Медия без
политическа реклама

МВнР даде 800 000 лв. за безполезен е-портал

За 4 години са приети едва 2 дистанционни заявки от наши сънародници в чужбина за издаване на лични документи

29 Апр. 2020
Още известно време българите в чужбина ще подават заявления за лични документи по стария начин.
Пресцентър на МВнР
Още известно време българите в чужбина ще подават заявления за лични документи по стария начин.

Платформата за електронни консулски услуги, която българското външно министерство пусна в действие през 2016 г., не се ползва активно и пълноценно, чрез нея са приети само 2 заявки и към момента не функционира. Такава е печалната, финална оценка, която самият шеф на МВнР Екатерина Захариева дава на проекта за подаване на електронни заявления за български лични документи от наши сънародници в чужбина, който ведомството стартира преди 6 години.

Обезсърчаващата констатация идва в отговор на парламентарно питане от депутатите на БСП Веска Ненчева и Георги Йорданов. В писмо до Захариева социалистите алармират, че много от българите зад граница са поставени пред сериозни затруднения заради кризата с коронавируса, тъй като трябва да подновят личните си документи, а не могат да пътуват до нашите посолства и консулства. Депутатите напомнят, че през април 2014 г. външното ни министерство обяви старта на проект за консулски е-услуги с бюджет от 751 625 лв. (повечето от които са финансиране от ЕС). И питат дали услугата действа и колко наши сънародници са се възползвали от нея.

В отговора си Захариева разказва, че е било предвидено приложението да помага на българи в чужбина да подават електронно заявления за лични карти, паспорти и дубликати на шофьорски книжки, така че да не е необходимо първоначално явяване в консулската служба. Системата е завършена през декември 2015 г., тествана е успешно и е пусната в действие през април 2016 г.

Тук приключват добрите новини. Заради действащото тогава законодателство, системата е била разработена така, че да може да се ползва само с електронен подпис, издаден от български доставчик на удостоверителни услуги. Това крайно ограничава броя на евентуалните ползватели на платформата и довежда до споменатия печален резултат.

Кога точно българските власти осъзнават, че при тези условия системата е безполезна, не става ясно от отговора на Захариева. Определено обаче им е отнело доста време. Шефът на МВнР споменава, че са проведени „редица срещи” между представители на нейното ведомство и на вътрешното министерство, след които е решено да се позволи подаването на заявления и без електронен подпис. Това обаче ще бъде възможно чак от 1 октомври 2020 г.

Междувременно, обяснява Захариева, ще се „внедрят нови функционалности” в системата, за да може да се ползва и без подписа. За тази цел ведомството й е обявило нова обществена поръчка. Не посочва обаче на каква стойност и в какви срокове, а самата поръчка не може да се открие в регистъра на Агенцията за обществените поръчки.

 

СВЪРШЕНОТО ДОТУК

Преди да разкаже историята за провала на е-платформата, Екатерина Захариева напоително описва какво е свършило министерството й в помощ на българите в чужбина от началото на извънредното положение. От 13 март до нашите мисии по света са били изпратени 6500 лични карти и паспорти за наши сънародници, останали без валидни документи. Поискано и получено е било съгласието на 20 държави да позволят на българи да се приберат у нас от тяхна територия, дори ако документите им са с изтекъл срок, а други 11 страни признават остарели документи със специални условия или срокове. Със съдействието на българските дипломати по места над 3000 български граждани от всички континенти са се прибрали в България, допълва Захариева.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата