Медия без
политическа реклама

Общинари подсказаха на Васил Терзиев как да спре небостъргача до мола

Според временния главен архитект инвеститорът е внесъл всички необходими документи за получаване на разрешение за строеж

26 Март 2025
През ноември м.г. собственикът на мола е внесъл идеен проект и искане за получаване на разрешение за строеж.
През ноември м.г. собственикът на мола е внесъл идеен проект и искане за получаване на разрешение за строеж.

Столичният общински съвет да предложи на кмета Васил Терзиев да възложи изменение на действащия устройствен план на зоната около мола в ж.к. "Хладилника". Такова становище гласуваха единодушно членовете на комисията по архитектура и градоустройство в столичния парламент. Това се случи след изслушване на временния главен архитект на София Стефан Аспарухов, организирано по повод информацията за развитието по проекта за строеж на 215-метров небостъргач в съседство на мола. Целта на изменението ще е да се процедира нов подробен план, който да не позволи изграждането на 55-eтажната сграда. На практика обаче, ако Васил Терзиев издаде заповед за изменяне на действащия ПУП на района с мола, тя може да бъде обжалвана в съда. 

Архитектуарната комисия препоръча също така на СОС да посъветва Терзиев да поиска от общинското предприятие "Софияплан" или от друга специализирана фирма изготвянето на транспортен анализ как ще се натовари трафика в района, ако кулата се построи. Текстът на становището бе предложен от представителите на "Спаси София" Борис Бонев и арх. Росица Николова. След няколко редакции той бе подкрепен от всички групи, които присъстваха на заседанието на комисията- ПП-ДБ, ГЕРБ, БСП, "Синя София" и "Възраждане". 

Преди гласуването временният главен архитект Аспарухов съобщи, че въз основа на документите, които инвеститорът е внесъл, разрешение за строеж на сградата може да се издаде, но че преди това трябва да се отговори на "два важни ключови въпроса". "Първият е да се направи не теоретичен, а практико-приложен анализ, който да се отнася за цялостното транспортно-комуникационно решение за територията в голям обхват. Второто важно условие е Столична община да поеме ясни ангажименти за териториално-устройственото обезпечаване на прилежащия транспортен ринг (устройствени планове и финансиране за изграждането му). Освен това е нужен ангажимент за частния финансов ресурс, който ще се вложи по отношение на съседите на процедирания имот. Тук визирам вход-изходите на търговския център, които към момента наистина създават големи затруднения с трафика. Ако тези условия са изпълнени, мисля, че няма никакъв проблем проектът да бъде одобрен. Той има всички необходими съгласувания, становищата на юристите в НАГ са положителни", заяви Аспарухов. Той прогнозира, че ако общината откаже да издаде разрешение за строеж, инвеститорът със сигурност ще спечели евентуалното съдебно дело. 

Аспарухов каза още, че каквито да са резултатите от новото транспортно проучване, в законодателството няма показатели, които да доведат до отказ от застрояване. Според действащите към момента нормативни документи за разрешаването на строителство се иска само да има анализ на трафика. Въпреки това Аспарухов даде да се разбере, че подкрепя мерките за забавянето на строежа. 

Последва дълъг спор между политическите групи в СОС кой е виновен да се стигне до сегашното положение, в което общината няма много лостове, с които да предотврати строителството. "Като независим общински съветник през 2017 г. и като един от малкото хора, които тогава се опитахме да спрем строежа, много добре помня как протекоха дебатите и гласувания в тогавашния общински съвет. Този проект е на ГЕРБ, той тръгна и завърши с протекцията на ГЕРБ. Благодарение на вашите общински съветници и на тогавашните ви коалиционни партньори този проект мина. По същото време дори главният архитект на Йорданка Фандъкова - Здравко Здравков, не посмя да го одобри сам, въпреки че имаше право. Здравков се уплаши и го прехвърли на СОС, а ГЕРБ решиха небостъргачът да се строи, въпреки че внесох над 4 000 подписа на жители на града срещу строителството", коментира Войслав Тодоров от групата на БСП. Между 2015 и 2019 г. той бе част от общинския съвет като представител на граждански групи срещу презастрояването.

С нелеката задача да защити решенията на ГЕРБ през годините се нагърби лидерът на общинската група Антон Хекимян. "Говорите за 2013, 2015, 2017, 2023 г. Има ли през това време издадено разрешение за строеж? Има ли казус по времето на ГЕРБ? Няма!", отговори бившият телевизионен водещ.

Всъщност разрешение за строеж няма и в момента. Преди дни стана ясно, че през ноември 2024 г. собственикът на мол "Парадайс център", който притежава и терена в съседство, е внесъл идеен проект и искане за издаване на разрешение за строеж на 55-етажна сграда. Ако тя се реализира, ще бъде най-високата в България (засега най-високата се намира на бул. "Цариградско шосе" и е висока 126 м). Впоследствие кметът Васил Терзиев поясни, че шансът проектът да получи разрешение за строеж е 50:50.  

Както вече е известно, до 2013 г. теренът до мола е с предназначение за водни площи и озеленяване. Тогава обаче общинският съвет, доминиран от ГЕРБ, го преотрежда за строителство, като първоначално параметрите на застрояване са доста по-скромни - височина до 45 м. През следващите години администрацията на Йорданка Фандъкова постепенно завишава етажността. Пак с решение на ГЕРБ през 2017 г. е приет действащият и в момента подробен устройствен план, с който вече са допуска 215-метрова сграда. Решението е взето с помощта на групите на ВМРО и на "Атака", с които тогава партията на Бойко Борисов управлява София. През 2018 г. Здравко Здравков издава виза за проектиране на бъдещата кула. До есента на 2024 г. по проекта няма активност и през ноември м.г. инвеститорът внася идейния проект и искането за получаване на разрешение за строеж. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата