МВР тества едновременно Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО) и системата BG-ALERT. Заедно със сирените, хората получиха и съобщения на телефоните си. Това стана точно в 11.00 ч.
Преди това имаше няколко предупреждения от страна на властите, за неща, които ще съпътстват едновременното тестване на известителната система и сирените. Сред тях бяха, че всеки, който иска да получи съобщението от пробата на системата BG-ALERT ще трябва да настрои специално телефона си на тестови режим. Посочено бе и, че е възможно хората, които са с по-старите телефони на Android.да получат отново "сигнал от президента".
Чрез акустичните устройства на НСРПО беше излъчен „Национален сигнал за тревога“ и „Национален сигнал за край на тревогата“ в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца и Стара Загора. Излъчване на звуков сигнал имаше и на територията на общини в областите Видин, Перник и Ямбол, както и в населените места в 30-километровата зона около АЕЦ „Козлодуй“.
Системата BG-ALERT пък разпространи тестово съобщение на територията на цялата страна, съдържащо текст на български и английски език.
"98% от клетките са излъчили коректно съобщение, от 2% нямаме обратна връзка", обобщи по-късно на брифинг гл.комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Той добави, че това е висок резултат.
Джартов обясни, че за причините от 2% от клетките да няма обратна връзка трябва да кажат телекомуникационните оператори. Той добави, че МВР няма правомощия да задължи операторите да изградят клетки в съответни населени места.
По-късно шефът на пожарната заяви в ефира на NOVA, че при реална ситуация на опасност за гражданите, те ще получат сигнала на системата за известяване BG-Alert, без значение настройките на устройствата им. „Каналът, на който се излъчват спешните съобщения за събития, които представляват опасност за гражданите, не се вижда като функция и не подлежи на управление от тях. Тоест не може да го спрете, дори да пожелаете“, допълни той, като уточни, че изключение правят случаите, в които мобилният телефон е на самолетен режим.
Следващият тест на системата ще бъде на 1 октомври.
Имаше предупреждения, че тестовите съобщения имат възможност за управление от настройките на мобилните устройства. За получаването им е необходимо потребителите да активират канала с „Тестови сигнали“ на устройството си. Каналът се намира в менюто за известия (Notifications).
Още преди тестовете бяха пуснати няколко разяснения и подготвителни предупреждения:
Всяко съобщение ще бъде съпровождано от специфичен звуков сигнал и ще предоставя кратка информация за вида на събитието и препоръки за предприемане на действия, в случаите, за които това се налага.
Съобщенията от BG-ALERT са безплатни и ще могат да бъдат получавани навсякъде на територията на България, където има 2G/3G/4G/5G покритие на мрежата.
Комуникацията е еднопосочна и не се използват никакви данни за потребителите и тяхното местоположение.
Повечето съвременни устройства, поддържащи технологията Cell Broadcast Service, са съвместими с изискванията за получаване на съобщенията от BG-ALERT.
Възможно е някои устройства да не получат съобщение или то да изглежда по различен начин. В тези случаи е необходимо да се обърнете за информация към производителя на устройството.
Всеки гражданин може да прецени дали иска да получи тестовите съобщение на системата, или не. Това съобщи преди дни на брифинг директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов.
Той каза, че са необходими до четири минути от изпращането на съобщението, за да пристигне то до потребителите. За да бъде получено съобщение, е необходимо още устройствата да поддържат тази система, да не са на „самолетен режим“, телефонът трябва да има покритие от мрежата на използвания мобилен оператор, както и да бъде на територията на излъчваното съобщение, каза също Джартов.
Ранното предупреждение е елемент от всяка една съвременна система за управление на бедствия. Когато говорим за него, трябва да е ясно, че то е ориентирано към населението и предоставянето на информация за това, че се е случило бедствие, случва се или ще се случи, обясни главният комисар.
Александър Джартов уточни, че гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран. При провеждане на тестовете се използват предвидените за целта съобщения. Известията от BG-ALERT са стандартизирани и са общо 5 типа. С най-висок приоритет са „Внимание опасност!“, за които няма възможност за изключване от потребителите. Следващите типове са известията за „Сериозни опасности“, „Информация“, „Човек в неизвестност“ и „Тестови съобщения“, получаването на които може да бъде управлявано чрез настройките в мобилните устройства.
Джартов подчерта, че получаването на съобщенията е съпроводено с характерен звук, който се отличава от използваните на устройствата за останалите известия, като то е възможно и без наличие на SIM карта.
Типовете съобщения се различават по заглавието на „прозореца“ със съдържащото се съобщение: „BG-ALERT.
При по-стари устройства с операционна система Android (преди версия 11), без възможност да бъдат актуализирани, няма как да бъдат синхронизирани менютата и в заглавията на „прозореца“ със съдържащото се съобщение. Това е причината за получаване на съобщения със заглавие на „прозореца“: „Сигнал от президента“. При първоначалния тест на системата през ноември 2023 г. е използвано съобщение с най-висок приоритет, за да се достигне до максимален брой устройства и населението да придобие представа за поведението на устройството при получаване на Cell Broadcast съобщения.
Джаров обясни и конкретно защо някои българи получават от BG-ALERT сигнал от президента. „Става въпрос за по-старите телефони на Android. Причината е в САЩ – там най-високата институция е президентската. Старите информационни системи не се актуализират и затова изписва тази институция“, обясни директорът на пожарната, давайки да се разбере, че системата е взета от САЩ и затова има „президентско” предупреждение. Той призна, че на някои стари телефони отново може да се получи „сигнал от президента”, както и при предишни тестове.
Всички тестове след ноември 2023 г. се провеждат и ще продължат да се провеждат с предвидените за целта съобщения на тестовия канал. Гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран.
До момента 129 служители - от 85 общини и шест областни управи, са преминали обучение за работа със системата BG-ALERT, каза още Александър Джартов. Предстои още 20 души да преминат курса. До момента няма подадени искания за такива обучения от страна на министерствата, каза Александър Джартов.
Системата BG-ALERT
Системата BG-ALERT използва технологията Cell Broadcast. Софтуерните и хардуерни компоненти на системата се изграждат, развиват и поддържат от ГДПБЗН-МВР. Мобилните оператори предоставят и поддържат инфраструктура за разпространение на Cell Broadcast съобщения от системата BG-ALERT до устройствата на потребителите. Гражданите могат да получават известия от системата на различни марки и модели устройства, с редица операционни системи и версии. ГДПБЗН е в контакт с производителите на най-масовите операционни системи, за да се уеднаквят изгледите на менютата и поведението на устройствата. Промени в устройствата могат да се случат само и единствено чрез актуализации на операционните системи.
Сред предимствата на системата Cell Broadcast Service е бързината на разпространение. В рамките на няколко минути може да бъде разпространено съобщение на територията на цялата страна.
При изпращането на съобщения от BG-ALERT не се използват лични данни или информация за местоположението на получателите. Системата предоставя възможност за едновременно разпространение на множество съобщения в една или различни територии, които са с размер до 600 символа.
Технологията се използва в системи за предупреждение на населението повече от 15 години и повечето съвременни устройства са напълно съвместими. При устройствата на Applе, минимално съвместима версия на операционната система за територията на България е iOS 16.6, докато при Android устройствата няма допълнителни изисквания.