Архитектурното студио "А.Д.А.", собственост на арх. Иво Панталеев, е готово с преработения проект за ремонта и преустройство на т.нар. Зона 4 от центъра на София, съобщиха от Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община. Зоната обхваща пространството около храм-паметника "Ал. Невски" до ул. "Г.С. Раковски", ул. "Московска", площад "Васил Левски", едноименния булевард, бул. "Цар Освободител", пл. "Народно събрание" и териториите между тях. Промененият проект за облагородяването на т.нар. "Лице на София" е качен на сайта на НАГ и в момента тече срокът за общественото му обсъждане. "Преработката на проекта беше възложена на носителите на авторските права – екипът на арх. Иво Пантелеев, който през 2013 г. спечели публичния конкурс за прединвестиционно обемно-устройствено проучване и решение за изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства от централната градска част на София", припомнят от ведомството на главния архитект Здравко Здравков.
Новият вариант обещава минимални намеси във външния вид на тази част от центъра. От "А.Д.А." говорят за "запазване в максимална степен на вида, характера и местоположението на градското обзавеждане в зоната, като се предвиждат нови елементи с класически дизайн, характерен за градската среда в централната част на София". Настилката на уличното платно в зоната между църквата "Св. София" и Светия Синод ще бъде подменена със средноразмерен паваж, а по тротоарите ще се поставят светлосиви гранитни плочи.
Предлага се ново улично осветление в зоната на пл. „Св. Александър Невски“, ул. „Оборище“ в участъка от ул. „Г. С. Раковски“ до пл. „Св. Александър Невски“ и на пл. „Народното събрание“. От "А.Д.А" подчертават, че то е събразено със становище от 2017 г. на Министерство на културата. "По ул. "Оборище" и около пл. "Ал. Невски" са проектирани осветителни тела с височина 12м. с една или две рогатки на тази височина и една на височина 6,5м. за осветяване на тротоарите. Дизайнът на стълбовете и осветителните тела е подчертано „исторически“ като за целта е използван пример от Оксфорд. Окончателното решение за дизайна и височината ще бъдат взети след монтиране на мостра. Около пл. "Народно събрание" се предвижда поставянето на съвременни осветителни тела с модерна визия, като височината им отново е 12м. и имат рогатки на две нива – за улицата и за пешеходците", изброяват от "А.Д.А."
За пространството на градинката на антикварите на ул. "Париж" се предлага "задължително запазване на съществуващата алейна мрежа; запазване на скулптурите на проф. Любомир Далчев и паметника на Българския опълченец; премахване на предвидените пейки в тревните площи и поставяне им в алейната мрежа".
В първоначално спечелилия проект студиото на арх. Панталеев бе заложило нови елементи като устройването на колонади от осветителни мачти около и пред храм-паметника „Св. Александър Невски“, както и на площад "Народно събрание. След протест на Националния институт за недвижимото културно наследство тази идея отпадна. А също и формирането на триъгълно пространство – място за срещи между сградите на БАН и Народно събрание, символни „златни” плочки, инкрустирани в паважа на пл. "Александър Невски" и др. По настояване на НИНКН отпадна и предвиденото преместване на скулптурите на Любомир Далчев от пространството зад Военния клуб в нарочна алея до фасадата на Художествената академия в градината "Св. Климент Охридски". Според първоначалния проект скулптурите трябваше да се преместят, защото са хаотично ситуирани. Отпада и предложеното преместване на Паметника на опълченците извън зоната. Отпаднаха още предвиденото рамкиране на централното пространство на градинката "Кристал" с елементи за сядане от лят камък, предвиденият нов павилион на мястото на настоящия към ул. "6-и септември". В градинката пред "Св. София" отпадна рамкирането на настилката от червен клинкер с елементи от бял лят камък и т.н.
Ремонтът на Зона 4 започна на 2 юли 2018 г. и трябваше да продължи 365 календарни дни. В първата част от дейностите бяха обновени градинките „Кристал“, „Св. Климент Охридски“ и части от тротоарите по ул. „Московска“ и бул. „Васил Левски“. Впоследствие обаче се разбра, че през април м.г. кметството е научило от писмо на "Софийска вода", че около храм-паметника няма изградена дъждовна канализация и че се налага препроектиране на проекта. Както вече стана дума, то бе възложено отново на "А.Д.А" като носител на авторските права. На 6 януари т.г. Столична община публикува последния договор с архитектурното студио, от който стана ясно, че за допълнителните дейности на него ще му бъдат платени 104 400 лева с ДДС.