Прекратяването на схемите с т.нар. френска безработица, по които човек получава с месеци 2200 лв. обезщетение срещу два-три дни осигуряване във Франция или друга европейска страна, е въпрос на дни. Днес социалната комисия в парламента прие промените в Кодекса за социално осигуряване на първо четене и още тази седмица ще ги придвижи до пленарна зала. След това ще се дадат три дни срок за внасяне на предложения преди второ четене, за да може следващата седмица законопроектът да е окончателно приет.
Схемата, с която се прахосват милиони, се възползва от европейския регламент, според който при краткотрайна заетост в различни европейски страни, за изчисляване на обезщетението за безработица се взема само доходът от последната работа на трудов договор. За всички останали българи, които имат стаж само в България, обезщетението се изчислява по среднодневния осигурителен доход за последните 24 месеца.
Деница Сачева и още няколко депутати предлагат при определяне на обезщетение със стаж от чужбина да се вземат предвид доходите на лицето, получавани на последната му работа и всички доходи от България и други държави за последните 24 месеца. Така ще стане невъзможна сегашната практика да се пътува за 2-3 дни до Франция, където формално или наистина се получава голяма заплата, от която след това у нас текат максимални обезщетения от над 2200 лв. месечно (максималното обезщетение е 107,14 лв. на ден, или 2249,94 лв. за месец с 21 работни дни).
Дискусията беше кратка, но интересна. Всички без двама депутати на Делян Пеевски подкрепиха промените, а някои ги определиха като много закъснели. Зам.-министърът на труда Лазар Лазаров посочи, че така ще се създаде равнопоставеност при изчисляване размера на обезщетението между хората със стаж само в България и тези с периоди на осигуряване извън страната. Според него, ще се отчете и по-тясно осигурителният принос на лицето.
НОИ също подкрепи промените с лека редакция. И.д. управител Весела Караиванова цитира справка от института, която доказва, че срещу максималните обезщетения стоят минимални осигуровки. "Високите възнаграждения, които лицата получават за краткотрайната си заетост, не кореспондират с минималните осигурителни ставки, върху които са внесени осигуровките", обясни тя. Така нашите работници във Франция декларират доход 150-200 евро на ден, но осигурителните им вноски се правят върху 29 евро. Това е сериозна предпоставка европейските институции да зададат този въпрос, който сега решаваме, коментира Караиванова.
Схемата позволява голяма печалба срещу 200 лв. инвестиция в автобусен билет до Франция, коментира и Васил Велев от АИКБ - работодателската организация, която най-много лобираше за промени. Тази голяма печалба дава възможност да се "стимулира" бюрото по труда да не търси работа на тези хора, като се върнат, за да не смущава получаването на 2200 лв. Като се изчерпят тези възможности, парите позволяват да се корумпират и лекари, и лекарски комисии, за да се "разболеят" скъпите безработни.
"Тези хора получават над 2200 лв. чисто месечно, без да внасят нищо в бюджета. По-трудолюбивите от тях пък отиват да работят, но с пари в плик. Тази схема генерира сива заетост. Тя води до упадък, до нисък морал. Не просперира човек с труда си, а този, който е измамник. Излиза, че порядъчният човек е губещ", коментира Велев. "В целия регион инвестиционният климат е убит. Губим порядъчни, добри предприятия, изрядни данъкоплатци. Има работни места, но няма работници за тях, които да работят официално. Има такива, които искат да работят в сивия сектор. Кой ще инвестира в такава среда, в която като отиде сутрин на работа, директорът не знае колко човека ще дойдат на работа и колко от тях са заминали на екскурзия до Франция", каза още той.
Шендоан Халит - депутат на ПГ на ДПС, където останаха верните на Пеевски хора, очаквано се възпротиви на промените. "Не е редно да се противопоставят едни български граждани на други. Не е незаконно, че тези хора са ползвали правата си. А и средствата са предвидени в бюджета на държавното обществено осигуряване за тази година", коментира той. Халит обяви, че не трябва да ограничаваме правата на хората да ползват парични обезщетения съгласно европейския регламент. Отпорът на ДПС е очакван - схемата се ползва основно в общини на ДПС.
Имат права, но това е злоупотреба с право, реагира Александър Вълчев от ИТН. Той призова въпросът да се реши за броени дни. Точно това обеща и Деница Сачева.