Конфликтът на главния прокурор с адвокатската гилдия става все по-остър. След като Иван Гешев нарече "наглост" позицията на Фондация "Български адвокати за правата на човека" (БАПЧ) за промени в конституцията", Висшият адвокатски съвет излезе с декларация срещу реакцията му. Гешев е критикуван и защото за пореден път нарече правозащитниците "адвокати на подсъдими и обвиняеми олигарси". Становището на Български адвокати за правата на човека стана ясно по време на консултациите на президента Румен Радев за промени в конституцията, с които да се реформира прокуратурата.
"Адвокатите осъществяват конституционно гарантирано право на защита и не защитават свои, а чужди права, поради което няма как да се идентифицират с клиентите, чиито права защитават. Всякакви негативни внушения, че адвокатите нямат морално право да изразяват становища по важни за обществото теми, защото клиентите им били "обвиняеми", поради което адвокатите имали интерес от това да няма силна прокуратура, освен неверни, са и недопустими, когато изхождат от главния прокурор", пишат от Висшия адвокатски съвет. И напомнят, че само съдът може да се произнася за нечия вина. "Процесът няма как да е гарантирано справедлив без участието на адвокати, като защитници на обвинените от прокуратурата лица, защото само професионално подготвени и независими хора, каквито са адвокатите, могат да изградят и противопоставят защитна теза, съответстваща на фактите и правото", се казва още в декларацията.
Според тях когато се правят неправилни внушения за адвокатската професия, не само се уронва престижът й, но и се посяга на държавността. "Защото държавност означава сигурност за всички български граждани, че никой няма да бъде несправедливо обвинен и осъден."
Висшият адвокатски съвет смята, че въпросът за отговорността на главния прокурор и въобще за мястото и ролята на прокуратурата в съдебната система е от първостепенно значение за цялото общество. Този дебат следва да се води експертно, без емоции и никому ненужни квалификации, казват те.
И допълват, че "силна прокуратура не означава безконтролна прокуратура, а напротив. Цялото българско общество има интерес от работеща прокуратура, която да функционира в кръга на своите правомощия, която да внася ефективни и проверени обвинителни актове, основани на факти и доказателства, които да водят до справедливи съдебни актове. Единствено при зачитане на правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица и при ефективно функциониране на всички власти в рамките на техните конституционни правомощия, България може да бъде правова държава, защото, както Висшият адвокатски съвет съвсем скоро имаше повод да напомни отново – там, където свършва правото, започва произволът".
Напомнянето за правото и произволът присъства в декларация в края на миналата седмица, с която Общото събрание на адвокатите от страната предупреди, че демокрацията е в опасност, посочвайки като виновни за това прокуратурата, изпълнителната и законодателната власт. Преди да приеме декларацията, събранието демонстративно отказа да чуе поздравителния адрес, пратен му от Гешев.
Преди Висшият адвокатски съвет да разпространи декларацията си, Здравка Калайджиева, която е част от БАПЧ и бивш съдия в Страсбург, поиска публично извинение от Гешев, както и реакция от Висшия съдебен съвет, който да оцени неговата "етичност и колегиалност". "Не може прокуратурата да започва производства, които да висят с години и тези производства за засягат името, имота, честта и живота, ако щете, на гражданите, докато те преценят и без да дават след това думата на съда. Това не е правосъдие. Това са акции, които би трябвало да се отграничават от действителното правосъдие", каза Калайджиева пред БНР. "Необходимостта от реформа е изяснена в редица решения на Европейския съд, Венецианската комисия, други международни авторитети. В нашето становище няма нещо особено ново", допълни тя.