Медия без
политическа реклама

Никой не иска да разследва паравоенната организация "Шипка"

Цивилната и военната прокуратура си прехвърлят казуса

Повдигнат е спор за подсъдност, по който от август се чака произнасянето на Върховната касационна прокуратура. Така близо година след като гръмко обяви, че започва проверката, прокуратурата все още не може да се "похвали" с резултат от нея. 
Илияна Кирилова
Повдигнат е спор за подсъдност, по който от август се чака произнасянето на Върховната касационна прокуратура. Така близо година след като гръмко обяви, че започва проверката, прокуратурата все още не може да се "похвали" с резултат от нея. 

Цивилната и военната прокуратура си прехвърлят проверката на паравоенната организация "Шипка", която започна преди близо година. Това установи проверка на "Сега".

Миналия декември прокуратурата и ДАНС изведнъж се задействаха срещу организацията, независимо че сигнали за нейната дейност има от години. Беше съобщено, че е получен сигнал с твърдения, че е извършено престъпление против републиката и че дейността на Военен съюз - Българско народно опълчение "Шипка" е противодържавна. Първоначално сигналът е поет от Софийската градска прокуратура, която възложи проверка на ДАНС. След това обаче наблюдаващият прокурор е приел, че има данни за участие на военни, затова и по преписката трябва да работи Военната прокуратура в София. Казусът е препратен на магистратите с пагон. Те са възложили допълнителна проверка, която установила, че няма намесени военни и затова проверката си е работа на градската прокуратура. След връщането ѝ на цивилните прокурори е повдигнат спор за подсъдност, по който от август се чака произнасянето на Върховната касационна прокуратура. Така близо година след като гръмко обяви, че започва проверката, прокуратурата все още не може да се "похвали" с резултат от нея. 

Още през 2016 г. от Българския хелзинкски комитет с официално писмо до институциите поискаха тази организация да бъде проверена и закрита. В сигнала се предупреждаваше и за "Български воински съюз "Васил Левски". 

БХК тогава заяви, че двете дружества създават тайни и военизирани структури, които си поставят за цел да извършат престъпления - опит за преврат, бунт или въоръжено въстание за събаряне на властта, като данните им се базираха на открити източници - сайтовете и Фейсбук страниците на организациите, видеа в мрежата.

"На сайта си те проповядват, че "институциите са до толкова неграмотни и корумпирани, че действат като вътрешен враг и разложител на държавата и така извършва ГЕНОЦИД над народа", което пораждало "задължение на национална съпротива и въстание". Според тях, ако "народът САМ не се самоорганизира в ОПЪЛЧЕНИЕ […], е обречен". Твърдят, че е нужно "освобождение на Отечеството" от "престъп[ния] модел за партийно олигархично управление". Обявяват "мобилизация" и набират доброволци за организирана от тях "стрелкова подготовка". Обявено е и създаването на "подразделение за специални операции и антитероризъм", посочваха от БХК.

БНО Шипка и "Български воински съюз "Васил Левски" добиха особена публичност около скандал с протестиращи срещу посещението на руската прокремълска рокерска група "Нощни вълци" на Владимир Путин в Бургас отново през 2016 г, както и с активното си участие през 2015 г. когато се сформираха хайки за задържане на бежанци, пресичащи българо-турската граница.

После от "Шипка" твърдяха, че нямат нищо общо с "Нощните вълци". Тяхната дейност беше особено активна в Североизточна и Югоизточна България.

БНО "Шипка" и съюзът "Васил Левски" бяха цитирани и в искането за уволнението на главния прокурор Иван Гешев, внесено от Надежда Йорданова, докато беше министър на правосъдието. Йорданова откри бездействие на главния прокурор при съществуването от години на тези паравоенни организации в България, които абсолютно необезпокоявано развиват дейност и се обучават от руски военни инструктори. На този фон прокуратурата има програма за сътрудничество с руската прокуратурата (в ЕС такава има само още Унгария). "

Близкото сътрудничество и черпене на челен опит, започнато от Сотир Цацаров, продължава и при Гешев. И това буди безпокойство като се има предвид какви са действията на днешната руска прокуратура и пренебрежителното ѝ отношение към правата на човека", пишеше още в искането за уволнение на главния прокурор. (Гешев беше уволнен този юни, но на съвсем друго основание.)

Последвайте ни и в google news бутон