Медия без
политическа реклама

Караянчева: Вдигаме си заплатите, за да даряваме!

След лумналия скандал ГЕРБ реши да замрази депутатските възнаграждения и да спре партийните субсидии, но оставка на шефа на НС няма

03 Апр. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

След шумен скандал около увеличаването на депутатските заплати от 1 април и искания за оставка на председателя на парламента Цвета Караянчева управляващите все пак склониха да замразят възнагражденията си. На извънреден брифинг в МС премиерът Бойко Борисов обяви, че депутати от ГЕРБ ще внесат предложение за замразяване на възнагражденията на нивото от декември, 2019 г. Това ще доведе до замразяване и на заплатите на президент, вицепрезидент, премиер, министри, зам.министри, членове на политически кабинети,  председател и членове на Конституционния съд, главен прокурор, председател на Върховния административен съд, председател на Върховния касационен съд, членове на ВСС, кметовете.

По правилата, които самият парламент е приел, депутатската заплата е 3 пъти по-голяма от брутното средно възнаграждение в държавния сектор за последния месец на предходното тримесечие. В случая се взима месец декември на 2019 г., когато чиновниците са получавали средно по 1416 лв. Така излиза, че родните депутати от април 2020 г. трябва да взимат по 4248 лв. основно месечно възнаграждение. Преизчисляването се прави автоматично, но депутатите имаха възможност досега да замразят заплатите си на фона на икономическата криза.

От изказването на Борисов не се разбра дали замразяването на възнагражденията на нивото от декември, 2019 г. няма да доведе и до леко понижаване на заплатите, които към този месец са били изчислявани на базата на средното възнаграждение в обществения сектор към юни месец. Премиерът Борисов само заяви, че декември е избран като месец, защото възнагражденията са били по-ниски.

Няколко часа след намесета на премиера дойде и реакция от изпълнителната комисия на ГЕРБ. Ръководният партиен орган реши да се внесе законопроект за замразяване на депутатските заплати на база декември 2019 г. за периода на извънредното положение. Парламентарната група на ГЕРБ ще депозира и предложение, според което партиите не получават държавна субсидия в периода на извънредното положение. Освен това депутатите от формацията на Борисов даравят половината от месечните си възнаграждения по сметка на ГЕРБ, разкрита за периода на извънредното положение. 

До развръзката със заплатите се стига след скандално изказване на председателя на парламента Цвета Караянчева, която се опита да защити ръста с абсурдни аргументи. Пред БТВ председателката Цвета Караянчева защити ситуацията: “Вдигаме ги, защото една трета от заплатата си дарявяме! И сега трябва и по места да даряваме. Не е редно да замразяваме, това е популизъм!!! Не може популизъм по време на криза. Нека всеки даде от себе си. Според мен не трябва да се замразяват заплатите, а да се процедира както процедираме ние в ПГ на ГЕРБ – 1/3 от заплатите да се даряват по регионите, където са избрани народните представители. Редно е народните представители да даряват средства за различни каузи. Мисля, че това е по-работещият вариант. Очаква се намаляване на заплатите в следващите месеци и замразяването им в момента означава, че те ще останат на по-високо ниво. Не може популизъм по време на криза. Нека всеки да даде част от своите средства".

Трябва ли да бъдат замразени депутатските заплати? Отговорът на председателя на НС Цвета Караянчева: https://bit.ly/3bK0zap

Posted by bTV Новините on Thursday, April 2, 2020

Тя допълни, че така нужното вдигане на заплатите няма да е от 1 април, а от 1 май, без да дава повече подробности за различната дата. В унисон с изявите на Караянчева от ГЕРБ вчера обясняваха, че няма да коментират темата за евентуално замразяване на депутатските заплати. На въпрос чувства ли се популист по логиката на Караянчева премиерът Борисов днес отговори "Да, абсолютно". После все пак направи уговорка : "В нормално време щях да кажа, че намаляването на заплатите е популизъм, защото това е инструмент на демокрацията и така партиите живеят, но във време на война всеки ресурс е ценен.

Скандалното изявление на Караянчева, с което детронира в политическата история Мария-Антоанета и нейното Яжте пасти, предизвика искане на оставката й. В интернет вече има онлайн петиция 

След като изказването й взриви социалните мрежи и премиерът Борисов нареди заплатите на депутатите да бъдат замразени, Цвета Караянчева все пак реши да се извини, но очевидно не смята да подава оставка. Във "Фейсбук" тя написа:

"В безпрецедентна ситуация сме и на моменти всяко решение изглежда предпоследно. Мисля че ще помогне, ако си казваме по-често „сгреших, извинете“. И не, не говоря за експертите и лекарите, макар че щеше да е добре СЗО да бяха взели да се разберат най-после по въпроса за ползата от маските. Говоря за себе си. Снощи казах по бТВ, че замразяването на депутатските заплати е популизъм. Сгреших. Извинете. Не е популизъм не защото хазната няма да усети нашето замразяване. Не е популизъм, защото е редното нещо, което да направим в момента. Може да не е кой знае колко полезно, но е редно. Снощи сгреших, днес се извинявам. А вие бъдете здрави и се пазете!"

В безпрецедентна ситуация сме и на моменти всяко решение изглежда предпоследно. Мисля че ще помогне, ако си казваме...

Posted by Цвета Караянчева on Thursday, April 2, 2020

По-благосклонна към идеята бе опозицията. Депутати от БСП напомниха пред „Сега”, че левицата на три пъти е предлагала да се фиксират заплатите на народните представители, но винаги се натъквали на съпротивата на управляващите и на останалите парламентарни сили. Засега обаче парламентарната им група не е засягала въпроса.

На друго мнение бяха от ДПС. В пленарната зала на НС в петък депутатът от движението Йордан Цонев обяви, че ако се замразят заплатите, спестените средства ще останат в бюджета на парламента. А тяхната група била взела решение да даряват увеличението. Цонев с апломб обяви, че малката парламентарна група на ДПС е дарила повече пари от ГЕРБ и двойно повече от БСП. "И най-големият дарител в страната е депутат от ДПС – г-н Делян Пеевски. Така че не ни говорете за заплати. Ние сме поели ангажименти и ги изпълняваме, без да вдигаме шум", обърна се той към социалистите.

Извън основната заплата на депутатите се полагат и ред добавки -  допълнителни пари се полагат на членовете на комисии (15 на сто), зам.-шефовете на комисии (25 на сто), председателите на комисии и на парламентарни групи (35 на сто). Шефът на Народното събрание получава с 55% отгоре от редовите парламентаристи, а заместниците му – с 45% повече. И, разбира се, има начисления за трудов и професионален стаж (по 1 на сто за всяка прослужена година), за научни степени и дори „при реализиране на приоритетни за страната задачи” – без да се пояснява в правилника какво означава това. Депутатите се ползват и с допълнителни привилегии по отношение на сътрудници, транспортни, квартирни и други разходи.

КОНТРАСТ

Преди две седмици албанският премиер Еди Рама обяви, че заплатите на депутатите и министрите в неговата страна ще бъдат намалени наполовина "до края на войната с коронавируса". Макар че не беше длъжен, същото заяви, че ще направи за собственото си възнаграждение и президентът Илир Мета. Спестените средства ще бъдат пренасочени към секторите, които се борят със заразата, обещаха албанските власти.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ГЕРБ, БСП, заплати, депутати, парламент

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

К. Петков: Борисов е дал на посланиците от ЕС два варианта за кабинет

05 Ноем. 2024

МВР атакува посред нощ 30 дискотеки в София

02 Ноем. 2024

Столична община възкресява строеж на мястото на ценна къща в "Оборище"

02 Ноем. 2024

ИПИ: Троян може да смени Ловеч като областен център

02 Ноем. 2024

Главчев допусна обсъждане с президента за смяна на МВР-шефа

05 Ноем. 2024