Медия без
политическа реклама

Нинова: Оставката ми не стои на дневен ред

За лидера на БСП е "изключително важно" да има редовен кабинет

Снимка: БГНЕС

Въпреки че БСП най-вероятно ще остане трета политическа сила след предсрочните избори днес, а може и да се окаже четвърта след "Демократична България" след обявяването на окончателните резултати, лидерът Корнелия Нинова няколко пъти заяви, че въпросът за оставката й "не стои на дневен ред". Както и след краха на 4 април, и сега тя заяви, че "има по-важни въпроси", които стоят пред партията, но не и да поеме отговорност за изборния провал. Все пак Нинова призна, че е очаквала по-добър резултат, най-вече заради "широката лява коалиция, в която се включиха 18 формации", но тепърва ще "анализират защо той не е постигнат".

Като друг мотив да не хвърли оставка, Нинова посочи, че предстоят изключително важни дни - съставянето на новия парламент и евентуално на правителство, както и че не бива държавата да бъде "хвърляна в хаос". "Изключително важно е да имаме редовно правителство, което да се започне истинската, дълбока промяна", аргументира се соцлидерката.

Относно първоначалните изборни резултати, Нинова каза, че "не се състоя протестната вълна и отново сме в изходна точка. Партиите на протеста отново нямат мнозинство да съставят правителство и ако искат да има такова, този път ще им се наложи да водят диалог с някои от останалите партии".

Нинова обясни безпрецедентно ниската избирателна активност не само с лятото, но и с липсата на истински политически дебат в кампанията. "ГЕРБ воюваваха със служебния кабинет, "Има такъв народ" мълчаха, нямаше истински дебат по програми и идеи, за да могат хората спокойно да оценят и преценят", каза Нинова на брифинг в партийната централа. БСП-лидерът определи ниската активност като "наказателен вот към всички нас, всички политици и партии, за това, че за 3 месеца два пъти предизвикваме парламентарни избори".  После допълни, че бъдещият парламент ще започне с много ниска активност и стартира с безпрецедентно ниска подкрепа, което било притеснително за държавността и институциите.

Още по темата