Медия без
политическа реклама

Премиерът: Ако не беше България, може би нямаше да има Русия

Готов съм да работя с президента за общия интерес, обяви Николай Денков

07 Септ. 2023Обновена
Илияна Димитрова

"Ако не беше българската държава с княз Борис Първи, а след това с цар Симеон, нямаше да има може би тази Руска държава, която след това ни е освободила". Това коментира в ежемесечния формат на отчет на правителството “Властта говори открито” премиерът акад. Николай Денков. Премиерът отговаря на въпроси на гражданите във фейсбук страницата на Министерския съвет. Русия "се е обединила именно, защото с нашите книги и и духовници, са успели да обединят тези разкъсани племена тогава, за да направят държава, която днес е със столица Москва и се нарича Русия”, подчерта премиерът. С тези думи той защити тезата, че 24 май трябва да е национален празник. 

“След като видях как г-жа Митрофанова се опитваше да ни обяснява как трябва да честваме 3 март, след като дойде патриархът от Русия и се накара на нашия президент какво казваме ние по тези празници, аз разбрах, че този празник вече не обединява българите. Няма как да ни обедини, защото винаги може да бъде тълкуван по два различни начина - че е празник, с който сме създадени като държава, и това е, което помним като деца и аз бих искал да е такъв, но в същото време това е празникът, на който една имперска сила се опитва непрекъснато да ни напомни, че ако не беше тя, нямаше да съществуваме“, каза Денков.

Той коментира и идеята националният празник да е 24 май. ”24 май за мен е символът на това, че ако не беше българската държава с княз Борис Първи, а след това с цар Симеон, нямаше да има може би тази Руска държава, която след това ни е освободила. Тя се е обединила именно, защото с нашите книги и и духовници, са успели да обединят тези разкъсани племена тогава, за да направят държава, която днес е със столица Москва и се нарича Русия”, подчерта премиерът.

“Историята е много сложна. Затова, когато някой се опитва да ни обяснява, че някой се опитва да подмени историята, аз не съм съгласен. Аз познавам историята много по-добре от това, което пише в учебниците.  И г-н Костадинов я познава тази история, но той предпочита да разказва тази, която устройва само едната страна”, продължи Денков.

“Искам да бъде разказана цялата история - и с Освобождението на България, и с борбата срещу Съединението, която е пределно ясна в историята, и с оттеглянето на руските офицери от българската армия, когато България е нападната от Сърбия след Съединението. Има много неща, които да се кажат и те са истинската история", каза още премиерът.

"Няма съмнения, че имаме сериозни различия с Радев, но те не трябва да ни разделят, когато трябва да работим по проектите с Гърция и Румъния, енергийните проекти, направени в полза на България, а не на съседните страни. Аз съм готов да работя с всяка една институция, когато става въпрос за такива проекти.”, коментира още Денков.

Денков изрази готовност за работа с президента в отговор на въпрос за проведения с него разговор по време на благотворителния Мач на надеждата, организиран от Стилиян Петров в деня на Съединението. "Разговорът вчера приемете като жест от моя страна, който се надявам отстрещната страна да е разбрала, и тези нападки, които са безпочвени, да спрат", каза Денков.

Премиерът започна отговорите на въпросите от наводненията по Черноморието и справянето с последиците от тях. "Проверката има ли нарушения по линия на водосбора и деретата в наводнените райони ще отнеме поне 2-3 месеца. Това, което чета в социалните мрежи, е доста повърхностно по отношение на сериозните проблеми, които обсъждаме. Трябва да се разбере, че това е природно бедствие - при природните бедствия има риск, и следва да преценим каква част от него е предизвикан от природата, и каква част - от човека", обясни министър-председателят по повод на коментарите, че тежките последици от наводненията се дължат и на човешка намеса. Денков отново даде висока оценка на действията на институциите, като счита, че реакцията им е била бърза и адекватна. "Вече стана ясно, че прокуратурата се е самосезирала, очаквам решение, ако се установи нарушаване на законите", каза още Денков.

Нов модел на заплащане в администрацията 

"До 15 септември министерството на финансите следва да е готово с нова рамка за заплащане в държавната администрация, така че да няма безпринципно големи разлики между министерствата", съобщи премиерът. В момента правилата определят минимални и максимални граници, през годините едни министри са лобирали по-успешно, други - не, едни са около минимумите, други - на максимума. Очакваме с бюджета за 2024 г. да има по-принципно решение, каза Денков.

Той коментира и големите разлики в заплащането в болниците, като припомни, че в колективния трудов договор за сектора бе предвидено ограничение разликата в минималната и максималната заплата в една болница да не надхвърля 10 пъти. Денков се надява тези текстове да не се обжалват, като неточно обяви, че те вече действат. Всъщност болниците отново получиха шест месеца гратисен период да ги въведат.

Борбата с войната по пътищата

Правителството ще продължи усилията за ограничаване на войната по пътищата, като планира допълнителни мерки за ограничаване на шофирането след употреба на алкохол и наркотици. “Никой не следва да има право да отказва кръвен тест. Ако тази възможност остане, следва да има друг вариант за надеждна проверка. Обсъждаме това с колегите химици какво е надеждно, възможно и съответства на европейските практики”, каза Денков.

Денков коментира и мярката за отнемане на автомобили на шофирали с алкохол като стъпка в правилната посока. Само няколко седмици след това 2-3 пъти спадат случаите, които МВР регистрира. Мярката работи, нека я използваме, защото ще даде резултат, каза Денков. Той коментира и предложението за намаляване на тол таксите за тежките автомобили, които минават над определено състояние, като го защити като добро. Според Денков предложението е в полза не само към едрите превозвачи, но и към по-малките фирми, които извършват дълги курсове и не облагодетелства никого. Според премиера мярката наистина ще има антиинфлационен ефект. Денков омаловажи проблема с недопустимо голямата отстъпка, предложена от МРРБ - до 30% при месечен пробег между 4000 и 6000 км и до 50% над 6000 км при максимално възможна според ЕК отстъпка от 13%. Има спор колко могат да бъдат отстъпките, той ще бъде решен, каза премиерът. 

Електронни медицински бележки в училищата 

Новата учебна година ще започне с електронни медицински бележки в училищата, съобщи още Денков. Той уточни, че новата електронна услуга се готви от "Информационно обслужване" и дружеството е почти готово. Според него това ще позволи и да няма толкова големи злоупотреби. По този въпрос наскоро депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов съобщи, че е имал среща в МЗ. В следващите месеци Националната здравноинформационна система (НЗИС) ще бъде надградена, така че да позволи по-ефективна превенция на разпространението на заразни болести, без да това да товари родителите с "куриерски функции", обясни той. Все пак сроковете звучат на този етап малко оптимистични на фона на трудностите, с които бяха въведени в здравеопазването електронните рецепти.

Инвестиции и икономика 

Правителството работи усилено по привличане на инвеститори, в момента се разглеждат 10 проекта за нови инвестиции в България в много напреднала фаза, обяви премиерът в отговор на въпрос къде са обещаните инвестиции. Денков изтъкна като принос за добрата бизнес среда приемането на бюджет, защото имало риск такъв да няма. Като добра мярка премиерът посочи и промените в закон за синята карта. Премиерът все пак призна, че са нужни по-дългосрочни мерки за привличане на инвеститори и се оплака от голямата съпротива срещу идеята за изграждане на завод за батериите. Това бе един от най-спорните проекти в Плана за възстановяване и устойчивост, като така и не стана ясно кой точно ще строи завод - по плана се предвиждаше създаване на държавна фирма, която просто да купи батерии. "Резултатът от това саботиране е, че инвеститорът отиде в Румъния и ще  открие 8000 работни места", твърди Денков. 

Алексей Петров и прозрачност

Премиерът за пореден път бе попитан за ролята на Алексей Петров при съставяне на правителство. В отговор на въпрос нормално ли е това да се случва посредством среща в подсигурен от Петров манастир, Денков с видимо неудобство коментира, че въпросът трябва да бъде зададен на предполагаемите участници Бойко Борисов, Кирил Петков и Асен Василев. Според Денков всичко около съставянето на кабинета и съставянето на управленска програма се е случвало пред очите на журналистите и обществото. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Николай Денков

Още по темата