Министерството на отбраната (МО) увеличава времето за отбиване на военната служба след завършено професионално обучение или след квалификация. Това се прави, защото много от военните се насочват към частния сектор и въобще извън българската армия.
Всъщност подобно изискване съществува от 13 години в Закона за отбраната, припомня БНР, но актуализирането на критериите се прави именно, за да останат военните по-дълго в системата.
Задължителната служба след придобита степен „бакалавър“ в професионално направление „Военно дело“ вече ще бъде 10 години, а след завършване на курс за придобиване на професионална квалификация по военно дело - 5 години.
Годишно МО инвестира до 1.5 млн. лв. в обучението на около 1000 военнослужещи. Но средно 150-200 от тях отиват в частния сектор или в структури на НАТО и ЕС с по-високо заплащане, пише в обосновките на промените. Така недостигът на военни през последните 5 години се запазва в постоянни граници на 20%. Най-силно е изразен недостигът при младшите офицери – над 30%, и при войниците – почти 30%.
Има и други промени. Една от тях е отпадане на изискването за ежегодност на атестирането на военнослужещите, което пък се прави "за да не се пречи на изпълнението на функционалните им задължения".
И още: военните да може да бъдат преназначавани без съгласието им на равна или по-висока длъжност в същото населено място. По този начин се търси възможност за запълване на т.нар. „непривлекателни“ длъжности.
Срокът за общественото обсъждане на промените, готвени от МО, изтича в началото на юни.