Медия без
политическа реклама

Мутри завзеха 20 декара от ботаническата градина във Варна

28 Авг. 2020
 Униформените не могат да се намесят заради наличието на два документа за собственост.
Униформените не могат да се намесят заради наличието на два документа за собственост.

Мускулести момчета са завзели след края на работното време в сряда 20 декара публична държавна собственост в ботаническата градина на Софийския университет във Варна. Теренът е ограден с телена ограда и продължава да е завзет от претендиращи собственост върху него лица, които са си разпънали и тента. Така достъпът на ръководството на градината до оражнерии с редки видове, инвентар, инсталации е отрязан. 

За това сигнализира ръководителят на градината във Варна Огнян Илиев. Това не е първият случай на нахлуване в градината - университетът успя да се пребори в съда с подобен опит през 2004 година, сега историята се повтаря.

Софийският университет разполага с акт за публична държавна собственост от 1999 г. за терена от 360 декара във Варна, върху който е разположена ботаническата градина, обясни пред "Сега" Илиев. През 2002 година с акт за собственост върху 20 декара по закона за собствеността и ползването на земеделски земи, който се прочу с възстановяването на терени с помощта на кошаревски свители, се сдобиват група частни лица, разказа Илиев. През 2004 година те правят опит да завземат имота чрез трето лице, което претендира, че го е наело. Варненският окръжен съд тогава отмени въвода във владение и спасихме терена, обяснява ръководитеят на градината. Сега се пробва сходна схема - за 20-те декара отново се претендира през трето лице, което се представя за кредитор на частните лица, обясниха от градината. От градината веднага са подали сигнал в полицията, но униформените не могат да предприемат нищо, защото и двете страни представят документи за собственост. И този спор ще се решава по съдебен път, но градината е притеснена заради невъзможността да ползва обектите, разположени на спорното място, и да се грижи за редките видове в оранжериите. "Изобщо не знаем какво се случва там. Университетът от десетки години владее този имот. Това е опит за директно заграбване на публична държавна собственост чрез юридически шмекерии и мутренски похвати. Жалко, че на времето градините са  правени на такива апетитни места - трябваше да ги разположин на неприветливо място, та никой да не иска да ги завземе", коментира още Илиев. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?