Медия без
политическа реклама

София вече праща глобите на шофьорите със замърсяващи автомобили

Въпреки санкциите колите с номера извън столицата в центъра не намаляват

От 1 декември до края на февруари в центъра на София се забранява движението на МПС от екогрупа 1 и 2.
Илияна Кирилова
От 1 декември до края на февруари в центъра на София се забранява движението на МПС от екогрупа 1 и 2.

Столична община е започнала да изпраща съобщенията за санкции на водачите на автомобили от най-ниските екокатегории 1 и 2, които след 1 декември са били заснети да влизат в т.нар. малък ринг на центъра на София. Това съобщиха за "Сега" от "Московска" 33.

Както вече е известно, от началото на месеца на най-неекологичните моторни превозни средства бе забранено да се движат в карето между бул. "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Ген. Скобелев", ул. "Опълченска" и бул. "Сливница". Това се случва за втора поредна година, като през 2023 г. обаче не се налагаха глоби. Те са от 50 до 200 лв. за физически лица и от 1 000 до 2 000 за фирми. Ограниченията ще важат до края на февруари догодина.  

"Започна изпращането на уведомленията на нарушителите - хората ще ги получат по пощата, на адреса по лична карта. Установяването на административните нарушения става автоматично - от 90 камери, разположени по външните кръстовища на малкия ринг и автоматизиран софтуер, който изпраща информация за нарушенията до Столичния инспекторат. Издаването на наказателните постановления се извършва от инспектората по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Нарушителите се известяват по пощата и получават покана да им бъде връчен актът за нарушение на място в Столичния инспекторат. За автомобилите с регистрация извън столицата уведомленията ще бъдат изпращани по служебен път, чрез кметовете на съответните населени места", поясняват от столичното кметство.

От общината съобщават още, че въвеждането на т.нар. нискоемисионна зона (НЕЗ) е довело до сериозен спад на придвижванията с най-неекологичните коли в централната част на София. Както "Сега" писа, в първия ден от забраната почти 3800 автомобила от екогрупа 1 и 2 бяха засечени да се движат в нарушение в малкия ринг. От "Московска" 33 уточняват, че при бета тестването на системата през ноември броят е бил около 10 000 средно на ден. Вече стана ясно, че забраната за навлизане в НЕЗ засяга близо 140 000 превозни средства със софийски регистрационни номера. 

На 2 декември общо влезлите в нарушение в НЕЗ са 4242, а през следващите дни данните са за 3775, 3705 и 3719 автомобила. Тенденцията показва спад в броя на нарушителите от столицата за сметка на по-голям процент шофьори от страната, отчита кметството. "Малко над 25% от нарушителите са със регистрация извън София. В първия ден на ограниченията 2816 са били засечените МПС със софийска регистрация срещу 961 с несофийска. За 2 декември съотношението е 3000 срещу 1200. На 3 декември е 2885 срещу 890, на 4-ти - 2527 срещу 1178. На 5-ти данните са за 2088 със софийска регистрация срещу 1631 от други населени места", изброяват оттам. 

От общината смятат още, че забраната за влизане в центъра не натоварва трафика по изброените булеварди, по които няма ограничения за движение. "Не се наблюдава увеличение в интензивността на трафика около “малкия ринг”, което бихме могли да тълкуваме и като промяна в избора на гражданите да пътуват с градски транспорт, вместо с автомобилите си - което е и целта на мярката", се казва в поясненията за старта на тазгодишната НЕЗ.

"Целта на Столична община не е да глобява гражданите, а да им помогне за изграждане на навици, които ще допринесат за подобряване чистотата на въздуха - не с глоби, а със спазване на правилата ще направим средата ни на живот по-благоприятна - както за всички столичани, така и за гостите на столицата. Въвеждането на нискоемисионна зона е само една мярка, част от приоритетите, по които Столична община работи с цел подобряване качеството на въздуха - проблем, който досега е бил неглижиран в продължение на десетилетия. Усилията ни включват още ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци, на което затегнахме контрола; намаляване на емисиите и от битово отопление, за което също въвеждаме нискоемисионна зона от 1 януари и подменяме печките на твърдо гориво с по-екологични алтернативи; ограничаване на вторичното разпрашаване, което адресираме с елиминиране на калните точки и по-добър контрол над строителните фирми, за да не разнасят кал по улиците; разширяване на зелената система и др.”, коментира зам.кметът по екологията Надежда Бобчева. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата