Медия без
политическа реклама

Мегапилонът на Рожен се оказа преместваем обект

Поляните са превърнати в строителна площадка в момента

19 Юни 2023Обновена
Фундамент се лее в момента.
FB/Атанас Маринков
Фундамент се лее в момента.

С напредването на проекта за мегапилон Роженските поляни са се превърнали в строителна площадка, показват снимки на възмутени хора в социалните мрежи. Въпреки мащабността, в тон с дългогодишните (за)строителни традиции съоръжението се оказа със статут на преместваем обект. Това бе разкрито от природозащитници, които призоваха за институционална намеса.

 

МАЩАБИ

Въпросният преместваем обект ще бъде висок 111 метра, дuамеmър в основата З метра, тегло 55 тона, устойчивост на вятър до 180 kм/ч; окаченото национално знаме ще е 1 декар площ. В момента е изкопан трапът, лее се фундамент. Предстоят още дейности с размах - транспортиране на 13-те секции на пилона с З uзвънгабаритни композиции u 8 стандартни тира, закарване в планината на вuсочuнен кран от 500 тона и т.н. Впрочем, патриотичният пилон е турско производство.

По план пилонът трябва да бъде открит на 14 юли с мащабно шоу и концерт на Лили Иванова. Зад идеята стои регистрираната в Смолян фондация „Наследство в бъдещето“. Съответно тя е възложител на строително-монтажните дейности. Първата копка бе направена преди седмица след дълга кампания по събиране на дарения, ангажиране на държавни структури, общественици.. - "всенародно дело". 

 

ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ДЕЙСТВИЯ И БЕЗДЕЙСТВИЯ

Към момента не са открити еконарушения по проекта, но това съвсем не значи, че той е без проблеми. Тази сутрин Министерството на околната среда и водите (МОСВ) излезе със съобщение, че е направена проверка след сигнал на „Сдружение за дива природа Балкани“. Установено е, че инвестиционното предложение не попада в обхвата на изискването за задължителна Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или за преценяване на нуждата й. Това е така, защото имотът не попада в защитена територия (защитена местност „Рожен“ отстои на 900 метра по права линия). Не е и от защитена зона (най-близката „Родопи Западни” е на 4,58 км).

"За реализацията на инвестиционното намерение са необходими разрешителни режими и съгласувателни становища от структури на Министерство на земеделието и община Смолян", се казва още в становището на МОСВ.

 

КОЙ Е СОБСТВЕНИК

Проверка на "Сега" в кадастъра показа, че парцелът, на който се пада честта да приюти абсурдното начинание, е частен, но е собственост на "обществени организации". По вид е земеделска земя, категория 8, ливада. Това все още не означава, че в имота може да се вдигне 111-метров пилон без нечия санкция - земеделската земя също подлежи на ограничения какво може да се строи в нея.

Според Търговския регистър земята е купена от Сдружение "Рожен - наследство в бъдещето" от Славчо Петков. Сдружението на свой ред дава парцела под наем на "Наследство в бъдещето", което въпреки различния БУЛСТАТ очевидно е част от същата организация. От 2 юни пилонът вече има и учредено право на строеж на "фундамент със застроена площ 256 кв.м и пилон с височина -111 м с диаметър основа 3 м и тегло 110 т".

ВЕРТОЛЕТ ЛИ?

За статута на преместваем обект съобщи във фейсбук природозащитникът и зам.-министър на екологията в четворната коалиция Тома Белев. "Всъщност не е преместваем обект, защото Законът за устройство на територията изисква да може да бъде преместван в пространството без да губи своята индивидуализация и защото при поставянето му се изменя субстанцията на земята", коментира Белев. Той посочва и че до имота в кадастралната карта не се вижда път, т.е. "или ще трябва да използват вертолет или да се оцени въздействието на строителството на пътя".

 

 

 

Екоминистърът Юлиян Попов също споменава неопределено за още проверки и анализи в отделен фейсбук пост. "Много хора ми пишат за Роженския пилон. Повдигнах въпроса преди седмица. Самото инвестиционно предложение не попада в защитена зона и не подлежи на оценка на въздействие върху околната среда. Това не е основание да го загърбим. Правим още проверки, както и консултации с други институции. За мен е важно казусът да не се превърне в битка между “патриоти” и “либерали”, два етикета, които търпят всякакви волни интерпретации. Смятам, че красивата българската природа трябва да се защитава от всякакви посегателства и визуални демонстрации", написа той. 

 

ПЕТИЦИЯ

Срещу изграждането на пилона вече има и петиция с над 1000 подписа. Тя е с кратко, но достатъчно ясно съдържание: "Природата няма нужда от още бетон. Туйто."

 

ПАРИ И ДАРИТЕЛИ

120 000 лв, са дарили държавните горски предприятия през април и май 2023 г. за пилона, като най-много са предоставените средства от Южноцентралното, чието седалище е в Смолян - 60 000 лв. Сред другите държавни спомосъществуватели са "Ръководство на въздушното движение" - 5000 лв., "Пристанище Бургас" и НК "Железопътна инфраструктура" с по 2000 лв. От ББР пък са дадени 15 000 лв. Всичко това съобщи сайтът "Булевард България", позовавайки се на правителствената информационна служба.

От март пък има публикации в различни медии, че общинският съвет на Девин е гласувал 5000 лв. дарения, а в Златоград - 10 000 лв. Информациите, че и БДЖ е сред дарителите, бе отречена от компанията.

Общата цена на проекта би трябвало да е 1 млн. лв. - поне такава информация по-рано са разпространявали организаторите. За целта функционира сметка, а кампанията търсеше популярност. На 11 юни сайтът на инициативата съобщава, че са нужни още 140 000 лв. до събиране на цялата сума. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пилон, Рожен

Още по темата