Медия без
политическа реклама

Международен комитет порица МВР за разпита на журналист на "Сега"

Комитетът за защита на журналистите поиска вътрешното министерство да отговори на въпросите за полицейско насилие

23 Септ. 2020

Комитетът за защита на журналистите порица действията на МВР спрямо репортера на "Сега" Мартин Георгиев, който беше призован в Столична дирекция на вътрешните работи, за да бъде разпитван за негово запитване до пресцентъра, което касае евентуални нарушения от страна на полицията. "Българските власти трябва да уважават ролята на журналиста в отразяването на новините и да гарантират, че репортерите могат да отразяват протестите и обвиненията за полицейско насилие без да бъдат тормозени", казва Гюлноза Саид - председателят на КЗЖ за Европа и Азия със седалище в Ню Йорк.

Тя призовава още МВР да отговорят на поставените им въпроси, вместо да привикват журналисти като Мартин Георгиев на разпит, което може да сплаши представители на пресата и да задуши работата им. Комитетът за защита на журналистите са изпратили до вътрешното министерство въпроси по случая с Георгиев, но оттам не са отговорили.

Репортерът на "Сега" Мартин Георгиев бе извикан вчера на разпит заради писмени въпроси до пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. Запитването е свързано с действията на полицията на протеста на пл. Независимост" на 2 септември.

До момента единствено от пресцентъра на МВР дадоха кратък отговор защо журналистът на "Сега" беше призован в полицията да отговаря на въпроси. Оттам съобщиха за "Свободна Европа", че главният секретар Ивайло Иванов е издал заповед за "извършване на комплексна проверка във всички областни дирекции страната и СДВР относно спазването и изпълнението от полицейските служители на наредбите за униформеното облекло и за помощните средства". В рамките на разпоредената от Иванов проверка е било установено, че репортерът на в. "Сега" е изпратил на пресцентъра две снимки на полицаи, съдържащи данни за "евентуални нарушения".

"В тази връзка запитването е разгледано като сигнал, постъпил в структурите на СДВР, като е разпределено по компетентност на съответните служители, за да бъде проверен. В резултат журналистът е бил призован в СДВР за обективиране на информацията и данните, съдържащи се в неговото запитване, както и тяхната съотносимост към хода на извършваната комплексна проверка за изпълнението на наредбите за униформеното облекло и за помощните средства", добавят от пресцентъра на МВР.

От отговора на силовото ведомство обаче не става ясно защо запитването до пресцентъра на МВР, каквито Георгиев е изпращал многократно, се разглежда като сигнал. В него журналистът изрично е посочил, че не е автор на снимките и не е пряк свидетел на нарушенията от страна на полицията като нерегламентирано поставяне на знаци върху униформите и употреба на бокс срещу протестиращи. Пространството около парламента е под постоянно видеонаблюдение с множество камери и МВР лесно може да установи кой какви нарушения е извършил. Сред полицаите има и достатъчно свидетели, които познават колегите си, позволили си да сложат подобни знаци на униформите си.

Министерството на вътрешните работи (МВР) трябва да отговори защо журналист е бил привикан на разпит, след като е отправил въпроси към пресцентъра на ведомството.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата