Еколози и експерти предупреждават, че масовия туризъм застрашава сериозно чистота на Седемте рилски езера. Откакто преди 10 години бе изграден лифтът към рилските чудеса, дотам се качват повече от 200 000 души годишно. Преди това бройката е била около 10 000 човека.
Всъщност, Рилските езера вече дори не се вписват в представата за диво и девствено място сред природата.
"Има изключително интензивно заблатяване и затлачване на езерата в резултат на ерозията - казва пред bTV екологът Александър Дунчев. - Най-просто казано това са всичките наши обувки, с които стъпваме върху тази изключително плитка и крехка почва. Ние унищожаваме тревната настилка, а след това дъждовете отнасят почвата до твърда скала. Всичката тази маса, тя е тонове почва, всъщност отива в езерата".
Опасенията се, че ако масовият туризъм в района продължава с тези темпове, красотата на Рилските езера може да изчезне в рамките на едно поколение и те всъщност да се превърнат в Седемте рилски блата. Затова и еколозите настояват достъпът на туристи да бъде ограничен.
Сега положението е следното: Хиляди туристи се тълпят в подножието и чакат на огромна опашка за лифта, понякога и повече от един час.
След 20-минутно пътуване с лифта всички мераклии се стоварват в района на езерата и тръгват по пътеките, често в индийска нишка, защото са твърде много. Някои са като на разходка из парка - по джапанки, други, като на бал - с обувки с високи токчета; трети си носят и си надуват силно музика на нещо като импровизирани пикници.
Има и такива, които предпочитат да не чакат за лифта, а ползват услугите на високопроходимите джипове, които екоминистърът Емил Димитров миналата седмица уж забрани и обяви, че повече няма да бъдат виждани в района. Това, разбира се, се оказа пушилка, защото и този уикенд тежките машини пъплеха по рилските склонове, допринасяйки за още по-бързото разравяне на почвата.
Днес шефът на областната дирекция на полицията в Кюстендил ст. комисар Елиан Стамболийски отрече да има проблем. „Няма нерегламентирано и безконтролно движение на джипове по Седемте рилски езера. Имало за кратко в събота, но ситуацията е под пълен контрол“, каза той за БНР. Снимките, на които се виждат джипове, пътуващи и в двете посоки по единствения път от бариерата при началната станция на лифта, бяха обявени за изолиран случай.
По-миналия четвъртък министър Емил Димитров забрани този вид нерегламентиран превоз до и от Седемте рилски езера, от който вече 20 години се печели добре - цената е по 15 лв. на клиент. Старши комисар Стамболийски сподели, че откакто е въведена забраната, на място има екип, който следи за спазването ѝ. Той щял да остане до края на сезона.