Медия без
политическа реклама

Кирил Петков: Народното събрание взе историческо решение

ПП, ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС упълномощиха правителството да свали българското вето над европреговорите на Северна Македония

БГНЕС
Даниел Митов от ГЕРБ-СДС, Христо Иванов от ДБ и водещият заседанието Атанас Атанасов.

Народното събрание откри пътя на Северна Македония и Албания да започнат преговори за членство в ЕС.

В продължение на година и половина България блокираше началото на тези преговори заради споровете на нашата страна със Скопие за историята и езика. Днес обаче депутатите гласуваха решение, с което упълномощиха правителството да приеме предложението на френското председателство на ЕС за отмяна на ветото. Инициативата дойде от ДБ, но беше подкрепена от ПП, ГЕРБ-СДС и ДПС - общо 170 депутати. Против бяха 37 парламентаристи, а други 21 се въздържаха - от БСП, ИТН, "Възраждане" и независими.

След 4-часово заседание, парламентарната комисия по външна политика подкрепи проект на решение, внесен от ДБ, във връзка със спора със Северна Македония.

Отмяната на ветото обаче е придружена от няколко изрични условия. Първото е да бъдат вписани българите в конституцията на Северна Македония. Второ, преговорите между Брюксел и Скопие да се водят така, че нищо да не може да се тълкува като признание от българска страна на т.нар. „македонски език“. Трето, България да получи гаранции, че добросъседството ще бъде критерий, според който ще се преценява хода на преговорите.

В документа се набляга, че българската държава ще подкрепи евроинтеграцията на съседката ни, само ако тя ефективно изпълнява договора за добросъседство от 2017 г. и гарантира правата на македонските българи чрез вписването им в конституцията.

Топката вече е в полето на Скопие. Вчера македонският премиер Димитър Ковачевски обяви, че френското предложение е неприемливо за неговата страна. По думите му, Северна Македония настоява да бъде включен т.нар. македонски език в преговорната рамка с Брюксел, да получи гаранции за защита на македонската идентичност, а неизяснените въпроси за общата ни история да бъдат оставени извън преговорите. Тези и други изявления на македонските политици и държавни дейци поставят под съмнение доколко приетото от българския парламент ще послужи за „размразяване“ на отношенията със Скопие.

Самият дебат очаквано се отклони към темата кой с кого се коалира. От ИТН и „Възраждане“ непрекъснато наблягаха, че общата подкрепа на ПП, ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС за решението е доказателство, че четирите формации работят заедно, въпреки че се обвиняват взаимно, че са „мафиоти“. Управляващите яростно отричаха. За да не излезе, че си сътрудничат с най-големите си врагове, вчера депутатите на Кирил Петков даже блокираха опита в парламентарната външна комисия да се приеме общ проект на решение за Северна Македония, заедно с ГЕРБ-СДС и ДПС.

 

ДЕБАТЪТ

Въпросът за отпадането на българското вето над преговорите на Северна Македония за еврочленство върна депутатите на работа. След два поредни дни на провалени заседания заради саботажа на опозицията, днес парламентът заработи и проведе близо 5-часово обсъждане по предложенията, които политическите сили внесоха за разрешаване на спора със Скопие. Появи се дори бизнесменът и депутат от ДПС Делян Пеевски, станал пословичен с непрекъснатите си отсъствия.

В пленарната зала се дебатира по три проекторешения - на ГЕРБ-СДС, ДПС и ДБ. Предложението на десницата, внесено от съпредседателя й Христо Иванов, обаче единствено беше получило подкрепата на парламентарната комисия по външна политика, която заседава по въпроса вчера.

Френското предложение за решение по наложеното от България вето за започване на преговори на РСМ за членство в ЕС е изпратено до Комисията по външна политика в НС, съобщи БНР, позовавайки се на два независими източника от парламента.

В пленарната зала Иванов изтъкна, че когато преценяваме доколко добро за България е френското предложение, трябва да се заслушаме какво говорят за него в Скопие. "Това предложение до такава степен защитава нашия национален интерес, че е неприемливо за премиера на Северна Македония", напомни десният политик за отказа на Димитър Ковачевски и неговото правителство да приемат идеята на Париж.

Според Иванов преговорният процес между Скопие и Брюксел ще бъде най-ефективният инструмент, чрез който София да принуди съседите ни да извършат желаните от нас промени в страната си. Той посочи, че трябва да побързаме, тъй като френското председателство приключва в края на юни, а с него ще си отиде и възможността, която сега ни се предоставя. Иванов категорично отхвърли обвиненията на противниците на отмяната на ветото, че се създава нова "коалиция на националните предатели" в българския парламент. "Това не ни прави част от някакви коалиции. Просто си вършим работата, за която ни дава заплата суверенът", отсече десният политик.

За втори пореден ден опозицията отказа да влезе в пленарната зала на Народното събрание, за да може парламентът да започне работа.

От ГЕРБ-СДС използваха случая, за да изтъкнат за пореден път колко значими според тях са заслугите на формацията и нейния водач Бойко Борисов за разрешаването на проблема. Шефът на парламентарната им група Десислава Атанасова обяви, че е налице исторически шанс за страната ни да защити националните си интереси.

Заслугите на ДПС избра да подчертае и лидерът на движението Мустафа Карадайъ. Той припомни, че партията му е внесла проекторешение за вдигане на ветото, веднага след гласуването на вота на недоверие срещу правителството.

ГЕРБ и ДПС паралелно - вероятно и съгласувано - обявиха, че ще предложат Народното събрание да одобри Преговорната рамка за членство в ЕС на Северна Македония и Албания, представена от френското председателство на ЕС.

Георги Михайлов от БСП заяви, че не вижда логика в това френското предложение да се приеме днес от парламента, след като Северна Македония не е съгласна с него. "Всички аргументи, че това трябва да се направи точно сега, не се вписват в честта и достойнството на българската нация. БСП не може да подкрепи предложението на ДБ, което е най-близко до нашите представи за решаването на проблема, но въпреки всичко не го решава", заяви Михайлов. Но призна, че това предложение е най-позитивното и защитаващо интересите на България. Той изтъкна, че темата се използва за натиск и компрометиране на правителството, "независимо от усилията за нормализиране на преговорния процес". 

Признак на мъжество

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че ветото "показва мъжество", а решението за отменянето му се взима под чужд натиск. Според него целта на френския президент Еманюел Макрон е да реши вътрешнополитически проблеми в страната си, а краят на френското председателство го задължава да излезе с "вътрешнополитически медал".

"Македония е България, и България е Македония. Ние никога не трябва да допускаме българският национален интерес да бъде предаден. Две национални катастрофи преживяхме заради предаването на Македония", заяви националистическият лидер. След тези думи депутатите от "Възраждане" и посетители в пленарната зала, пристигнали специално за този момент, издигнаха плакати с надпис "Македония е България".

Неуточнени проблеми

Най-структурираната позиция за целия дебат даде Кристиан Вигенин от БСП. Той изтъкна, че не е правилно да се взимат решения за съдбата на България и ЕС във време, в което страната ни няма правителство, няма председател на Народното събрание, а фактически няма и действащ парламент. И се обърна към колегите си от ГЕРБ: "Не можахте ли да изчакате една седмица с вота на недоверие, за да не присъства на Европейския съвет министър в оставка?". А ИТН попита как така преди два дни издигнатият от тях външен министър Теодора Генчовска е предложила ветото да бъде вдигнато, при положение че според формацията това се равнява на национално предателство.

Вигенин засегна и важната тема за двустранния протокол, чиято съдба все още не е ясна, тъй като не е довършен и подписан. "Там има въпроси, свързани с исторически личности. Вие съгласни ли сте да одобрим нещо, при положение, че ние като народни представители нямаме контрол върху този протокол?", попита бившият външен министър. Той обаче също като повечето си колеги призна, че френското предложение има и добри страни, но и че пресича червени линии, свързани с езика и историческите въпроси между България и Северна Македония.

Накрая предложи парламентът да не взима решение днес, а да проведе обществена дискусия и да продължи преговорите със следващото председателство, което ще бъде на Чешката Република. "Някои казват, че нямаме време. България има време. Ние сме държава на над 1300 години", с ирония отбеляза Вигенин. "Компромис днес означава компромис с българския интерес. Каквото и да се реши днес, проблемите остават", заключи бившият външен министър.

Добрият тон на дебата беше нарушен от депутати от "Възраждане", които подновиха обвиненията срещу колегите си в национално предателство. Същото повтаряха непрекъснато и от ИТН.

Финални думи

Последен взе думата Тошко Йорданов от ИТН, който направи изказване от името на лидера на партията Слави Трифонов. "Ще говоря аз, ще виждате мен, но ще чувате думите на г-н Слави Трифонов“, заяви той.

"Буквално до вчера, за Кирил Петков от "Продължаваме промяната" и за Христо Иванов от ДБ, да общуват с ГЕРБ и ДПС беше невъзможно и моделът "ГЕРБ и ДПС" трябваше да бъде изчистен от лицето на политическия живот в България. А днес Кирил Петков, Христо Иванов, Делян Пеевски и Бойко Борисов са прегърнати. Прегърнати са заедно за България, за да махнат ветото над Северна Македония, защото така е предложила Франция'', прочете Йорданов от парламентарната трибуна. "Важно е да сме по-тихи от водата, по-ниски от тревата, за да не разсърдим великите сили, както винаги", каза Йорданов и обвини депутатите, че бързат да избягат от залата след като са одобрили предложението. 

БСП и националния интерес

В кратък пост във Фейсбук лидерът на БСП и вицепремиер Корнелия Нинова заяви, че на днешното гласуване партията не е предала българския национален интерес. "БСП не подкрепи вдигането на ветото за Република Северна Македония. Няма нито един глас ЗА от парламентарната група на "БСП за България". Всички твърдения, че сме предали националния интерес са лъжа. Няма да позволим на никого да чисти гузната си съвест за безпринципни договорки с лъжи и манипулации за БСП", пише Нинова. И допълва, че Северна Македония е червена линия за БСП и никой от партията не я е прекрачвал.

Историческо решение

Премиерът в оставка Кирил Петков окачестви като историческо решението на Народното събрание да открие пътя на Северна Македония и Албания да започнат преговори за членство в ЕС.  "Това, което европейските лидери оцениха е, че България направи своята стъпка. Сега е време правителството на Северна Македония да поведе своята нация", каза Петков от Брюксел, където е на Европейски съвет. И изрази надежда, че с помощта на натовските партньори и европейската дипломация Скопие ще преодолее трудностите.

Петков добави, че страната ни е получила поздравления от всички европейски лидери -  Еманюел Макрон, Шарл Мишел, Олаф Шолц, Урсула фон дер Лайен.

На въпрос дали френското предложение ще оживее, премиерът в оставка отговори, че европейската дипломация ще започне да работи усилено, за да може това предложение да се приеме. "Въпросът е националистическите сили да не вземат превес в Северна Македония", каза премиерът.

Още по темата