Столичната община видимо няма желание да поддържа уличното осветление в София в необходимия вид в очакване да прехвърли тази дейност на частни фирми, на които да плаща милиони. Доказателство за това са многобройните сигнали за липсващи и неработещи лампи в столицата, които засипват контактния център на общината - call.sofia.bg, на които тя отговаря напълно формално. Оплакванията от състоянието на градското осветление са сред най-честите заедно с тези за неправилно паркирали МПС, чистотата на улиците и кварталите, състоянието на пътната инфраструктура и за изоставени автомобили.
Около 100 са сигналите до Столична община за неработещо или липсващо осветление само за последните дни. Един от тях е за тъмен подлез в центъра - при административната сграда на НДК, през който трябва да минават желаещите да пътуват с трамвай №7 и с автобус №72. "Нужда от пускане на осветлението, което работи само в началото до спирката на 72 в посока ВМА, но не работи към ТМ 7", се казва в този сигнал. Информация за проблеми с осветлението е подадена още от "Филиповци", "Лозенец", "Младост", "Разсадника", "Модерно предградие" и от много други места.
Като "Сега" писа, през август зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев обяви обществена поръчка за избор на фирми, които да се грижат за уличното осветление. Прогнозната стойност на договора е 73,6 млн. лв. без ДДС, от които половината пари са предвидени за първите 2 години, а останалите 36,8 млн. без ДДС - за следващите 24 месеца, ако общината може да си го позволи, стана ясно от думи на Кръстев. Предишният договор на общината за същата дейност бе за 32 млн., при това за 4 г. Кръстев поясни, че в новия договор се предвиждат и инвестиции, които налага повишаване на разходите.
За целите на конкурса градът е разделен на 4 зони. Първата е Североизток, в която влизат районите "Нови Искър", "Сердика", "Кремиковци", "Подуяне" и "Оборище". Втората е Югоизток и включва „Слатина“, „Искър“, „Младост“, „Панчарево“, „Студентски“ и „Изгрев“. В зона Югозапад попадат "Средец“, „Лозенец“, „Овча Купел“, „Витоша“ и „Триадица“. Последната зона е Северозапад - „Банкя“, „Красна Поляна“, „Красно село“, „Илинден“, „Люлин“, „Връбница“, „Надежда“ и „Възраждане“.
До приключването на конкурса за уличните лампи в София трябва да се грижи общинското дружество "Софинвест". То бе натоварено с тази дейност, след като в изборната 2019 г. общината се опита да проведе подобен конкурс, но по-късно се отказа. И тогава цените не бяха много по-различни от обявените през август- 160 млн. лв. за срок от 5 години. Конкурсът бе открит през пролетта на м.г., но по-късно бе прекратен с пояснение, че в конкурсните книжа е допусната грешка. Впоследствие администрацията информира, че възлага на "Софтинвест" задачата да отстранява текущите повреди по осветлението и за неотложните ремонти срещу абонамент в размер на 335 000 лв. месечно. Договорът трябва да трае до приключването на обявената през август доста скъпа обществена поръчка.
С ГЛАВА В СТЕНАТА
От "Московска" 33 не са реагирали на сигнал на жител на ж.к. "Света Троица", че в подлеза под моста на "Захарна фабрика" има нужда от повече лампи. Въпросният подлез е на метри от изоставени сгради. Съоръжението е единствената възможност за пешеходците да преминават от едната страна на моста до другата, без да минават през натоварен трафик.
"В подлеза под ж.п. прелеза в кв. „Света Троица“ при гара „Захарна фабрика“ мъждукат със слаба светлина едва 5 (пет) осветителни тела! Подлезът е с дължина около 70 метра! Необходимо е спешно неработещите да се отремонтират тъй като е страшничко, ако човек преминава от там. Преди години осветлението беше добро, имаше дори кабинка с охранител. Сега няма нормално осветление, няма охранител! Интересно защо нещата в София вместо да се подобряват през годините, алогично – вървят надолу?! Очаквам спешна намеса!", се казва в сигнала, подаден в края на септември. Още същия ден от Столична община са отговорили, че сигналът е прехвърлен на фирмата, която отговаря за поддръжката на осветление. По същия начин от "Московска" 33 отговарят на всички подобни искания. Проверка на "Сега" показа, че 20 дни по-късно лампите във въпросния подлез продължават да са недостатъчно. По тази причина дори през деня доста рядко някой минава през него.