Военният министър Димитър Стоянов обяви, че България изобщо не разполага със 155-милиметрови снаряди, които иначе са обект на реклама като произвеждани от ВМЗ-Сопот.
„Няколко пъти заявих, че България следва общата политика на Европейския съюз и Европейския съвет. Взетото решение е ясно. Три момента има в това решение. Първото е предоставяне на 155-милиметрови снаряди на Украйна – 1 милион. Нали не очаквате, че те ще се предоставят от днес за утре? Те трябва да бъдат извадени от складови наличности. Ние нямаме такива. България няма 155-милиметрови снаряди. Нама как да се включим в такова решение на ЕС. Производството на такива снаряди ще отнеме много време – повече от година. Но в крайна сметка МС не разполага с такива. Затова казахме, че не можем да участваме в тази сделка”, обяви военният министър по Нова тв.
Той твърди, че не само такива снаряди няма в армията, но нямало възможност и да се произведат. „Доколкото ми е известно, ВМЗ още няма възможност да произвежда такива снаряди. Целта на предоставянето на боеприпаси от наличностите на МО е тяхното опресняване, в строго съответствие с решението на НС”, каза Димитър Стоянов.
Часове по-късно, във Велико Търново шефът на МО пробва да се поправи за 155 мм снаряди, като извади нова версия. На въпрос за производството у нас на въоръжение по натовски стандарти, каквито са тези боеприпаси, Стоянов заяви, че военно-промишления комплекс е към Министерство на икономиката.
"Към МО е единствено компанията ТЕРЕМ, а тя не произвежда боеприпаси с натовски стандарти. При посещението си в два от заводите на комисаря Бретон беше демонстрирана способността на предприятията да произвеждат 155-милиметрови снаряди по натовски образец. Имаме такива способности, количествата са ограничени. Две частни фирми са заявили, че произвеждат 155 мм снаряди. Това са частни контракти, нямаме информация за сделките, посочи министърът. Явно той отново няма предвид ВМЗ, защото тя не е частна, а е изцяло към ДКК и МИ.
Иначе по Нова тв сутрина, Стойнов обяви, че въпреки, че страната ни не може да изпрати такива снаряди, тя не може и да спре другите държави, които могат и искат да пратят такава помощ. Затова и България подкрепя общата политика на ЕС.
„Трябва ли България да спре помощта, която някои държави желаят да дадат на Украйна? Не! Това е причината да коментираме, че България подкрепя общата политика на ЕС. Ние няма как да подкрепим 155-милиметрови снаряди при условие, че ги нямаме”, каза Стоянов.
Той каза, че страната ни е дала това, което е предвидено в Приложение 1 от решението на НС, онова, което е „било в повече”. Министърът коментира, че България не може да предостави и самолети, защото армията разполага с точно толкова, колкото са ѝ необходимо, за да изпълнява поставените й от конституцията задачи.
„Имаме 18 самолета МиГ-29. Колко са изправни – няма как да бъде коментирано в студио. Няма обществена поръчка за ремонт, а за покупка на двигатели – 6 броя. Това са за ремонтирани двигатели втора употреба. Сега ще обявим нова обществена поръчка за още 6 двигателя. До дни ще дойде един двигател от Полша, до края на април очаквам и втори”, каза Стоянов.
Министърът обясни, че са правени анализи за рисковете за страната ни да бъде нападната при евентуален конфликт Русия-НАТО, провеждат се компютърно симулиране учения, правят се изводи и планове.
„Моята оценка е, че войната ще продължи дълго и тя ще е война на изтощение. Това е тактика, приета от руската страна в момента”, каза военният министър. Според него е трудно да се каже какъв ще бъде изходът.
Стоянов обяви, че няма и решение за изпращане на български военнослужещи на територията на Украйна, както твърдят някои политици.
„Една лъжа, повторена 100 пъти, няма да стане истина. Изборите на 2 април ще минат и ние ще се събудим отново с лъжата, която беше тиражирана през тази кампания”, категоричен е Стоянов.
„Мога да ви покажа решение на МС от 16 февруари. То предвижда изпращане на един офицер в Брюксел, както и щабен офицер и екип за обучение в Полша. Никъде няма решение за изпращане на военнослужещи в Украйна. Решението на НС е за изпращане на наши военнослужещи на територията на страна членка на ЕС. Украйна не е такава”, продължи военният министър.
Той отново подчерта, че не може да има подобно секретно решение. „Трябва да има решение на НС. Няма и натиск за такова. Това е за вътрешнополитическа употреба. Някои си мислят, че боравейки със страха на хората, ще постигнат голям резултат на изборите. Но не, няма да го постигнат”, заяви Стоянов. И призова за спокойна обстановка и казване на истината.