Разликата в подкрепата между ГЕРБ и партия "Има такъв народ" на Слави Трифонов е под 4%, сочи последното социологическо проучване на "Маркет линкс", обявено по bTV. ГЕРБ получава подкрепата на 21% от анкетираните при 17,6% подкрепа за ИТН.
Интересно е сближаването между Трифонов и коалицията около БСП. Подкрепата за червената коалиция е 17,1%, показват още данните на "Маркет линкс". БСП пое в посока коалиция с по-малки леви партии.
И според това проучване "Демократична България" е четвърта политическа сила, с по-добър резултат от ДПС. В парламента влиза и партия "Изправи се! Мутри вън" с резултат от 4,2%. Картината обаче не е много пълна, защото подкрепата за ВМРО и "Воля и НФСБ" е представена отделно, а трите формации обявиха, че ще се явяват заедно на избори. Сумарният им резултат също надхвърля прага от 4% за влизане в парламента. Изследването отчита още, че в новия парламент ще влязат отново 6 формации.
"63% са декларирали, че ще гласуват на предстоящите парламентарни избори, това може би ще ни доведе до по-висока избирателна активност", коментира пред медията управителят на "Маркет линкс" Добромир Живков. "Около 80% от българите са декларирали, че ще останат в населените си места към датата на изборите. За тях процесът на гласуване ще бъде традиционен", отбеляза той.
Социологът наблюдава и сериозна партизация за преди предсрочния вот. "Имаме над 20% подкрепа за ГЕРБ и тяхната коалиция със СДС. Докато на обратния полюс са около 60% от българите. Това се отразява и в различни въпроси, които мерим“, обясни Живков.
"В ситуация, в която управлението на ГЕРБ беше атакувано от много различни източници, не се оправдават очакванията, че това води до спад на тяхната електорална подкрепа. Това налага тезата, че ГЕРБ е свит до твърдото си ядро и е малко вероятно подкрепата за тях да намалява", даде пример той.
Живков отчете още, че в последните седмици партията на Трифонов - ИТН, "отново отсъства от публичния дебат, затворена в собствената си медия и това води до демобилизация на електората й".
БАЛАНСИРАН КАБИНЕТ
"Над 50% от българите одобряват формата на служебния кабинет, приемат го като добре балансиран от партийна гледна точка. Приемат го като начин и средство да се върви към предсрочни парламентарни избори", коментира Живков нагласите на българите спрямо работата на служебното правителство.
"По-принцип новата изпълнителна власт се ползва с по-висок рейтинг на самия старт на своята дейност. Тук контрастът се усилва от това, че предишното управление беше стигнало много ниски нива. Надеждите на българските граждани се насочват към следващите избори", посочи социологът.
Кадровата политика на служебното правителство също получава одобрение от над половината българи, което е "част от нагласата за промяна и търсене на ново решение на проблемите".
---
Изследването на "Маркет линкс" е финансирано и реализирано съвместно от bTV и социологическата агенция. То е проведено сред 1067 лица над 18 г. в страната в периода 19 – 27 май 2021 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.