Медия без
политическа реклама

Над 31 000 българи са останали без работа от 13 март насам

59 кандидати вече са подали документи за схемата 60:40

01 Апр. 2020ОбновенаЯНА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Опашки от хора, останали без работа, се вият пред бюрата по труда от първите дни на кризата. На борсата излизат и много българи, които се върнаха от чужбина.

31 643 души са вече новорегистрираните безработни от началото на извънредното положение, съобщи пред Нова телевизия социалният министър Деница Сачева. От тях 17 793 души са посочили, че са безработни вследствие на съкращения, свързани с коронавируса. Схемата 60:40 за компенсации за запазване на заетостта обаче вече е в ход - за ден и половина са подадени 59 заявления. На въпрос може ли държавата да поеме и част от осигуровките на хората, спасени от съкращение, за да стане съотношението 80:20, Сачева коментира: "Този вариант не е възможен на този етап. Неслучайно дори ЕК е готова да дава заеми на държавите именно в подкрепа на съотношението 60/40".

По-рано съобщихме, че за първите десет работни дни на кризата на борсата са излезли 19 555 българи. Данните за втората седмица на извънредното положение са особено тревожни - за времето от 23 до 27 март броят на новорегистрираните безработни е 12 661 лица, показва справка на Агенцията по заетостта, предоставена на в. "Сега". Това означава, че миналата седмица в бюрата по труда са се регистрирали по 2532 души на ден - почти двойно повече отколкото през първата седмица на извънредното положение. За сравнение в седмицата 16-20 март на борсата излязоха 6894 души, а социалният министър Деница Сачева съобщи, че в един ден регистрираните безработни са 1301.

Очаквано, бизнесът става все по-предпазлив към наемане на хора в тези непредсказуеми времена. Наред с почти двойното увеличение на новорегистрираните безработни, започналите работа са значително по-малко отколкото в първата седмица - едва 1959 безработни са били наети, при 3221 назначени на първичния пазар в седмицата 16-20 март. По същото време миналата година в рамките на същата седмица (16-20 март) работа са намерили над 6000 души.

Още по-сериозно изглежда случващото се на фона на статистиката за същите седмици на миналата година. За седмицата 23-27 март увеличението е почти трикратно - от 4561 души през 2019 г. на 12 661 сега. Съответно започналите работа безработни лица тогава са почти двойно повече от сега - 3784.

Към 20 февруари броят на безработните у нас беше 202 980 души, показват данните на АЗ. Към 27 март вече имаме 213 700 безработни, съобщи в понеделник министър Сачева. Увеличението за пет седмици е с 5.2% или с 10 720 души.

В случващото се до момента все още не са включени евентуални масови съкращения, които се правят по специална процедура и след предварително уведомление. Вчера КНСБ посочи над 63 средни и големи предприятия, които са пряко засегнати от коронакризата. Експресно проучване на синдиката показва, че 13% от тях вероятно ще стигнат до съкращения. Според информацията на КНСБ на места вече има освободени - например 300 души в "Стомана". "Язаки България" в Димитровград е на път да прекрати дейност, съкращения очаква и "Средна гора" в Стара Загора. Заявка да освободи до 2000 души публично изказа "Арсенал".

ПРОГНОЗА

В мотивите към актуализацията на бюджета, която поиска правителството, МФ очертава мрачна картина за заетостта тази година. Министерството директно признава, че не всички фирми ще успеят да се възползват от мярката за запазване на заетостта (схемата 60:40), а като особено рискови откроява микро и малките предприятия. Очакванията са, че около 75% от потенциалния брой на заетите от отраслите, които попадат в списъка за подкрепа, ще бъдат включени в мярката, а останалите 25% ще се трансформират в безработни. Така очакванията са броят на заетите да се понижи с малко под 4% през второто тримесечие, като възстановяването на заетостта се очаква да започне едва в края на годината. Средният за годината спад на заетите се оценява на 2.1%, а нивото на безработица се очаква да се покачи с около 2 процентни пункта спрямо 2019 г. до 6.2%.

ОТ ЧУЖБИНА

Сред новите безработни има и завърнали се от чужбина българи. По европейски регламент те имат право на обезщетение за безработица у нас, като често получават максимума - 74.29 лв. на ден, който беше въведен именно заради тях. По последни данни на НОИ, които са към декември, 4063 души получават обезщетение за безработица по европейски регламенти, като средната месечна сума е 1236 лв. Нашият осигурителен институт изплаща обезщетението, след което си възстановява част от сумата от осигурителната институция в страната, в която е работило лицето.

 

Още по темата