След неколкократни неуспешни опити да съберат кворум, за да започнат редовното си пленарно заседание, депутатите се отказаха и се разотидоха.
Не стана ясно всъщност дали проблемът беше в недостатъчния брой налични парламентаристи в залата или в технически неуредици със системата за регистрация. На няколко пъти на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева ѝ се налагаше да призовава колегите си да се регистрират наново. Някои депутати нервно сочеха към пултовете си в знак, че не успяват. „Спокойно, колеги”, опитваше се да ги успокоява Караянчева.
Накрая обаче и тя се предаде, след като системата отчете само 112 човека в залата (вместо минимума от 121), разпусна депутатите, а следващото заседание насрочи за сряда идната седмица.
Решението ѝ беше последвано от слаби скандирания „Оставка” откъм лявата половина на залата.
По-късно стана ясно, че опозицията в лицето на БСП е дала своя "принос" за неслучилото се заседание. Соцлидерът Корнелия Нинова обяви пред медиите, че депутатите й няма да осигуряват мнозинство "за престъпните закони, които се канят да приемат" и ще се регистрират единствено за разглеждането на законови промени, засягащи машинното гласуване.
От ДПС пък се похвалиха, че дали 12 човека за регистрацията. "Но видяхме, че управляващото мнозинство ги няма. Най-вероятно ги карат в министерствата за последно ... или спинкат сладко", саркастично предположи депутатът от движението Хамид Хамид. И цитира премиера Бойко Борисов, че кворумът е ангажимент на мнозинството.
УПРАВЛЯВАЩИТЕ: ОПОЗИЦИЯТА НЕ Е УМНА
Депутатът от ГЕРБ Валентин Николов обяви, че "не е много умно" опозицията да не се регистрира, тъй като така изпускала възможността за парламентарен контрол над правителството, какъвто е предвиден за петъчния ден. И оптимистично заяви, че мнозинството щяло да се мобилизира, "да идва навреме на работа".