Медия без
политическа реклама

Прокуратурата се отказа от дело срещу лекари за всяване на паника

Държавното обвинение разследваше пловдивски медици заради публично предупреждение

БГНЕС

Държавното обвинение изненадващо прекрати досъдебното производство, което образува в средата на март срещу двама лекари от местната болница "Св.Мина" за създаване на паника чрез подаване на невярна информация. Това съобщи за "Сега" прокурор Атанас Илиев от Районната прокуратура в Пловдив.

Разследването срещу двамата медици - завеждащият кардиологичното отделение Цветан Деведжиев и дежурният нощна смяна д-р Румен Стоилов, се водеше от икономическа полиция. На 17 март двамата излязоха с открито писмо, в което предупреждават, че болница "Св. Минна" няма готовност да приема болни от коронавирус. Лекарите се оплакаха от липса на всякакви предпазни средства - маски, респиратори и дори престилки, тампони и калцуни. И разкриха, че част от персонала е напуснал поради тази причина. Това провокира държавното обвинение да образува досъдебно производство.

Болницата, в която работят, обаче е влязла в полезрението на прокуратурата няколко дни по-рано. Причината е починала 84-годишна жена, за която се твърдеше, че е издъхнала от коронавирус. По този повод Окръжната прокуратура в Пловдив започна разследване за причиняване на смърт по непредпазливост в резултат на лоша организация. По случая са дали показания и двамата лекари Деведжиев и Стоилов. "Нас ни предупредиха, че сме разпитвани като свидетели", обясни пред "Сега" д-р Стоилов.

По негови думи в прокуратурата е била извикана и областната управителка на Пловдив Дани Каназирева. Три дни по-късно медиците били извикани в районното полицейско управление, където са подписали предупредителен протокол по закона за МВР. 

ПРЕСЛЕДВАНЕ

От началото на извънредното положение прокуратурата няколко пъти официално оповести, че е повдигнала обвинение за изказвания, които всяват паника в условията на епидемия. В Наказателния кодекс пише, че "който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години". По тежкият състав на това престъпление - ако са настъпили значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от 10 000 до 50 000 лв.

Преди дни държавното обвинение атакува шефът на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова. Според прокуратурата тя е направила неоснователни твърдения за очаквана липса на медикаменти в интервю за БНТ и БНР. Спрямо Стоименова е взета мярка за  „парична гаранция“ в размер на 20 000 лв.

Прокуратурата атакува и лидера на партия "Атака" Волен Сидеров заради призив да се нарушат мерките, препоръчани от шефа на крисния щаб ген. Венцислав Мутафчийски, и хората да отидат на църква на Великден.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата