Медия без
политическа реклама

ПП-ДБ се разцепи заради провала с председателя на НС

Не сме разделени, уверяват от обединението, след като гласуваха различно и така провалиха кандидатурата на Силви Кирилов

20 Ноем. 2024Обновена
В редиците на ПП-ДБ настъпи объркване.
Илияна Димитрова
В редиците на ПП-ДБ настъпи объркване.

Четвърти пореден провал претърпяха депутатите в опита си да изберат председател на Народното събрание. На балотаж днес се явиха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН. След поредица от гласувания и прегласувания подкрепата за Кирилов набъбна до 101 депутати от 5 различни формации - ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ. Това обаче се оказа недостатъчно, тъй като цели 20 депутати от ПП-ДБ отказаха да застанат зад кандидатурата му. По-късно стана ясно, че става въпрос за парламентаристите от "Да, България" (ДаБГ) и ДСБ.

Това, в крайна сметка, провали най-близкия до успеха опит да се избере шеф на парламента. Сега депутатите се разбраха да се съберат отново в петък, 10 часа, за да пробват отново.

Вече стават две седмици, откакто стартира новото 51-во Народно събрание и до момента то не е свършило никаква работа.

 

СТРАННИ СЪБИТИЯ В ПП-ДБ

В обединението влизат три партии - ПП на Кирил Петков и Асен Василев, ДаБГ на Христо Иванов и ДСБ на Атанас Атанасов, като последните две формации участват в коалицията "Демократична България" (ДБ). От ДаБГ бяха обявили предварително, че няма да подкрепят Кирилов, ако за него гласуват депутатите от "Възраждане". Като мотив посочиха идеологическите и ценностните си различия с националистите, с които не искат да влязат в едно и също мнозинство.

Кандидатурата на Кирилов беше гласувана общо на четири пъти - две гласувания и две прегласувания. При първото гласуване и прегласуване той стигна до подкрепа от 67 депутати от ПП-ДБ, АПС, ИТН и МЕЧ. Тогава 18 от ПП-ДБ бяха за него, един беше против, а 18 се въздържаха. При второто гласуване и прегласуване той вече разполагаше със 101 гласа, когато на негова страна се включиха от "Възраждане". Тогава в ПП-ДБ 17 депутати го подкрепиха, един беше против, а 19 се въздържаха. По-късно от ИТН обявиха списък с имена на депутати от ПП-ДБ, за които твърдяха, че са се противопоставили на избора на Кирилов. Любопитното беше, че в него се посочваха, освен депутатите от ДаБГ и ДСБ, също и някои от ПП - като Даниел Лорер и Явор Божанков.

Ако тези 20 човека, гласували срещу Кирилов, го бяха подкрепили, кандидатурата му щеше да успее. Според правилата за избор на балотажа може да спечели само претендент, който получи повече от половината от гласовете на присъстващите в залата. На последното гласуване те бяха 239, което изискваше поне 120 гласа, за да има победител.

Странното обаче беше, че партията на Христо Иванов беше срещу кандидата на ИТН, дори когато хората на Костадин Костадинов не гласуваха за него. Това извади наяве объркването в редовете на обединението - от ПП се кълняха днес, че нямат нищо общо с "Възраждане", но не последваха примера на ДаБГ и гласуваха за Кирилов, дори когато зад него се наредиха и националистите.

От обединението предпочетоха да си говорят през медиите. "Председател може да бъде избран още днес, ако колегите от ДаБГ и БСП преосмислят своята позиция", заяви Асен Василев пред парламентарните журналисти. Причината да се обърне и към БСП беше, че 19 социалисти се въздържаха при гласуването на Кирилов. Междувременно от "Възраждане" обявиха ПП-ДБ за "креатури на Делян Пеевски", а ИТН определи обединението като "политически шавливи". "Битката вътре е за служебен премиер. Хайде да го решават и да вървим на избори", включи се и самият Пеевски.

От името на ДБ (тоест, ДаБГ и ДСБ) Божидар Божанов беше написал във Фейсбук, че ще се въздържат при гласуванията. "Няма да влезем в сценария на ГЕРБ да попаднем в алтернативни мнозинства с "Възраждане" и това да бъде ползвано за оправдание да се откажат окончателно от отговорността си на първа политическа сила", написа Божанов, който отскоро се лансира като водещата фигура на ДаБГ. Странното е, че в същото време той казва, че поддържат подхода да бъде избран най-възрастният депутат - а това е Силви Кирилов.

За отбелязване е, че ПП-ДБ се разделиха и при гласуването на кандидатурата на Назарян - 20 бяха против, а 17 се въздържаха. Самата Назарян отново получи гласове на подкрепа единствено от ГЕРБ-СДС. Шефът на ДПС-НН Делян Пеевски, който повечето време беше извън залата, демонстративно се върна, за да гласува с цялата си група срещу герберския претендент. Той прави така, откакто Бойко Борисов заяви публично, че ГЕРБ-СДС няма да се коалира с ДПС-НН.

Следобеда, явно впечатлен от реакциите по повод гласуването, Божидар Божанов пусна друг коментар във Фейсбук. Той обясни, че влизането в мнозинства с "Възраждане" е проблем за ДаБГ, както и че избирането на Кирилов от подобно мнозинство дава извинение на ГЕРБ-СДС да поиска нови избори. "ГЕРБ това търсят със своето бездействие и снишаване, за да избегне Борисов въпроса за санитарния кордон около Пеевски", заявява Божанов. И допълва, че изборът на председател с аргумента, че трябва да бъде сменен служебният премиер, за да не бъде настоящият Димитър Главчев, означава, че зачеркваме сегашния парламент.

Със сходни аргументи излязоха от ДСБ. Зам.-шефът на тъмносинята партия Кристина Петкова коментира във Фейсбук, че десните отказват да носят отговорността на ГЕРБ-СДС, както и че няма да влязат в мнозинство с "Възраждане" по такъв ключов въпрос като избора на председателя на парламента. "По отношение на всички спекулации за коалицията ПП-ДБ искам ясно да заявя, че коалицията ни е стабилна и няма да се разпадне, колкото и да му се иска на някого", уверява Петкова.

"Разделение няма (в ПП-ДБ - бел.а.). Имаме различно мнение за случаите, в които "Възраждане" участва в едно гласуване", заяви Богдан Богданов от ПП в интервю пред bTV. Той подчерта, че на следващото парламентарно заседание в петък е налице възможност ДБ, БСП и дори ГЕРБ-СДС да подкрепят Силви Кирилов, за да се излезе от блокажа. Богданов се помъчи да прехвърли вниманието от ПП-ДБ към герберите, които нападна, че са се изолирали от целия този процес и не предлагат никакъв алтернативен подход.

 

ПОЗИЦИИ, МНЕНИЯ И НАПАДКИ

По-рано днес стана ясно, че водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов остава на мнение, че трябва да бъде избрана Рая Назарян. В залата тя отново беше номинирана, въпреки че получава гласовете само на собствените си съпартийци.

От ПП-ДБ заедно декларираха готовност да гласуват за предложения от ИТН Силви Кирилов. Още преди днешното заседание обаче ДБ уточниха, че ако "Възраждане" застане зад Кирилов, те ще се въздържат. С други думи, този вариант също не изглежда сполучлив.

Националистите държаха на своя човек - Петър Петров. Лидерът им Костадин Костадинов се обърна към ПП-ДБ да избират - между Делян Пеевски и демокрацията, както се изрази. "Внимавайте как ще гласувате!", предупреди ги той.

В отговор Кирил Петков от ПП-ДБ обвини от трибуната "Възраждане", че работи за ГЕРБ-СДС и Русия. Той призова всички политически сили да направят крачка назад и да изберат най-възрастния депутат за председател - Силви Кирилов. И предупреди, че иначе сме изправени пред опасността да отидем отново на избори със същия Изборен кодекс и със същия главен прокурор. "ПП-ДБ никога няма да управлява с вас", закле се бившият премиер, обръщайки се към "Възраждане". В отговор Костадинов го нападна, че ПП-ДБ винаги предпочита Борисов и Пеевски - реплика, която Петков изслуша със стиснати зъби.

А Тошко Йорданов от ИТН внесе още повече напрежение - заяви, че ако се стигне до балотаж между Назарян и Кирилов, всички, които не гласуват за последния, всъщност искат кабинетът "Главчев" да продължи да съществува. Причината е, че бъдещият председател на Народното събрание ще бъде евентуален кандидат за следващ служебен министър-председател. Това само налива вода в мелницата на тези, които твърдят, че битката за шефа на парламента е всъщност за премиерския пост.

БСП остана твърдо зад своя кандидат - Наталия Киселова. Тя самата защити кандидатурата си, като заяви, че може да предложи законодателна програма и да осигури обновяването на държавните органи с изтекли мандати. Киселова подчерта, че най-важната задача е да осигури достатъчно време, за да отмени Конституционният съд новия модел на служебно правителство, което би означавало, че въобще няма да има нужда да се мисли председателят на парламента като служебен премиер. "Не можем да отидем на избори с г-н Главчев. Това е недопустимо", отсече тя.

Социалистите се сблъскаха с депутатите на Слави Трифонов. Временният лидер на БСП Атанас Зафиров се противопостави на подхода да се избере най-възрастният депутат и заяви, че първо трябва да се проведе изслушване на претендентите за поста, особено ако всъщност се избира бъдещ премиер, както се очертава. В отговор Йорданов го обвини, че размива избора и намекна, че левицата работи за интереса на Пеевски като презрително я нарече "БСП-Ново начало". Зафиров му отвърна в същия стил - напомни, че ИТН беше определяна като "малкото ДПС".

БСП отнесе упреци и от Явор Божанков от ПП-ДБ, заради което соцдепутатът Кирил Добрев язвително му отвърна, че е негов "първи кадровик" - намек за миналото на Божанков като депутат от БСП.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата