Медия без
политическа реклама

На 1 ноември съдиите ще избират кого да пратят в КС

Президентът трябва да назначи двама конституционни съдии, а парламентът - един

08 Окт. 2024Обновена
При предишната ротация парламентът избра пенсионираният съдия Борислав Белазелков и герберската депутатка Десислава Атанасова за конституционни съдии с двугодишно закъснение. Затова те ще имат 7-, а не 9-годишен мандат в КС.
Илияна Димитрова
При предишната ротация парламентът избра пенсионираният съдия Борислав Белазелков и герберската депутатка Десислава Атанасова за конституционни съдии с двугодишно закъснение. Затова те ще имат 7-, а не 9-годишен мандат в КС.

Общото събрание на съдиите от двете върховни съдилища, на което ще бъде избран съдия в Конституционния съд е свикано за 1 ноември, съобщиха от Върховния касационен съд. Събранието се свиква от председателите на двете върховни съдилища - Галина Захарова и Георги Чолаков.

Според правилата срокът за подаване на писмени предложения за издигането на кандидатури е до 30 октомври.

КС се запълва с избор от Народното събрание и двете върховни съдилища, както и с назначение от президента. Тези три институции пращат по 4 представители, като на всеки 3 години изтича мандатът на четирима от тях и има ротация в състава. На 12 ноември изтича мандатът на Константин Пенчев (квота на НС), Мариана Карагьозова-Финкова и Филип Димитров (квота на президента) и Таня Райковска (квота на Върховния касационен съд и Върховния административен съд). Тези органи ще трябва да изберат и съдиите, които да заемат местата им. На 12 ноември ще е и клетвата на новите членове на КС.

По силата на джентълменско споразумение между ВКС и ВАС този път е ред на Върховния касационен съд да излъчи представител. "Сега" научи, че от Върховния административен съд засега не възнамеряват изобщо да издигат кандидатури. Вече се спрягат и имена на съдии от ВКС, които да продължат кариерата си в КС - един търговски и един наказателен съдия.

Очаква се президентът Румен Радев също да спази сроковете и да назначи двама съдии преди 12 ноември.

Колкото до парламента - за пореден път депутатите неглижират конституционното си задължение и ще оставят КС в непълен състав.

ПРИЕМНИК НА ЧОЛАКОВ

Изборът на председател на ВАС ще бъде на 20 март. Това предвижда графикът за провеждане на процедурата за избор, приет днес от Съдийската колегия. Предстои той да бъде окончателно приет от Пленума на Висшия съдебен съвет, съобщи "Лекс".

Според хронограмата процедурата ще бъде открита от Пленума на 17 октомври, като в следващите четири заседания – на 24 и 31 октомври, както и на 7 и 14 ноември, ще се отправят предложения за издигане на кандидати. Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд. За да има избран, са необходими 17 гласа.

Мандатът на настоящия председател на ВАС Георги Чолаков изтича на 22 ноември. Това означава, че след тази дата и до избора на негов наследник, ВСС ще трябва да определи изпълняващ функциите председател на съда.

Процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС) ще започне на 17 октомври, седмица след последната дата за номинации за главен прокурор.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?