Медия без
политическа реклама

Прокуратурата планира акция срещу министър Банов

ДНСК спря строителството на небостъргача I Tower в близост до Антична Сердика заради липса на съгласуване с министерство на културата

10 Юли 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Министърът на културата Боил Банов е обект на прокурорско разследване, съобщи изненадващо главният прокурор Иван Гешев пред Нова тв. Той обяви също, че очаква протести от симпатизанти на ГЕРБ заради тази проверка срещу член на кабинета. От думите му се разбира още, че става въпрос за разрешение за небостъргач на 50 метра от паметник на културата. Обектът попада в буферната зона на Антична Сердика. 

По-късно днес от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че Дирекция национален строителен контрол (ДНСК) е констатирала нарушение на Закона за устройство на територията. То се изразява в несъгласуване на инвестиционния проект във фаза технически проект относно строителството над кота ≠ 0,00 с Министерство на културата, което пък се изисква от Закона за културното наследство. 

"Въз основа на констатираните нарушения, на 09.07.2020 г. началникът на ДНСК е издал две заповеди за спиране на  изпълнението на строежите на двете сгради, от които се състои небостъргача. Заповедите са връчени на същата дата. На 08.07.2020 г. министърът  на културата е съгласувал проекта, по молба на заинтересованата страна, но в грубо нарушение на разпоредбите на Закона за културното наследство. На 09.07.2020г. същата заинтересована страна е поискала от ДНСК да не се издава заповед за спиране на строителството", съобщават от прокуратурата.

Държавното обвинение предлага също на главния архитект на Столична община да прецени дали да предприеме мерки за преустановяване на нарушенията.

Проверката на I Tower, която в публикации се свързва с бизнесмена Васил Божков, бе разпоредена наскоро заради сигнал за изтекло разрешение за строеж на небостъргача. Разрешението за строеж е дадено през септмеври, 2012 г. и би следвало да е изтекло праз септември, 2017 г., тъй като няма данни инвеститорът да се е възползвал от законовото право да го презавери за нови 5 години. Междувременно обаче през февруари, 2017 г. парламентът прие прочутата поправка "Артекс", с която разрешенията за строеж на сгради, втора категория, каквато е небостъргачът, бяха удължени на 10 години. От тази поправка вече се възползва и друг небостъргач - "Златен век" в кв. "Лозенец". Сигналът за разрешителното на I Tower е от 2019, но прокуратурата се активизира едва тази година. 

Видно от коментара на главния прокурор проверката се е разпростраля и върху сигналите, свързани с открита на мястото археология. Според публикации от 2018 година на мястото е открито некропол от IV век. Освен антични гробове на мястото са открити съдове, натики, над 150 монети, като всички са проучени и заснети. Според експертите обаче находките не са били с експозиционна стойност и теренът е освободен за инвеститора. С днешна дата според публикации експерти свидетелствали, че били подложени на натиск да се заравят артефакти само и само строежът да върви. Още при откриването на некропола от Столична община са коментирали, че въпросът е от компетенциите на Министерство на културата. 

Както "Сега" писа, разрешенията за строеж на I Tower са издадени на името на "Ай Ти Риъл Истейт" ООД, собственост по това време на три чуждестранни юридически лица. Проектът през 2016 г. е поет от "Айтауър Дивелъпмънт" ЕАД, собственост на италианската "Финвис". Имотът на площад "Македония" е апортиран като непарична вноска. Като действителен собственик на компанията в момента е посочен Виторио Гори, а лице за контакт е Христина Кирчева. Компанията отрича да има каквато и да е връзка с Божков и проблеми с валидност на документите. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата