Президентът Румен Радев задълбочи конфликта си с правителството по темата за посланика в Украйна, като обяви, че му е предложен друг човек, различен от бившия военен министър Николай Ненчев.
"В отговор на изпратените въпроси и на спекулациите, че държавният глава е причината в Украйна да не бъде назначен български посланик, поради отказа на президента да назначи на поста Николай Ненчев през лятото на 2023 г., ви информираме, че в рамките на съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици през октомври 2023 г. в президентската институция са постъпили редица мотивирани от министъра на външните работи предложения. Сред тях е и предложение за назначаването на друг кандидат за извънреден и пълномощен посланик в Украйна, като държавният глава е уважил мотивите на външния министър", пише в официална позиция на президента.
В нея се посочва и, че установената практика предвиждала след приключване на процедурата по съгласуване, да се приеме Решение на Министерския съвет /РМС/. Тези РМС се изпращат до Администрацията на Президента, което е основание за издаване на указ от държавния глава. До днес РМС за назначаването на извънреден и пълномощен посланик на България в Украйна, след съгласувателната процедура от октомври 2023 г., не е внасяно в президентската институция, твърдят от "Дондуков" 2
Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от МВнР кандидат, следва да се търси там, пише още президентството.
Отговорът не закъсня. "Служебното правителство не е предлагало никой за постоянен пост, водено от това, че не му е работа да праща посланици", заяви преди заседанието на Министерския съвет служебният премиер Димитър Главчев. От две години страната ни няма посланик в Украйна. "Имаше временно управляващ без дипломатически ранг, направихме конкурс за временно управляващ. На вътрешен конкурс в МВнР никой не се яви", обясни премиерът. Той посочи, че на следващ външен конкурс е спечелил Николай Ненчев. "Всички процедури са спазени", категоричен е Главчев. По думите ми коментарите, че с назначението е нарушена Конституцията са спекулация. Тезата на Главчев е, че за временен шеф на мисията не е необходим указ или съгласие на президента.
Появиха се твърдения, че в позицията на президента как му е предлаган друг човек, става дума за Петър Танев. Държавният глава е уважил мотивите на тогавашния външен министър Мария Габриел. Тя предложила за поста Петър Танев, който вече е бил съветник в посолството ни в Украйна. Доколкото става ясно обаче, Танев е бил одобрен и съгласуван и за Украйна, и за Сирия, и в крайна сметка не е заминал за нито едно от двете места. Преди съгласуването Танев е бил временно управляващ посолството. в Дамаск, Сирия. В момента там вече има назначен посланик. Парадоксът е, че срещу Танев има оперативна информация, която не е в негова полза, и по тази причина е отхвърлен от икономическото министерство в кабинета "Денков" да стане търговски аташе. Това съобщи по БНТ тогавашният икономически министър Богдан Богданов.
Петър Танев пусна своя позиция чрез Нова тв. В нея той посочва, че процедурата по подбор и номиниране на кандидатурата му е започнала от средата на миналата 2023 г. "Придложението е инициирано след много ползотворно мое взаимодействие като дипломат и анализатор на процесите в Русия, Украйна и страните от постсъветското пространство", посочва той. Танев добавя: "Подкрепа и лобиране получих от български евродепутати в ЕП, с които съм работил, както и от МВнР. Това което знам от лице опит и от вицепремиера г-жа Габриел е, че моето CV и служебна характеристика, в които са описани подробно моето кариерно развитие и лични детайли са представени където е необходимо".
Само ден по-рано Румен Радев остро атакува МС за това, че слагат Николай Ненчев за временно изпълняващ функциите на посланик в Украйна и така се опитват да го заобиколят.
"Съгласно Конституцията на Република България назначаването на посланици се извършва с президентски указ по предложение на Министерския съвет. По време на правителството "Денков-Габриел" настойчиво ми бе предлагано да назнача за български посланик в Украйна Николай Ненчев. Категорично отказах, тъй като въпросният кандидат не притежава необходимите професионални качества и подготовка за този важен пост.
Вместо да предложи кандидат за посланик на България в Украйна, Министерството на външните работи реши да назначи Николай Ненчев за нов "временно управляващ" посолството ни в страната. Това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическо представителство и грубо заобикаляне на Конституцията и установения ред за определянето на ръководители на задграничните ни мисии.
Призовавам Министерството на външните работи стриктно да спазва Конституцията и установените процедури по определяне на ръководителите на българските посолства в чужбина. Очаквам Министерският съвет да ми предложи кандидат за поста посланик в Украйна с доказани качества и професионална експертиза".
Бившият министър на отбраната Николай Ненчев беше обявен като следващия посланик на България в Украйна от председателя на Атлантическия клуб в България Соломон Паси в рамките на конференцията "75 години НАТО". "Също така, вече имаме одобрен нов дипломатически български представител за Украйна, който също излиза от това министерство - бившият министър Николай Ненчев. Успех на мисията!", обяви Паси, цитиран от БНР.
Николай Ненчев беше министър на отбраната в периода 2014-2017 г. във второто правителство с премиер Бойко Борисов. Той беше съден за договор с Полша за двигатели за "МиГ"-29 и беше оправдан. Той е близък на бившия министър на отбраната Тодор Тагарев. Самият Ненчев беше шеф и на земеделска партия. На няколко пъти твърдеше, че получавал смъртни заплахи, но така и не разкри от кого.
Служебното правителство не потвърди официално думите на Соломон Паси, че Ненчев поема поста на посланик в Киев.
По-късно Би Ти Ви обяви, че по нейни източници от Външно министерство процедурата по назначението на Ненчев върви и че идеята е той да е временно изпълняващ мисията на България в Киев. По този начин няма да се налага да има указ на президента Румен Радев. Назначението може да стане още в петък тази седмица.
От началото на 2022 г. страната ни няма титуляр на позицията. Последният ни посланик Костадин Коджабашев беше изтеглен в България след началото на войната на Русия в Украйна.
Атлантическият съвет на България с огромна тревога наблюдава продължаващите опити на президента да торпилира външната политика на България. Това се казва в позиция на Атлантическия съвет на България по повод на острата реакция на президента Румен Радев във връзка с вероятното назначаване на Николай Ненчев на поста временно управляващ нашата мисия в Киев.
ОПРОВЕРЖЕНИЕ
Бившият премиер акад. Николай Денков опроверга думите на президента Радев, че неговото правителство е предлагало Ненчев за посланик.
"Никога не съм работил с Николай Ненчев, така че няма как да коментирам неговите качества, не съм участвал в процедури, в които да съм го предлагал", коментира Денков, преди заседанието на парламентарната група на ПП-ДБ, чийто председател е.