За първи път президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илиана Йотова се разминаха в оценката си за действията на кабинета. Държавният глава наблегна на опасностите, които извънредното положение заради коронавируса крие за гражданите, докато заместничката му горещо подкрепи мерките.
„Пандемията от коронавирус подлага на изпитание обществото ни. Строгите мерки са необходими, за да се гарантира най-висшата ценност – здравето и живота на българските граждани”, признава държавният глава. В същото време обаче изтъква, че „ефективното преодоляването на кризата, а и развитието ни като демократична и просперираща държава” ще зависи от това дали мерките, които изпълнителната власт ще прокара, са адекватни и законосъобразни. „Ограничаването на права трябва да е ясно мотивирано и пропорционално на заплахата и да изключва управленско своеволие”, предупреждава Радев.
Той посочва, че правителството трябва да състави и „пакет от икономически и социални мерки”, наред с ограниченията, които налага. „Без тях здравната криза бързо ще прерасне в икономическа и ще засегне най-силно социално слабите и малкия и среден бизнес, осигуряващ работа на огромна част от българите”, смята държавният глава.
Радев се обръща и към гражданите – с надежда, че ще „проявят разум и самодисциплина в тази критична ситуация и няма да се поддадат на паниката”.
Илиана Йотова подкрепи мерките категорично, без никакви опасения и критики.
”Днес Министерски съвет правилно реши да предложи на Народното събрание въвеждането на извънредни мерки. НС правилно реши да ги гласува. Министърът на здравеопазването правилно издаде заповед да влязат в сила. За неопределено време ще живеем различно, с други правила и трябва да свикнем с тази мисъл. Спорът не е дали страната трябва да бъде в извънредно положение, а как то да даде най-добрите резултати. Извънредното положение не е, за да всява паника, а за да спасява от паника”, написа тя във “Фейсбук”.
“Подкрепям извънредните мерки, защото:
* Страната е в криза, чийто край трудно може да се предвиди.
* Защото изходът са верните и навременни решения за справяне в конкретната ситуация.
* Защото още по-важно е управлението на кризата от всички страни - от предотвратяване на нови огнища на зараза до лечението на вече пострадалите.
* Защото синхронът на институциите е задължителен, да работят заедно и да взимат силни и смели решения.
* Защото сега най-ценни са лекарите, сестрите, медицинските служители. Хората в бели одежди ще се справят с вируса. Познавам ги и им вярвам. Няма здравна система, която може да издържи в такава криза, ако не я защитим със собствената си отговорност.
* Защото извънредните мерки трябва да стигнат до най-малкото село и да се гарантира здравна сигурност на всеки български гражданин и всеки да има достъп до здравна помощ.
* Защото местните власти са решаващи за ограничаване на кризата.
* Защото специални мерки са необходими за най-слабите, най-уязвимите. Самотни възрастни хора, хора с увреждания, хора в отдалечените райони.
* Защото от още повече внимание се нуждаят семействата на заразените пациенти и те трябва да знаят, че не са сами.
* Защото за мнозина българи всеки неработен ден намалява драстично доходите. Затова е наложителен национален фонд за подпомагане на най-засегнатите”, обоснова се тя.
БЕЗ КОНСУЛТАЦИИ
Румен Радев е научил от медиите, че ще бъде обявено извънредно положение в страната, съобщи по-рано БНТ. Намерението на Министерския съвет да поиска екстрената мярка не е било обсъждано с държавния глава, нито пък той е бил предварително предупреден.