Медия без
политическа реклама

Започва битката за шефските места в 6 фирми на Столична община

Групата около кмета Васил Терзиев предложи промени в критериите за избор на директорите им

08 Юли 2024
Борис Бонев (в средата) и колегите му от ПП/ДБ/СС Емилия Ангелова и Бойко Димитров внасят доклади за старт на шефските конкурси в 6 общински фирми.
Илияна Димитрова
Борис Бонев (в средата) и колегите му от ПП/ДБ/СС Емилия Ангелова и Бойко Димитров внасят доклади за старт на шефските конкурси в 6 общински фирми.

Общинските съветници от групата, подкрепяща кмета на София Васил Терзиев-ПП/ДБ/"Спаси София", внасят доклади за старт на конкурсите за избор на управители и ръководства на 6-те най-големи дружества на Столична община, които се разпореждат с милиарди лева. Става дума за "Топлофикация-София", на което ще се избира Надзорен съвет, за Център за градска мобилност (ЦГМ), "Метрополитен", "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Софинвест", чийто съвети на директорите също са с изтекъл мандат. Същевременно ПП/ДБ/СС предлагат и промени в начина, по който ще се избират бъдещите шефове и колегите им в управителните органи. Предстои внесените от тях доклади да се гласуват на предстоящата сесия на Столичния общински съвет, който е принципал на дружествата на Столична община. 

Новите кандидати за директори на 6-те общински фирми ще трябва да имат релевантен професионален опит за позицията, която искат да заемат. Емилия Ангелова от ПП/ДБ/СС поясни, че това изискване може да звучи "супер логично", но че досега то не е присъствало като задължително условие в конкурсите, провеждани от Столична община, докато тя се управляваше от ГЕРБ. "В резултат на това в бордовете на изброените търговски дружества имаме хора, които преди това са се занимавали с българска лингвистика. Вие сами можете да прецените дали това е релевантен опит", посочи тя. 

Друг критерий ще е кандидатите да са управлявали проекти за поне 5 млн. лв. и да са ръководили поне 50 души в продължение на най-малко 5 години. Включено е условие бъдещите шефове да имат "добра репутация". "Този критерий е ясно дефиниран в правилника към Закона за публичните предприятия, но въпреки това през годините сме се нагледали на доста неща", коментира Ангелова.   

Бизнес програмите на допуснатите до финалната фаза кандидати ще бъдат публикувани на сайта на общината, гласи друго от предложенията. На финалистите ще се даде и повече време да работят над концепциите, с които ще се явят на пресяванията - вместо 14 дни срокът за изготвянето им се удължава на 1 месец. Същото така и предварителните устни изслушвания на записалите се за участие в конкурсите ще се излъчат публично.    

Вносителите на доклада поясниха, че целта на промените е в конкурсите да участват възможно най-широк кръг хора, които в същото време да имат професионален опит в сферата, за която се борят. Друга цел е състезанията да се проведат максимално прозрачно. 

Преди около месец общинските съветници от групата на Васил Терзиев обявиха, че внасят доклади за старт на директорските конкурси в "Топлофикация-София", ЦГМ  "Метрополитен", "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Софинвест". Преди това "Спаси София" изнесоха данни, че изпълнителният директор на "Топлофикация-София" Александър Александров е подписвал договори за ремонти и други дейности за десетки милиони, които след това са се изпълнявали от фирми на приятелката му. Първоначално контрактите се сключвали с други компании, но след това като подизпълнител в дейностите по реализацията им се появявали дружества на Светлана Пашалийска. В имуществената декларация на Александров тя фигурира като жената, с която той живее във фактическо съжителство. От "Спаси София" съобщиха, че са сезирали прокуратурата за разкритията си. Няколко дни по-късно Александров подаде оставка с пояснение, че "не желае да бъде повод и обект на политически спекулации".

Както е изискването по закон, изборът на нови директори на общинските фирми ще се извърши от шест комисии, за всеки един от конкурсите. От ПП/ДБ/СС предлагат те да се състоят от 11 члена, от които осем души да са общински съветници, а трима да са представители на общинската администрация. Идеята е бройката на общинарите да се разпредели според числеността на политическите групи. Така във всяка комисия ПП/ДБ/СС ще имат по трима представители, ГЕРБ-СДС - двама, а БСП - по един. Останалите места ще трябва да се разпределят между по-малките формации - "Синя София", ИТН, "Възраждане" и отцепниците от "Възраждане". Последната дума за избора на нови шефове на общинските фирми обаче ще е на СОС, който трябва да утвърди решенията на 6-те изборни комисии.

БИТКА

Внесеният от ПП/ДБ/СС доклад с новите критерии за избор на надзорници на "Топлофикация-София" бе отхвърлен от комисията по инженерна инфраструктура, в която всички останали групи гласуваха "въздържал се". От ГЕРБ поясниха, че не са съгласни с предложението в изборните комисии да има представители на администрацията на Столична община, а искат всички членове да са общински съветници. Вносителят Бойко Димитров опонира, че практиката в комисиите да има и хора от администрацията е въведена именно от ГЕРБ при предишни процедури. Въпреки това обаче втората по численост група в СОС се въздържа и предложените промени в механизма за избор не бяха приети.

По-късно днес същото се случи и с докладите за старт на конкурсите в ЦГМ, "Метрополитен", "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт", които не минаха в комисията по транспорт. "Въздържал се" по предложенията на ПП/ДБ/СС гласуваха ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН, "Синя София" и отцепниците от "Възраждане".  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата