Асоциацията на прокурорите защити искането на главния прокурор Иван Гешев до Конституционния съд да тълкува разпоредбата от основния закон, отнасяща се до имунитета на държавния глава. "Считаме, че точно принципите на правовата държава диктуват необходимостта да се изяснят конституционните граници за прилагане на закона спрямо висшите представители на държавната власт. Казусът, наложил питането към Конституционния съд, не е изкуствено създаден, а е поднесен от живия живот и беше показан на обществото без никакви козметични промени", пише съсловната организация в своя декларация.
Освен това АПБ застава изцяло в подкрепа на изявлението на Прокурорската колегия към Висшия съдебен съвет, която преди два дни порица медиите заради начина, по който отразяват работата на държавното обвинение.
"Категорично се осъжда водената в момента негативна кампания срещу прокуратурата. В тази кампания са ангажирани медии, чрез които в публичното пространство се популяризират превратно или изцяло невярно интерпретирани факти и събития, засягащи пряко авторитета на Прокуратурата. Без да се подбират средствата и като се манипулира общественото мнение, чрез умишленото разпространяване на лъжливи факти в някои от средствата за масово осведомяване. Това е обяснимо, защото компроматната офанзива произхожда от лица, засегнати от активната работа на прокуратурата, които са съумели през болезнено дългия преход от тоталитарна към правова държава да изградят собствени империи. В тези техни запазени територии е наложено пълно пренебрежение към законите на страната, правата на обикновения човек и многовековните морални норми на цивилизованите държави, а собствениците на тези империи имат изградено през десетилетията твърдо усещане за недосегаемост, което сега яростно защитават", заявяват прокурорите.
Те са категорични, че "задача на прокуратурата е чрез предприемане на действия в рамките на нейната компетентност да унищожи ареала на тези застрашаващи обществения ред явления". Съсловната организация "припомня на всички критици на борбата на прокуратурата срещу най - тежките форми на корупция, че българският съд има последната дума до каква степен са били погазени законите на страната и какви да бъдат наказанията на виновните лица".
Според АПБ "някои съдии се включват в несекващите нападки срещу прокуратурата. Не считаме за случайност това, че техните призиви за законност и спазване на етичните правила бяха публикувани от същите медии, по същото време с вече посочените от прокурорската колегия фалшификати". Прокурорите във ВСС обаче така и не съобщиха кои са фалшивите документи, публикувани от медиите.