Националната агенция за приходите е поискала допълнителни данни от Международния консорциум на разследващите журналисти за български физически и юридически лица, които се срещат в документите по разследването Досиетата Пандора, съобщават от НАП.
В официално писмо до консорциума приходното ведомство иска информация за български граждани и фирми, които потенциално може да се извършили нарушения или престъпления срещу финансовата система на страната, за да бъдат възложени данъчни проверки.
От НАП могат да образуват проверка или ревизия в случаите, в които има информация за отклонение от облагане или укриване на данъци. От агенцията съобщават още, че ще сравнят данните по досиетата „Пандора“ с информацията, постъпила по т.нар. международен обмен, при който страната ни получава справки за имущество и доходи на български лица зад граница.
Антикорупционната комисия КПКОНПИ също извести, че е поискала от Международния консорциум на разследващите журналисти да ѝ бъде предоставена допълнителна информация за българските граждани, установени в разследването „Досиетата Пандора“, като и за свързани с тях юридически лица.
"Възложен е анализ на всички декларации за имущество и интереси, подадени от Делян Пеевски в качеството му на народен представител, за периода от 2013 г. до настоящия момент. Предмет на анализа е сравнение на декларирани обстоятелства относно участие в търговски дружества и в техни органи на управление, с информацията, публикувана от bird.bg. и преценка за наличие на несъответствие между декларациите и действителното имущество", обявиха от КПКОНПИ.
По-късно днес и ДАНС съобщи, че проверява Досиетата Пандора. "Извършват се действия в съответствие със законовите компетенции на ДАНС, включително и обмен на информация с партньорски служби и организации", заявяват от контраразузнаването пред БНТ.
Както съобщи разследващият сайт bird.bg, бившият депутат от ДПС Делян Пеевски изплува от Pandora Papers с три офшорни фирми – Felina Trade & Investment Inc, Verum International Limited и IGWT Limited, които не са споменати в подадените от него имуществени декларации.
По този повод Пеевски изпрати до медиите позиция, в която се казва, че разпространената информация за недекларирани от него офшорни дружества е невярна. "Въпросните дружества са изцяло дъщерни на дружество, в което имам пряко участие и което е надлежно декларирано, като всякакви различни интерпретации са изцяло неоснователни и манипулативни. Отделно, тези дружества никога не са извършвали дейност, не са притежавали активи и чрез тях не са осъществявани каквито и да било сделки. Поради което опитът да се внуши, че има нещо нередно е неуместен и предварително обречен на неуспех", заявява Пеевски.
По негови думи се касае за "активно мероприятие на кръга "Капитал" и свързаните с него медии, с цел тиражиране на неверни и манипулативни твърдения, несъстоятелността на които лесно може да бъде проверена и опровергана" "Нямам никакво притеснение от това, като през годините съм бил многократно проверяван по подобни несъстоятелни твърдения. Винаги съм бил изряден при декларирането на притежаваното от мен имущество, не съм укривал по какъвто и да е начин доходи, като съм заплащал всички дължими към държавата данъци. Не е случайно избран и момента за тази манипулация, като някои политици вече удобно се възползват от нея в предизборната си риторика. Умишленото използване на името ми няма да доведе и този път до целения от тях резултат", категоричен е бившият депутат.
Пеевски вече беше проверяван от приходната агенция през 2016 г. Тогава НАП изследва произхода на средствата, с които бившия депутат и неговата майка Ирена Кръстева извършиха поредица от сделки, чрез фамилната им фирма "НСН Инвестмънт", на която към днешна дата Пеевски е едноличен собственик.
След това и Антикорупционната комисия разследва Пеевски през 2018 г. "Няма нищо незаконно при Делян Пеевски. Мога да изляза с лицето си и да кажа, че няма нито един ред за нещо незаконно. Видно е от всички документи. Това проверявано лице е един от най-големите данъкоплатци в държавата", обяви тогавашният шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който след скандала Апартаментгейт беше изпратен консул във Валенсия.
МЕЖДУНАРОДЕН ОТЗВУК
Чешкият премиер и милиардер Андрей Бабиш призна в интервю за чешката телевизия, че е купил 16 имота във Франция през 2009 г. чрез офшорни компании. Бабиш направи това изявление по повод документите, оповестени в Досиетата Пандора, предаде БГНЕС.
Премерът, обаче, уточнява, че през 2009 г. още не се е занимавал с политика. "Това беше направено по препоръка на фирма за недвижими имоти, тя посъветва да купя имотите чрез адвокат. В това няма нищо незаконно. Освен това тогава, през 2009 г., все още не се занимавах с политика", каза Бабиш.
Разследването сочи, че Бабиш е прехвърлил 22 млн. долара чрез офшорни компании, за да купи луксозен имот на Френската Ривиера през 2009 г., като запази тайната на собствеността. Според публичните записи замъкът е принадлежал на дъщерно дружество на една от чешките фирми, косвено собственост на Бабиш.
Бабиш е един от най -богатите хора в Чехия. Според пражкия икономически седмичник Евро, публикуван на 27 септември, състоянието му се оценява на 68 милиарда крони (около 3,1 милиарда долара).