Медия без
политическа реклама

Расте съпротивата срещу завоя на метрото на София към ИКЕА

След бурни спорове комисия в СОС отложи доклада на главния архитект за разширението на първия лъч

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Сериозен спор дали първият лъч на софийското метро, който в момента стига до Бизнеспарка, да се разшири до ИКЕА и "Ринг мол" се разгоря днес в комисията по инженерна инфраструктура в Столичния общински съвет. В резултат тя реши приемането на доклада на главния архитект на София Здравко Здравков за разширението на метрото да се отложи с една седмица до получаване на становище от водещата транспортна комисия.

През март м.г. предишният състав на столичния парламент разреши без особени дискусии на Здравков да проектира продължение на първия лъч с нов участък с дължина 2 км., включващ две станции. Първата ще е в близост до магазин "Декатлон" на Околовръстното, а втората - при ИКЕА. Според мотивите на главния архитект целта на това удължение е да се подобри достъпът до Витоша. Мнозина обаче разчетоха в идеята желание да се обслужи комплексът, който Валентин Златев строи в района, както и един от малкото молове без метро - този на собствениците на ИКЕА.

Проектът на Здравков предвижда изграждането на подземна връзка между бъдещата крайна станция и ИКЕА и "Ринг мол",  възможност столичани да стигат с метро до Симеоновския лифт, както и изграждането на буферен паркинг за 500-600 автомобила до Околовръстното шосе, стана ясно при изслушването днес. Имотите, в които се предвижда да се изгради крайната станция, са изцяло частни, заради което те ще трябва да бъдат отчуждени, се разбра още от думите на главния архитект.

Срещу проекта възрази остро представителят на "Спаси София" Борис Бонев, който влезе в СОС след последните местни избори м.г. Той бе подкрепен и от опозиционната коалиция "Демократична България", по чието предложение гласуването на точката бе отложено. Бонев коментира, че идеята на Столична община да вкара метрото в подножието на Витоша противоречи на схемите за развитие на метрополитените в други градове, където краищата на метрото са отворени, за да може то да се развива съобразно разрастването на града. Вместо към планината Бонев предложи метрото да завие на изток, накъдето се очаква градът да се разшири по-бързо.

"Територията на планираното разширение е с ниско застрояване и малка гъстота на население и трябва да остане такава, защото Витошката яка не е мястото за високи блокове. Пътниците по това направление са в пъти по-малко от необходимото за метро. Само 1800 живущи и 8000 работещи попадат в обхвата му - това е по-малко отколкото по натоварените автобусни линии. Метрото е най-скъпият вид транспорт и струва стотици милиони, а ЕС променя правилата за финансирането. Вместо 10% съфинансиране, както бе досега, от следващата година от бюджета на София ще трябва да се покриват 50% от всички инвестиции. Защо просто не се пуснат повече автобуси? С парите, които бихме дали за метро до ИКЕА може два пъти да се построи бул. "Тодор Каблешков", да се построят 15 детски градини или 100 квартални улици, като ефектът за града ще бъде далеч по-голям", коментира Бонев. Той допълни, че интересът на софиянци към Симеоновския лифт, който е частен, не е особено голям, защото качването и слизането с него струва скъпо. "Не е ясно как този лифт и неработеща ски зона ще генерират пътници за метро", заяви още Бонев.

Шефът на комисията Силвия Христова от ГЕРБ опонира, че "обезпечаването на достъпа до Витоша и с метро е подходящо и за туристите, и за хората, които ходят в планината по друг повод". От Столична община поясниха още, че в зоната вече се строи много активно, преди всичко бизнес сгради, и че до 2030 г. се очаква  броят на работещите на пешеходно разстояние от двете бъдещи станции да достигне 28 000 души.  Въпреки това мнозинството не бе особено настоятелно докладът на Здравков да се гласува и засега разглеждането му бе отложено.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата