Медия без
политическа реклама

МЗ пак променя правилата за специализациите

Студентите по медицина ще връщат на МЗ само парите за обучение, ако не останат да работят у нас 3 г.

03 Февр. 2020
Илияна Кирилова

Болниците, в които специализират младите лекари, ще им предлагат работа за период от 3 години след приключване на обучението. Ако не бъде постигнато съгласие обаче, специалистите вече ще могат да си изберат друго лечебно заведение от посочените от министъра и дори да го променят в определения срок, т.е. няма да са длъжни да работят в едно единствено лечебно заведение. Това предвиждат нови промени в наредбата за специализациите, предложени от здравното министерство. При желание кандидатите ще могат да сключват и предварителни договори с болниците.

През октомври м.г. лекари специализанти протестираха срещу въпросната наредба, която вече бе преработена веднъж, и то месец след като влезе в сила. Основният им упрек бе именно, че тя не им дава право на избор къде да работят.

Новите разпоредби предвиждат и общинските болници да могат да обучават специализанти, като за тях ще получават средства от здравното ведомство. Младите лекари ще могат да остават на работа в тези лечебни заведения, след като завършат - нещо, което досега не бе възможно, тъй като при досегашната разпоредба малките лечебни заведения, които не са бази за обучение, бяха лишени от тази възможност.

Поправките предвиждат още студентите, които се обучават по държавна поръчка и не изпълнят задължението си да работят 3 годни в България, да възстановят парите за следването си, но не и средствата, заработени от тях в болниците като заплати. Ако прекъсването на обучението е поради заболяване или злополука, пари няма да се дължат. По досегашния ред новозавършилите специалисти по държавна поръчка трябваше да върнат цялата субсидия от МЗ за срока на обучението си, ако не останат да работят 3 г. у нас. От МЗ обаче са отчели, че размерът на предвиденото обезщетение е твърде висок, защото докато учат, лекарите полагат и труд, за който се дължи възнаграждение. Тези изисквания отблъскват потенциалните кандидати за специализации, финансирани от държавата и така няма да бъде постигната целта да се подпомага обучението по дефицитни за страната специалности, установили са от МЗ. Затова и предложението им е да се връщат само таксите за обучението.

 

АНКЕС

При спешни ситуции, в които се налага оперативно лечение при остър перитонит, неотложните операции при деца под 18 година, по изключение да могат да се извършват и от хирург без специалност „Детска хирургия". Този текст вероятно ще залегне в първия анекс към Националния рамков договор, който бе обнародван едва преди 10 дни, съобщава clinica.bg. Идеята на поправката е да се регламентира възможност за неминуема лекарска намеса при много спешни ситуации, които не търпят отлагане, дори и когато в лечебното заведение няма детски хирург. От протокол от срещата между БЛС и НЗОК и специалисти по анестезиология и ревматология, провела се на 28-ми януари, става ясно още, че касата и лекарският съюз са постигнали договореност за отстраняване на някои неточности. Така например минималният болничен престой при лечение на исхемичен инсулт без тромболиза при пациенти под 18 г. се намалява от 5 на 4 дни. При някои клинични пътеки по ревматология тази промяна е от 4 до 2 дни. Така на практика остават параметрите от НРД 2018 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата