Почти всеки дом у нас има хладилник и пералня, независимо дали е на село или в града. Не стоят така обаче нещата с мобилните устройства, без които съвременният живот изглежда невъзможен. Това показва статистика от Преброяване 2021 за материалната осигуреност на жилищата у нас. Данните в нея отразяват положението към критичния момент на преброяването - 7 септември 2021 г. Те са продължение на други данни за жилищния фонд у нас, разпространени в последните седмици.
С мобилни устройства - таблет или смартфон, разполагат 68,2% от обитаваните жилища в градовете и 50,5% от тези в селата. Това на практика означава, че около една трета от семействата в градовете не ползват смартфон или таблет, а в "дигитален детокс" са и половината от живеещите на село. Всеки десети все още ползва стационарен телефон (сега модерно се нарича фиксирана телефонна услуга).
С компютър (включително лаптоп) разполагат 53,2% в градовете и 25,4% в селата. Тук динамиката спрямо последните две преброявания е много любопитна. Вместо да се увеличават домовете с компютър в градовете намаляват спрямо 2011 г. - тогава са били 56,3%. И при двете справки става дума само за обитавани жилища, т.е. тук не се отразява по-високият дял необитавани жилища в момента. В селата делът на домовете с компютър се увеличават спрямо 2011 г. Еволюцията спрямо 2001 г. е епична - тогава компютър са имали само 4% от обитаваните жилища общо за страната, а сега този дял е 46,1% (през 2011 г. е бил 46,6%).
Фиксиран достъп до интернет има в 50,9% от обитаваните жилища, а мобилен достъп до интернет - в 52,2%. През 2011 г. интернет са имали 43,9% от домовете, т.е. ръстът не е кой знае какъв за 10 г. Кабелна телевизия има в 55,6% от обитаваните жилища, а сателитна - в 22,5%.
Хладилникът е най-разпространен сред основните битови уреди у нас - 91,6% от обитаваните жилища го имат. 84,7% имат автоматична пералня. Делът на жилищата с такива уреди в градовете и в селата почти не се различава. Любопитно е да се отбележи, че сега статистиците изобщо не са включили в информацията си готварска печка и телевизор, докато в предходните преброявания телевизорът е бил най-разпространеният домашен уред - имали са го 97,8% от жилищата.
Всяко второ жилище има кола - 50,2% (45,8% през 2011 г.), но едва 21,7% от жилищата разполагат с гараж или паркомясто. Във всяко пето има поне един велосипед (19%). 8,3% от жилищата се допълват от вила, къща или апартамент за сезонно ползване, като тук има намаление спрямо 2011 г. - тогава са били 10,9%.
Неща като климатик и съдомиялна обаче все още са разпространени в по-малко от половината обитавани жилища - климатик имат 49,9% от домовете в градовете и 21,8% от тези в селата. Съдомиялната също е рядкост - имат я 21% от домовете в градовете и само 9,1% от тези в селата. Това вероятно е логично, като се има предвид, че в града в едно жилище живеят средно 2,4 души, а на село - 2,5 души, а съдомиялните са удобство за по-големи домакинства.
Умни устройства и роботи за автоматизиране на дома има само в 5,9% от обитаваните жилища, като в градовете делът на така оборудваните домове е 7,2%, а в селата - само 2,1%.
Въпреки че в пандемията много хора избягаха от града на село, благоустроеността в селата продължава да бъде в плачевно състояние за 21-ви век. Само 27,7% от обитаваните жилища в селата са свързани с обществената канализация. Баня вътре в жилището имат 97,3% от обитаваните жилища в градовете и изненадващ дял от тези в селата - 81%. В селата вътрешната тоалетна е по-голяма рядкост от вътрешната баня - имат я само 65,6% от обитаваните жилища. В градовете вътрешна тоалетна имат 96,3% от жилищата (навсякъде данните се отнасят само до обитаваните жилища).
Всяко четвърто жилище на село е с външна тоалетна - 24,6%. 2,1% от жилищата в градовете също са устроени по този начин. Въобще без баня са 2,2% от жилищата, като делът им в селата е 6,3%, а в градовете - 0,8%. Без тоалетна - нито вътрешна, нито външна, са 0,4% от домовете в градовете и 1,5% от тези на село. Все пак напредък има - общо в 88,5% от жилищата има вътрешна тоалетна, докато през 2011 г. делът им е бил 73,6%.