През годините спрямо бившия депутат от ДПС Делян Пеевски са извършвани редица проверки и предстои същите да бъдат отново анализирани. Това обяви на брифинг говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Върховната касационна прокуратура се самосезира и образува преписки спрямо 6-те лица с наложени санкции от САЩ, допълни тя.
Преди два дни Министерството на финансите на САЩ и Държавният департамент наложиха санкции заради корупция спрямо бизнесмена Васил Божков, бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, зам.-председателя на Бюрото за контрол на СРС-та Илко Желязков, бившия зам.-министър на икономиката Александър Манолев, бившия шеф на агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев и екссекретаря на агенцията Красимир Томов.
Милева обяви, че относно лицето Васил Божков освен повдигнатите му 18 обвинения, са налице и няколко преписки в Специализираната прокуратура. Изчаквало се приключването на разследването им, за да се прецени дали те могат да се присъединят към предишните обвинения или да му се повдигнат нови.
"За Манолев, Харалампиев и Томов - Окръжна прокуратура - Благоевград и Специализираната прокуратура са внесли обвинителни актове в съда и делата се намират в съдебна фаза. Всички престъпления, за които е ангажирана наказателната им отговорност, са корупционни”, заяви Милева. Пълна проверка щяла да бъде извършена и спрямо Илко Желязков.
Милева заяви, че голяма част от посочените обстоятелства в доклада на Министерството на финансите на САЩ вероятно стъпват на работата на прокуратурата на България и събраните от нея доказателства. Добави, че само българският съд може да каже дали един човек е виновен, или не. Прокуратурата щяла да поиска от партньорските служби конкретизиране и разширяване на посочената информация.
"Прокуратурата на Република България изрази позиция, с която напълно подкрепи партньорите от САЩ за това, че върховенствтото на правото и спазването на закона са в основата на всяка демократична държава и спазването им е невъзможно без единно противодействие на всички институции срещу престъпността, корупцията и организиранта престъпност. Необходим е конструктивен диалог между съдебната власт и изпълнителната. Това едва ли може да стане в условията на политически атаки срещу съдебната власт", каза Милева.
Милева съобщи още, че е образувано наказателно производство под надзора на Софийска градска прокуратура за твърденията за незаконно подслушване. По делото вече са разпитани 11 свидетеля, изискана е информация от ГДБОП, Вътрешна сигурност на МВР и ДАНС. От получените отговори било установено, че няма подслушване на политически лица, имащи отношение към парламентарните избори от април месец тази година. "По делото е сезирано и Бюрото за контрол на СРС, което е независим държавен орган. Изискана е информация имало ли е нарушение при издаването на разрешения за използване СРС. Очакваме резултатите от проверката", обяви говорителят.
Веднага след това Милева предупреди, че "разгласяването на класифицирана информация е тежко умишлено престъпление". "Всеки един български гражданин, който има подобна информация, трябва да сезира компетентните органи. Прилагането на СРС задължително става след одобряване на съдия", натърти Милева.
Прокуратурата: Заловихме близо 700 кг хероин
При операция на ГДБОП на територията на област Сливен са задържани приблизително 700 кг хероин, съобщи още Милева. Операцията е осъществена с участието българската прокуратура и полиция, и на чуждестранни партньори. Задържани са чужди граждани. Намереният хероин е импрегниран в мрамор, заяви Милева.
Кратко съобщение за това бе публикувано часове по-рано и в профила в Туитър на главния прокурор Иван Гешев. Туитът бе украсен с българското и американското знаме.