Медия без
политическа реклама

В парламента приключиха с реформите на Конституцията

Комисията по конституционни въпроси беше слята с правната, с което промените в основния закон отпаднаха като приоритет

Беше създадена нова комисия за демографската политика, децата и семейството, което изглежда означава, че демографската криза ще бъде приоритет за новия парламент.
Беше създадена нова комисия за демографската политика, децата и семейството, което изглежда означава, че демографската криза ще бъде приоритет за новия парламент.

Промените в Конституцията остават в миналото. Новоизбраното 50-о Народно събрание няма намерение да превръща в свой приоритет реформата на основния закон, както беше при неговия предшественик.

Това се разбра днес с приемането на новия парламентарен правилник от временната комисия, която се занимава с изработването му. По досегашния правилник съществуваше отделна постоянна комисия по конституционни въпроси. В тази комисия се разгледа проектът за промени в Конституцията, който миналата година внесоха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Такава комисия вече няма да има. С новия правилник тя се слива с комисията по правни въпроси. Идентични предложения в този смисъл направиха днес ГЕРБ-СДС, ИТН, БСП и "Величие", които бяха подкрепени от всички парламентарни групи.

От новата формация "Величие" поискаха да се създаде подкомисия по конституционни въпроси. Идеята им обаче не намери подкрепа. От ГЕРБ-СДС пък предложиха в правилника да се изредят подробно задачите на новата обща постоянна комисия, като изрично се уточни, че тя разглежда концепции за изменения на Конституцията, приема становища по конституционни проекти, изготвя анализи за развитието на конституционната уредба. Това предложение също беше отхвърлено от временната комисия за правилника.

За отбелязване е, че беше създадена нова комисия, която да се занимава с демографската политика, децата и семейството. За това настояха ГЕРБ-СДС, ИТН и "Величие". Това изглежда означава, че демографската криза ще бъде приоритет за новия парламент. В обща комисия вече ще попадат европейските въпроси и контролът на европейските фондове.

Спорна тема остава на какъв принцип ще се съставя комисията, която упражнява надзор над специалните служби и СРС. Временната комисия засега смята, че членовете на спецкомисията трябва да се подбират на паритетен принцип – тоест, всяка парламентарна група да излъчва еднакъв брой свои представители. Предложение на БСП в този дух беше одобрено днес. От ДПС обаче възразяват с аргумента, че по този начин комисията не успява да заработи нормално. Въпросът ще се реши окончателно при разглеждането на правилника в пленарната зала.

По идея на ГЕРБ-СДС временните комисии ще се създават не по-късно от два месеца преди датата на избори за Народно събрание. Герберите се обосноваха, че така се оставя достатъчно време на избраните анкетни комисии да си свършат работата.

Любопитен момент беше предложението на "Величие" депутатите да не получават заплати, нито да ползват служебни автомобили на парламента по време на предизборни кампании. То беше одобрено от временната комисия.

Депутатите от "Възраждане" излязоха с радикално предложение, насочено срещу депутатите, които са напуснали или са били изгонени от парламентарните си групи. Според националистите такива депутати трябва автоматично да губят мандатите си в самото Народно събрание, а местата им да се заемат от следващите в листите. Другите членове на комисията го отхвърлиха като противоконституционно.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата