Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и БСП запазиха Братоев и поголовно смениха общински шефове

Рокадите бяха подкрепени от ИТН и всички отцепници в СОС, против бяха ПП/ДБ/СС, "Синя София", "Възраждане" и един от социалистите

11 Юли 2024
Инж. Стоян Братоев ще продължи да е в директорския съвет на "Метрополитен".
Илияна Кирилова
Инж. Стоян Братоев ще продължи да е в директорския съвет на "Метрополитен".

След като вчера представителите на ГЕРБ, БСП и ИТН в Столичния общински съвет гласуваха в три комисии шефът на софийското метро инж. Стоян Братоев да бъде освободен, при решаващото гласуване днес те промениха вота си и го оставиха в директорския съвет на "Метрополитен". Това се случи, след като кметът Васил Терзиев реагира остро срещу отстраняването на Братоев и след като в социалните мрежи се появиха масово критики. Терзиев коментира, че махането на Братоев е атентат срещу софиянци и че ГЕРБ и БСП искат да вземат главата на човека, който има най-големи заслуги София да има метро.        

В началото на днешните дебати, които продължиха повече от 4 часа, Борис Бонев от "Спаси София" прогнозира, че след изказването на Терзиев ГЕРБ и БСП са се договорили Братоев да бъде запазен, за да не скандализират жителите на града. Той допусна, че лидерът на БСП-София и общински съветник Иван Таков ще се нагърби със задачата да каже, че Братоев е изключителен експерт и че групата на БСП не е съгласна с отстраняването му, въпреки че вчера е гласувала "за". Минути по-късно Таков съобщи, че БСП ще предложи Братоев да продължи да е член на СД на "Метрополитен". Искането бе направено от Ваня Григорова, която предложи той пак да е изпълнителен директор. През целия дебат от ГЕРБ не взеха думата и не коментираха предложените рокади в шест общински дружества, въпреки че към тях постоянно валяха обвинения, че стоят в дъното им.  

С изключение на Братоев целият досегашен шефски състав на "Метрополитен" бе сменен. За новия член Николай Найденов бе съобщено, че е бивш зам.-министър на транспорта между 2022-23 г. и че е работил в НКЖИ, "Столичен автотранспорт" и е бил директор на дирекции в различни държавни структури. Петко Петков е с дълъг стаж в БДЖ. Константин Азов също има дълга кариера в транспортния сектор. "Капитал" съобщи, че е полубрат на бившия зам.-кмет по транспорта на София Кристиян Кръстев от ГЕРБ. Последно е бил директор в БДЖ. През 2022 до 2023 г. работи в Министерството на електронното управление. На ръководни постове е бил и в други държавни дружества като Пристанище Варна, Български пощи, Летище Пловдив, Информационно обслужване. Диляна Иванова е адвокат и управител на адвокатско дружество. От 2008 г. до 2022 г. е член на борда на общинското "Пазари Запад".

Останалите шефове на общински фирми нямаха късмета на Братоев и масово бяха сменени с вота на ГЕРБ, БСП, ИТН и всички отцепници в СОС. Решителен за приемането на рокадите бе гласът на доскорошния общински съветник от ПП/ДБ/СС Благовест Георгиев. Преди няколко месеца той предизвика ПТП, след което бе съобщено, че е шофирал в нетрезво състояние. След това той бе изключен от групата на ПП/ДБ/СС, а днес помогна на ГЕРБ, БСП и ИТН да сменят директорите на най-важните дружества на София.        

Става дума за "Топлофикация-София", ЦГМ, "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Софинвест". Предложението за смяната им с временни директори бе направено от общински съветници от малки формации в СОС, които бяха обвинени, че изпълняват мокрите поръчки на ГЕРБ - Карлос Контрера (единствен представител на ВМРО) и отцепниците от "Възраждане" Красимир Гълъбов и Севделина Петрова, които са без политическа група.  

Против отстраняването на директорите на 6-те дружества гласуваха ПП/ДБ/СС, "Синя София", "Възраждане" и Диана Тонова от БСП, която след оставката на Корнелия Нинова бе сменена като лидер на БСП-София от споменатия Иван Таков. Техните гласове обаче не стигнаха. От ПП/ДБ/СС поискаха всички 26 нови кандидати за бордовете в София да бъдат извикани и да представят кандидатурите си в СОС. Предложението им не бе подложено на гласуване. Борис Бонев от "Спаси София" коментира, че рокадите в общинските дружества изглеждат като операцията по подмяната на хора, близки до бившия шеф на финансовата комисия в СОС до 2019 г. Орлин Алексиев от ГЕРБ с близки до Красимир Георгиев, познат като Красьо Черния и като задкулисен кадровик в съдебната система. По-късно Бонев иронично предложи за член на борда на "Топлофикация-София" да бъде избран Бойко Борисов, а на ЦГМ - Йорданка Фандъкова, но ГЕРБ и БСП отхвърлиха предложението му.

В ЦГМ бе сменен изпълнителният директор Димитър Дилчев, а от досегашния борд мястото си запази единствено Румяна Милова, която от дълги години отговаря за паркирането в София. За нови членове бяха избрани Александър Георгиев, Екатерина Ангелова-Стефанова, Петър Сеферов и Станимир Арабаджиев. За Георгиев бе съобщено, че е работил в ЦГМ от 2012 досега като зам.-директор дирекция "Паркиране и мобилност", а преди това в частни  фирми. Стефанова е в ЦГМ от 2020 г. като директор на "Развитие и административни дейности". Преди това 10 г. е била началник на отдел в район "Студентски". Сеферов е работил в ДП "Пристанищна инфраструктура и в "Пристанище Варна". Арабаджиев е бил експерт в НАП, юрисконсулт в БДЖ, последно е работил в ИА "Автомобилна администрация", където е зам.изпълнителен директор.

В директорския състав на "Столичен автотранспорт" мястото си запази Лъчезар Пеков, а нови членове ще са Антония Иванова, Галина Бонева, Боян Стефанов и Стилян Манолов. Те заменят досегашния шеф Слав Монов и членовете на отиващия си борд. 

От действащите изпълнителни директори мястото си запази шефът на "Столичен електротранспорт" Евгений Ганчев. Той ще продължи да е начело на трамвайния и тролейбусния транспорт заедно с Кирил Георгиев, който също остава в новия борд, с Георги Аврамов, Димитър Владимиров, и Петко Златев. За Аврамов "Капитал" съобщи, че последно е имал фирма за производство и търговия на хранителни добавки. 

Един от членовете на Надзорния съвет на "Топлофикация-София" също запазва мястото си. Сашо Чакалски ще продължи да управлява задлъжнялото с близо 2 млрд лв. дружество заедно с новите членове Георги Балабанов и Миглена Иванова. Балабанов е консултант "Бизнес развитие международни проекти" за България, Италия, Белгия. Преди това е съветник в ЕП от 2015-2020 г. Между 2005 и 2015 г. е изпълнителен директор за България на "Едоардо Миролио". Иванова работи до 2022 г. като финансов контрольор в "Булгаргаз". Преди това е била в Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури и в други държавни структури.

Както "Сега" писа, в понеделник ПП/ДБ/СС внесоха предложение новите кандидати за 6-те общински фирми да имат релевантен професионален опит за позицията, която искат да заемат. Общинският съветник Емилия Ангелова поясни, че това изискване може да звучи "супер логично", но досега то не е присъствало като задължително условие в конкурсите, провеждани докато София се управляваше от ГЕРБ. "В резултат на това в бордовете на изброените търговски дружества имаме хора, които преди това са се занимавали с българска лингвистика. Вие сами можете да прецените дали това е релевантен опит", посочи тя. Друг критерий трябваше да е кандидатите да са управлявали проекти за поне 5 млн. лв. и да са ръководили поне 50 души в продължение на най-малко 5 години. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата