Въпреки че разполага с огромен финансов ресурс за справяне с проблема, очертава се Столична община да отбележи поредна почти нулева година в борбата с мръсния въздух в града. До началото на отоплителния сезон общината ще подмени безплатно за желаещите не повече от 140 замърсяващи печки на въглища и дърва с по-екологични уреди за отопление, докато общият брой на отопляващите се с твърдо гориво на територията й е около 55 000 домакинства. Ако работи с тези темпове, на Столичната община ще й трябват точно 393 година, за да се справи с всички бълващи черен дим комини в града и околностите.
Това стана ясно на днешната пресконференция на софийската администрация по повод старта на проекта "Подобряване на качеството на атмосферния въздух в Столична община чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи". По него София би могла да получи от оперативна програма "Околна среда" близо 37,6 млн. лв, а националното съфинансиране е за още около 6,7 млн. лв. С парите могат да се подменят безплатно отоплителните уреди на 15 000 домакинства. Отделно по друга програма на ЕС - Life+, за София са предвидени средства за подмяната на старите печки на още 5 000 домакинства. Именно по втория проект от "Московска" 33 днес обявиха готовност да доставят нови инсталации на 140 семейства. Всъщност по време на презентацията стана ясно, че по Life+ заявки за смяна са подали около 350 домакинства, но останалите ще трябва да чакат да изтече пилотния етап на програмата.
По проекта на ОПОС сега започва информационната кампания сред населението, въпреки че Столична община обяви преди повече от година, че е спечелила финансиране. Днес обаче се оказа, че за това време администрацията е успяла да направи проучване на профила на населението, което се отоплява с твърдо гориво, както и анализ на какъв алтернативен метод то би минало. "52 на сто от хората искат отопление на ток, основно с климатици, като програмата включва предоставянето на до три отоплителни тела на домакинство. 9 на сто са поискали отопление на газ, а 39 на сто са поискали система на пелети", съобщи Борислав Тафраджийски, представител на обединението "Екологично отопление - София" ДЗЗД, с което София си партнира за подмяна на старите печки. Той съобщи, че същинската работа по проекта на ОПОС се очаква да започне през 2021 г., когато ще започне и монтажът на новите уреди. Тафраджийски каза още, че досега са направени интервюта с 4 000 семейства, от които 2 885 са използвани при обобщението на данните. Той обаче призна, че няма никакви надежди Столична община да успее да усвои предвидените средства в пълен размер. "Тъй като бройката на кандидатите ще е по-малка от финансовия ресурс, очакваме всеки желаещ собственик на имот, отопляващ се с твърдо гориво, да бъде одобрен за безплатна подмяна", коментира Тафраджийски,
"От 20 май до 20 август гражданите могат да кандидатстват по схемата, по която е допустимо и участието на юридически лица", добави директорът на дирекция "Климат, енергия и въздух" в Столична община Теодора Полимерова. В 24-те районни администрации вече са открити и специални телефони, на които интересуващите се могат да задават въпроси, каза още тя.
Обществената поръчка за избор на доставчик на 140 алтернативни системи за отопление вече е обявена, се вижда на сайта на общината. Стойността й е 280 858 лв. без ДДС. Отоплителните системи биха могли да са пелетна камина от 6 KW до 12 KW, пелетна камина с водна риза от 12 KW до 25 KW, пелетен котел от 25 KW до 33 KW, газов котел от 35 kW, газов конвектор 1,5 – 3 kW и от 1,8 – 5 kW и т.н. Спрямо участниците има изискване да имат оборот от поне 300 000 лв. от дейността за последните три години.