за да се финансират продължаващите нужди на бизнеса от възстановяне, здравната система и пенсионерите".

Финансовият министър обясни, че в момента се търси ресурс за осигуряване на 50 лв. към пенсиите и през юли. Засега пари бяха намерени за юни, като за целта са отделени 0.8% от бюджета на всяко министерство. "За щастие епидемиологичната обстановка е такава, че затворени бизнеси няма", коментира Василев. Затова и служебният кабинет минава от режим плащане поради затваряне в режим, в който ще се търсят начини да се помогне на бизнеса да вдигне поръчките и да заработи нормално и ритмично.

 

И МАКЕДОНЦИ

Малко по-късно от Италия, където е на посещение, президентът Румен Радев съобщи, че в програмата за почивки на деца е възможно да бъдат включени ученици и студенти от Северна Македония. Той разговарял по темата с колегата си Стево Пендаровски. „Ако съберем нашите млади хора заедно, това ще неутрализира всяка пропаганда“, заяви българският президент.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?