Медия без
политическа реклама

Радан Кънев внесе в ЕП искане за дебат за кризата в България

За формулирането на въпросите за проблемите с правовия ред е помогнала и Елена Йончева

14 Авг. 2020
Снимка: Архив

Евродепутатът Радан Кънев (ДБ/ЕНП) е внесъл тази сутрин в деловодството на Европейския парламент искане, подкрепено от 55 европейски депутати, за пленарен дебат за институционалната криза в България. Това обяви самият Кънев във Фейсбук. "За формулировката на въпросите и събирането на нужния брой подписи неоценим принос имаха и колегата Елена Йончева и нейният екип", обяви още Кънев.

"Усилията ни дават възможност за първи път темата за върховенството на закона и медийната свобода в България да бъдат в центъра на политическия дебат на европейско ниво. Ще положа нужните усилия, в т.ч. политически дебат в рамките на групата на ЕНП, Председателският съвет на ЕП да включи дебата в дневния ред на пленарната зала", казва евродепутатът.

Трите въпроса, поставени на ЕК са:

- Как Комисията оценява настоящата ситуация в България по отношение на свободата на медиите, антикорупционните реформи и независимостта на съдебната система?

- Какви инструменти могат да бъдат задействани на равнище ЕС, за да се предотврати по-нататъшното влошаване на принципите на правовата държава в България?

- Какви конкретни стъпки е предприела Комисията по отношение на България и какви допълнителни препоръки могат да бъдат ефективни за подобряване на ситуацията?

Тази сутрин внесох в деловодството на Европейския парламент искане, подкрепено от 55 европейски депутати, за пленарен...

Posted by Radan Kanev on Friday, August 14, 2020

България се присъедини към ЕС през 2007 г. със специален механизъм за наблюдение в областта на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. Повече от 10 години след стартирането на този механизъм, през октомври 2019 г. Комисията стигна до заключението, че в България има достатъчно напредък за премахване на мониторинга, се казва в искането.

И продължава, че след този извод на ЕК ситуацията в България продължава да се влошава, като през юли 2020 г. повечето демократични механизми в страната са блокирани.

Напомня се за драматичната ситуация със свободата на медиите и 111-о място според индекса за медийна свобода на "Репортери без граници".

"Ситуацията с независимостта и отчетността на съдебната система също достигна критични нива. Радикалната поляризация в работата на новоизбрания главен прокурор доведе до атаки срещу принципите на частната собственост и свободния пазар и завърши с показна акция в сградата на президентството - безпрецедентен и неприемлив акт в държава, уредена от върховенството на закона", се казва в искането на Кънев.

Крахът на върховенството на закона в България ще бъде обсъден в Европейския парламент. Вкарването на тази точка е голям пробив, но кризата с корупцията и свободата на медиите няма да бъде преодоляна изведнъж.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Арестуваният шеф в МВР вече е с повдигнати обвинения

21 Яну. 2025

Хванаха фирма да краде ток за десетки копачки за криптовалута

17 Яну. 2025

Съветът за съвместно управление единствено си избра председател

21 Яну. 2025

Уволнен за насилието под колоните на МС се връща като шеф в МВР

17 Яну. 2025

Кабинетът Главчев е отменил голямо плащане със задна дата

19 Яну. 2025