Първият български изтребител F-16 Block 70 с боен номер 301 стана част от българската армия на тържествена церемония в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево.
Този прекрасен боен самолет е символ на стратегическото партньорство, което имаме със САЩ, каза министър-председателят Росен Желязков по време на официалната церемония. "За мен е изключителна чест да присъствам на днешното събитие, на което този самолет става част от Военновъздушните сили, от въздушното ни пространство, от националния ни суверенитет. Но отвъд тази материална придобивка, този ден символизира нещо повече. Това е идеологическа промяна, която започна през 2019 г.", каза още премиерът Желязков.
Зам.-помощник секретаря по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър поздрави по време на церемонията България от името на администрацията на президента Доналд Тръмп и министъра на отбраната Пийт Хегсет. Бейкър определи придобиването на F-16 като крайъгълен камък в развитието на българските ВВС. "Но това не е краят, а само началото и вие сте част от елитна група съюзници като Гърция, Румъния, Словакия, Турция, които имат F-16 r могат да подкрепят НАТО във въздуха, обяви той.
Бейкър подчерта, че САЩ не са се отдръпнали от НАТО и Вашингтон е радетел на стабилна и сигурна Европа. Бейкър припомни, че администрацията на Доналд Тръмп настоява европейските страни да отделят повече инвестиции за отбрана и България е отговорила на този призив. „Колкото по силни сте вие, толкова по-силни ще бъдат САЩ и НАТО“, категоричен е зам.-помощник секретарят по отбраната Дейвид Бейкър.
Изпълняващият длъжността посланик на САЩ у нас Сюзън Фалатко заяви, че сътрудничеството в сферата на сигурността е стожер в двустранните отношения. „С F-16 развиваме колективната способност да пазим небето си и нашите граждани. Това е и инвестиция в бъдещето“, добави тя.
Военният министър Атанас Запрянов посочи, че вече сме постигнали 2% от БВП за отбрана, но в настоящата ситуация това вече е малко и недостатъчно. Според него за да осъществим модернизацията на нашите въоръжени сили ще са ни необходими разходи до 3% от БВП.
„Но новата техника не е достатъчна. Трябват ни и нови лидери, които да изведат нашите въоръжени сили към нови хоризонти. Трябва да подготвим следващото поколение военни лидери“, подчерта министър Запрянов и пожела безаварийни полети с нови самолет.
Присъстващите на церемонията бяха поздравени и от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той определи придобиването на новия самолет като решителна крачка към една по-боеспособна армия. „Придобиването на многофункционалния изтребител е момент, който чакаме от години“, заяви той.
Самолетът F-16 поставя началото на нов етап от модернизирането и развитието на отбранителните способности на военовъздушните ни сили. Това е първият моногоцелеви изтребител, който влиза на въоръжение у нас.
По силата на два междуправителствени договора със Съединените щати общо 16 самолета F-16 ще бъдат произведени за България. Първият вече е в авиобазата в Граф Игнатиево. Днес той ще бъде осветен и представен пред 250 официални гости.
В събитието участват министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. На церемонията ще присъстват още зам.-помощник секретарят по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър, временно управляващият американското посолство в София Сюзън Фалатко, и.д. посланик на САЩ, Майкъл Шумейкър, генерален мениджър на компанията производител "Локхийд Мартин". На събитието са поканени представители на държавната власт, ръководители на институции и др.
Първият български самолет F-16 Block 70 с борден номер 301 oe приземи на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от "Локхийд Мартин", е учебно-боен (двуместен) самолет. Той напусна производствената база lв САЩ на 31 март. Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа - с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до Испания, в група с два самолета за Военновъздушните сили на Словакия, и с полет от Испания до България.
Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16 Block 70 (едноместен) с борден номер 311. Този самолет и останалите шест F-16 Block 70, които "Локхийд Мартин" произвежда за българските ВВС по първия договор, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г., съобщиха от Министерството на отбраната. Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с "Локхийд Мартин".