Дългоочакваното решение на Конституционния съд (КС) по промените в основния закон имаше ефекта на бомба на политическата сцена. Повечето парламентарни формации го разкритикуваха – било защото са недоволни от решението по същество, било защото смятат, че съдът се разкри като политизирана институция. Само ГЕРБ и двете фракции в ДПС пазят мълчание - както за разбитата съдебна реформа, така и за запазването на новия модел на служебното правителство.
Първи публикува коментар съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Дясното обединение прокара, заедно с ГЕРБ и ДПС, поправките в Конституцията, най-вече заради съдебната реформа. "Има ли справедливост в България? Работят ли прокуратурата и съдебната власт за хората? Аз смятам, че не! Напротив, убеден съм, че сегашната система е създадена така, че да има хора в цялата структура, които не работят за справедливост, а за поддържане на "превзетата държава". Както при избора на Сарафов, целият Висш съдебен съвет гласува в строй, сякаш някой им натисна бутона ENTER", написа бившият премиер във Фейсбук.
Той изрежда имената на конституционните съдии, които са гласували против текстовете, засягащи промените в съдебната власт. И констатира: "Краен резултат: 9-3 за бутона ENTER вместо за ХОРАТА."
Божидар Божанов – друг от лидерите на ПП-ДБ, обяви, че КС е отменил съдебната реформа и "премахна всяко съмнение, че над главния прокурор е само Господ". "България остава прокурорска република", написа десният политик във Фейсбук.
"Конституционният съд на практика казва, че без централизацията и свръховластяването на главния прокурор, няма да има контрол върху действията на прокурорите, и че тази централизация е гаранция за правилното прилагане на законите. Реалността ни казва съвсем друго - че капсулацията и централизацията на прокуратурата е рецепта за злоупотреби", допълва Божанов.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов директно обвини КС, че взима решения под натиска на председателя на ДПС Делян Пеевски. "Ако КС беше взел наистина правилно решение, той трябваше да отмени 100% всички, абсолютно всички промени в Конституцията. С частичното, на парче взето решение, той за пореден път се демаскира и показа, че, първо, не е конституционен, а е антиконституционен съд, и второ, че е частна собственост. Тази институция просто трябва да се закрие", заяви националистическият водач.
Зам.-председателят на ИТН Тошко Йорданов смята, че съдът е "политически овладян". "Сглобката си овладяха Конституционния съд. Половината от сглобката - ПП-ДБ, излязоха глупаците в сглобката, защото другата половина ги надигра и им се подигра в момента с тези решения. Това, което предложиха ПП-ДБ в съдебната реформа, беше отхвърлено с шут. Нещата, които уреждат ГЕРБ, остават", каза Йорданов.
От БСП обявиха, че решението на КС е било очаквано, и напомниха, че са били против "това лековато пипане на Конституция". Според Борислав Гуцанов, който оглавява червената парламентарна група, е възможно да е бил упражнен натиск върху членовете на съда.