Медия без
политическа реклама

Общината маха неосъществения фонтан на бул. "Витоша"

18 Май 2020ОбновенаСВЕТОСЛАВ СПАСОВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Седем години след поставянето му и след масови критики заради външния му вид Столична община се зае с премахването на фонтана в пешеходната част на бул. "Витоша", видя "Сега". Кръстовището с ул. "Петър Парчевич" е заградено с ограда, зад която багер кърти настилката и заличава следите от злополучния шадраван. От "Московска" 33 потвърдиха, че фонтанът ще бъде премахнат.
"С цел да се разшири пешеходното пространство се премахва  конструкцията на фонтана. На мястото ще бъде  положена настилка.  Дейностите по премахване на конструкцията и полагане на настилката се изпълняват от фирма „Трейс Груп Холд“ АД. Очаква се дейностите да приключат в рамките на две седмици", съобщиха от общината. 

Фонтанът бе разположен в пешеходната зона на "Витоша" през 2013 г. в рамките на втория етап от мащабния ремонт на централния столичен булевард.  Съоръжението бързо започна да събира унищожителни критики, след като в завършения си вид то изглеждаше различно от представеното в проекта на общината. На всичко отгоре фонтанът работи едва няколко месеца, след което се повреди. Впоследствие кметът на София Йорданка Фандъкова призова студенти от НХА да дадат идеи за нов облик на фонтана, а на сайта на общината се появи допитване каква да е неговата съдба. Най-голяма подкрепа събра искането за демонтаж, а на второ място бе класиран студенски проект за поставянето на чадъри в чашата. В крайна сметка обаче нищо от това не бе реализирано. През 2018 г. Столичният общински съвет гласува  решение на негово място да бъде поставена мозайка с формата на планината Витоша, изработен от Боян Добрев, ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия. Хонорарът за изпълнението трябваше да е "до 10 000 лв". а общият разход за премахването на водното съоръжение и поставянето на новия орнамент трябваше да е 30 000 лв.

"Припомняме, че още при пускането  в експлоатация на фонтана отзивите за визията му от страна на  гражданите  не бяха еднозначни.  Столичната община съвместно с Националната художествена академия проведе конкурс за разполагане на нови скулпторни  елементи  на  фонтана. В конкурса участваха 12 проекта на студенти, които бяха представени и оценявани онлайн на страницата на общината, но нито един проект не събра сериозна обществена подкрепа. Във времето бе обсъдена и възможността за разполагане на различни композиции от художествени елементи,но поради спецификата на пространството като пешеходна зона и големия пътникопоток през последните години като най- удачно бе преценено премахването на фонтана и разширение на  пешеходното пространство", коментираха днес от Столична община.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?