Медия без
политическа реклама

WWF: Екоминистърът да спре лифта и джиповете до Рилските езера

Дори прокарването на пътеки от дребни камъчета в национален парк е погазване на закона, твърдят природозащитниците

23 Септ. 2020
WWF

Седемте рилски езера загиват и само бързо и стриктно прилагане на закона може да им даде шанс да оцелеят,  алармира международната природозащитна организация WWF.

Според  WWF вече са нанесени много увреждания, а нарушенията растат, като най-големият проблем е замърсяването и заблатяването на езерата (еутрофикация), причинена от човешкото нашествие. В последните години нещата бързо се влошават с пускането на горната станция на лифта и с роенето на джипове-таксита, коментира Добромир Добринов от WWF.  

Управата на Национален парк "Рила" е наясно с проблема, но е избрала много погрешен подход за решаването му - изграждането на нова подходи за туристи, и то с използването на тежка техника, всъщност вреди допълнително, каза Добринов. Според природозащитната организация проектът на парковата дирекция за опазване на езерата дори нарушава закони. Ето как:  

Парковата дирекция търси защита на екосистемите чрез човешка намеса, която нарушава тяхната естественост. Това е погазване на Закона за защитените територии (ЗЗТ), който гласи, че националните паркове гарантират протичане на естествените процеси в екосистемите и биологичното разнообразие. ЗЗТ забранява в националните паркове да се нарушава естественото състояние на водни площи, водни течения, техните брегове и прилежащи територии, освен при опасност от тежки наводнения. Затова дори изграждането на пътеки от дребни камъни и разполагането на дървени парапети в прилежащи територии на езерата са погазване на закона. 

Не е издадена заповед на министъра на околната среда за утвърждаване на технически проект за описаните в проекта дейности.

От WWF посочват, че на 11 септември парковата дирекция е провела среща със заинтересованите страни, на която е уверила, че няма да се увреждат природни местообитания в Защитена зона "Рила", съвпадаща с границите на парка. Но не е показала къде точно ще минават новите каменни пътеки. Междувременно стана ясно, че изпълнителите планират да ползват скали и камъни от района, за да изградят натрошена настилка за въпросните пътеки. "Това е огромно количество скален материал, който ще се отнеме от територията на парка и ще превърне района в строителна площадка, а представителите на видове, които ползват за убежище камъните или търсят там храна, ще бъдат унищожени. Проектът на НП "Рила" вероятно ще увреди природното местообитание, за чието уж подобряване е изготвен, както и други природни местообитания и видове, опазвани в Защитена зона „Рила" и в националния парк, коментира Добринов.

 

Какво може и трябва да се направи: 

Първо, да се спре лифтът от хижа Пионерска до хижа Рилски езера. Това е в правомощията на екоминистъра. Става дума за старо нарушение - самото изграждане на горната лифтова станция в границите на парка е погазване на забраната за ново строителство в националните паркове (съгласно чл. 21, т. 1 от ЗЗТ).

Второ, да се прекратят всички увреждащи парка дейности. Министърът на околната среда и водите може да спре и проекта на парковата дирекция, и експлоатацията на лифта от хижа „Пионерска" до хижа „Рилски езера",  и движението на всички превозни средства по пътя от хижа "Пионерска" до границите на парка - с изключение на тези, използвани от държавни служби. Законът му позволява да се намеси при възникване на непосредствена опасност от увреждане или унищожаване на защитени зони или на части от тях.

Трето, пътеките за ползване в прилежащите територии на езерата да се маркират само с боя, нанесена на камъни на определено разстояние един от друг по периферията на избраната пътека. 

Четвърто, да се засили контролът при движението на посетителите по новомаркираните пътеки.

 

А прокуратурата е пас  

WWF припомня, че още в началото на юли 2020 г. е сезирала Върховната административна прокуратура и Окръжната прокуратура в Кюстендил за нарушения и че повреждането на защитена територия и местообитания в защитена зона е престъпление по НК. До този момент обаче няма никакъв отговор на сигнала на организацията, нито има данни  прокуратурата да е предприела стъпки за търсене на наказателна или поне административна отговорност.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Седемте рилски езера