Конституционният съд взе от Българска банка за развитие (ББР) сграда в самия център на София, където ще е новото му седалище.
Председателят на КС Павлина Панова и изпълнителните директори на ББР Илия Караниколов и Цанко Арабаджиев подписаха договор за покупко-продажба на недвижим имот – сграда и прилежащия към нея терен, на бул. „Цар Освободител“ №2., съобщиха официално от съда.
Договорът е в изпълнение на решение на Министерски съвет., с което се възлага на председателя на Конституционния съд да сключи договор за покупка на имот в полза на държавата, собственост на Българска банка за развитие.
От датата на придобиването му и вписването в публичните регистри имотът става публична държавна собственост и се предоставя за упражняване на дейността на Конституционния съд, поради което след официалното подписване на договора изпълнителните директори на ББР символично връчиха ключа от сградата на председателя на съда, се добавя в официалното съобщение.
"Сега" припомня:
Всичко тръгна след като в средата на юли т.г ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС изненадващо внесоха в Народното събрание съвместно проекторешение, с което предлагат Конституционният съд (КС) да се премести в една от сградите на Българската банка за развитие (ББР). Още по-интересно е, че то бе подписано от лидерите на всичките три формации Бойко Борисов, Мустафа Карадайъ, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Кирил Петков, както и депутатите Десислава Атанасова и Делян Пеевски. Така и не стана ясно кое е спешното на проблема, което да налага намесата на лидерите на трите партии.
В момента КС се намира на последния етаж на основната сграда на Министерски съвет на бул. "Дондуков" 1. Той е там от създаването си през 1991 г.
С проекторешението обаче се предлагаше парламентът да укаже на Министерският съвет да предприеме необходимите действия съобразно своите правомощия да придобие и да предостави на Конституционния съд сградата на Българската банка на развитие. В мотивите вносителите посочваха, че е "многогодишен проблемът със сградния фонд и помещенията, в които Конституционния съд се помещава" и отбелязват, че не е намерено ефективно решение и до ден днешен "въпреки многократните напомняния".
"Конституционният съд в свое поредно писмо до министър председателя от 9 май 2023 г. отново поставя своето искане за предоставяне на подходяща сграда. Ние, народните представители, считаме, че това искане е актуално и обективно и се нуждае от действия за решаване", написаха високопоставените вносители.
"Още повече, че има постигнато съгласие между всички парламентарни групи, участващи в конституционното мнозинство, че ще бъде уредена конституционна жалба в Конституцията. Това ще увеличи многократно работата на Конституционния съд и съответно ще бъдат необходими още служители и помещения за тях", добавяха в мотивите си Борисов, Пеевски, Петков, Иванов, Атанасов и Атанасова. В крайна сметка възможност на хора и фирми да сезират директно КС не бе дадена от същите политически сили, които промениха преди дни конституцията.
Сградата, в която ще е КС, беше преди централа на "БНП Париба". Тя бе купена от ББР през 2021 г. и се намира точно до ремонтираната с години основна сграда на държавната банка.